Patriotyczne Jasełka

Nieco inaczej, niż kojarzone zazwyczaj, bo patriotycznie – tak zostały przedstawione jasełka organizowane przez Katolickie Szkoły Specjalne im. św. Antoniego z Padwy. Wydarzenia miało miejsce 19 grudnia w Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II.

Znana wszystkim forma przedstawienia Bożonarodzeniowego nabrała wyjątkowego znaczenia w kontekście historii naszego narodu.

W tym roku nie mogło być inaczej, aniżeli tylko patriotycznie. Była to radość płynąca ze świąt Bożego Narodzenia, połączona z radością setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Zatem na tle betlejemskiej stajenki pojawiły się wszystkie najistotniejsze postaci naszej historii. Były przypomniane czasy rozbiorów, powstania listopadowego, powstania styczniowego, czas odzyskania niepodległości, wielkie okrucieństwo drugiej wojny światowej, następnie taki skrót przez komunizm, stan wojenny, aż do momentu pełnego odzyskania niepodległości. W tym roku chcieliśmy nadać większej powagi tym jasełkom, stąd też ich organizacja w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Miejsce to jest bardzo kompatybilne z naszym przedstawieniem, ponieważ wszyscy mamy świadomość tego, jak wielki wkład miał Jan Paweł II w to pełne odzyskanie niepodległości – mówi nauczycielka ze szkoły SPSK, Aneta Królikowska.

Na scenie można było zobaczyć 64 aktorów, od przedszkolaków po dorosłych uczestników. Wśród zaproszonych gości obecny był abp Wacław Depo, który po przedstawieniu skierował do wszystkich zaangażowanych słowa podziękowania i refleksji:

Mamy tutaj tak piękne i kochane dzieci, które nie były aktorami, ale współuczestnikami tego, co nam pokazywali. Oni po prostu byli w środku. Każdy z nich poprzez swoją twarz, swoje słowa, swoje ręce, wprowadził nas w historię naszej ojczyzny. Dzisiaj stajemy wobec różnych wyzwań, ale broń nas Boże od nienawiści i wzajemnej pogardy i epatowania złem. To jest przesłanie, które te dzieci nam pokazały na przykładzie historii Polski. Nie sposób nie dziękować Bogu za Was, za Wasze rodziny i szkoły. Macie odwagę w miłości, dalej prowadzić swoje dzieci, poprzez te, czy inne etapy wprowadzania je w środek naszego życia, a nie na margines. Z serca Wam za to dziękuję.

Podczas jasełek na scenie można było usłyszeć znane wszystkim kolędy i pastorałki, lecz w nieco innej odsłonie. Motywy patriotyczne zostały wplecione w ich teksty. Widać było, że czas przygotowań jasełek bardzo pozytywnie wpłynął na integrację całej grupy.

KF