Pasjonaci teatru „z dłuższym stażem” ponownie na warsztatach

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie prowadzi działalność edukacyjną zakrojoną na szeroką skalę. Wpisują się w nią m.in. czteromiesięczne warsztaty dla dorosłych, których druga edycja wystartowała w styczniu.

Ponownie z pasjonatami teatru pracuje dobrze znany częstochowskiej publiczności aktor Teatru Powszechnego w Łodzi Marek Ślosarski. Jak przyznał, jest bogatszy o zeszłoroczne doświadczenia. – Wiem, co mogę uzyskać od uczestników i nad czym mogę się skupić. Sprawia mi też przyjemność, kiedy obserwuję osoby w tzw. wieku dojrzalszym, które są na tyle zwariowane, że dają się przekonać do moich pomysłów i czasami dziwią się: ja też tak mogę? To jest dla mnie największa frajda.

Marek Ślosarski powiedział, że znalezienie miejsca dla 25 osób na scenie kameralnej częstochowskiego Teatru jest nie lada, nomen omen, sztuką. – To rzeczywiście tłum ludzi, ale chcę, żeby to, co dzieje się na scenie, tętniło energią i muzykalnością.

Czteromiesięczne warsztaty teatralne dla dorosłych cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Po raz pierwszy uczestniczy w nich Kasia. Jak powiedziała, oczekuje przede wszystkim dobrej zabawy, otwarcia się na ludzi i poznania teatru od kulis. – Jestem zachwycona. Takie zajęcia polecam każdemu, bez wyjątku. Jeżeli czujesz, że teatr to nie twoje miejsce, to przyjdź i spróbuj, bo to będzie twoje miejsce – zachęciła z uśmiechem Kasia.

Michał również jest debiutantem. Nie ukrywał, że udział w warsztatach daje możliwość „przełamania się”. – Można się wcielić w rolę trudną, czasami wręcz abstrakcyjną i spróbować czegoś nowego. Na pewno jest to dobra zabawa.

Warsztaty teatralne to także nowe doświadczenie dla Gosi. – Super, niezwykle mi się podoba. Jestem zachwycona. Taka opinia raczej nie wymaga komentarza.

– Zajęcia są jak zwykle wspaniałe. Jest dużo osób, zupełnie nowy spektakl, realizowany w innej konwencji. Jestem ciekawa, jaki będzie efekt końcowy – przyznała druga Kasia, która uczestniczyła w zeszłorocznych warsztatach, a ponadto statystuje w najnowszym spektaklu Magdaleny Piekorz „Czyż nie dobija się koni?” Podobne doświadczenie sceniczne ma Małgosia. – Warto tutaj przyjść. Znowu jest ciekawie, również za sprawą nowych uczestników. Program zajęć, który realizuje Marek Ślosarski, też jest interesujący.

W tym roku uczestnicy warsztatów przygotowują pod kierunkiem Marka Ślosarskiego inscenizację jednego z utworów Juliana Tuwima. Dyskretnie podsłuchiwaliśmy i podglądaliśmy ich podczas jednej z prób. Zachęcamy do wysłuchania krótkiego materiału TUTAJ.

Zajęcia w ramach tegorocznych czteromiesięcznych warsztatów dla dorosłych prowadzą także aktorzy częstochowskiego Teatru – Agnieszka Łopacka i Adam Hutyra, a lekcję emisji głosu da aktorka, wokalistka, kompozytorka i aranżerka Marzena Lamch-Łoniewska.

Efekty pracy profesjonalnych amatorów teatru będzie można podziwiać 30 maja na scenie kameralnej Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Będzie się działo!

Maciej Orman