Pawełki na Jasnej Górze

  

15 stycznia w jasnogórskim klasztorze odbędą się „Pawełki”. Uroczystość ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika to jedno z ważniejszych wydarzeń w Zakonie Paulinów.

W połowie stycznia do Bazyliki Jasnogórskiej zapraszani są wszyscy, którzy chcą włączyć się w uroczyste zakończenie Nowenny do Świętego Pawła z Teb. Więcej na ten temat mówi o. Andrzej Grad – dyrektor Radia Jasna Góra.

– „Pawełki” to zwyczajowa nazwa Nowenny przed uroczystością św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Ta Nowenna jest o tyle szczególna, że poprzez śpiewane hymny, przypominamy życiorys św. Pawła – jego bycie sam na sam na pustyni, tylko z Bogiem. Przybliżając w taki sposób historię świętego, chcemy pokazywać, że nadal jest on postacią aktualną – przykładem człowieka, który zaufał Bogu.

Dlatego w niedzielę po 15 stycznia odbędzie się zewnętrzna uroczystość, na którą Paulini zapraszają szczególnie dzieci oraz kobiety w stanie błogosławionym.

– Poprzez wstawiennictwo św. Pawła Pustelnika pragniemy modlić się za dzieci i oddawać je Panu Bogu. Chcemy też dać zasmakować im darów pustyni. Tego dnia dzieci obdarowane będą daktylami i figami, czyli owocami, którymi najprawdopodobniej żywił się św. Paweł – dodaje o. Andrzej Grad.

Święty Paweł Pustelnik jest patriarchą Zakonu Paulinów. Urodził się w Tebach – starożytnej stolicy faraonów. W czasie prześladowań chrześcijan porzucił wszystko, co posiadał, odszedł na pustkowie i zamieszkał w jaskini. Jako pustelnik spędził samotnie kilkadziesiąt lat, modląc się. W ikonografii przedstawiany jest w tkanej sukni z liści palmowych. Jego atrybuty to kruk, lew kopiący grób, kruk z chlebem w dziobie i przełamany chleb.

 

ABK