Pielgrzymi z rodzinnego miasta św. Jana Pawła II

Z rodzinnego miasta św. Jana Pawła II na Jasną Górę przybyła 34. Wadowicka Piesza Pielgrzymka. Swoją sześciodniową wędrówkę pątnicy zakończyli w piątek, 19 lipca. W tym roku na pielgrzymi szlak wyruszyło ponad 250 wiernych, a także 3 kapłanów i 2 siostry zakonne.

– W tym roku idzie bardzo dużo młodych, jest parę rodzin z małymi dziećmi, najmłodszy uczestnik tegorocznej pielgrzymki to jest Emil, który ma 1 rok, najstarszy uczestnik ma 75 lat. Mamy też dwie osoby, które 32. raz idą w wadowickiej pielgrzymce – powiedział ks. Piotr Sałaciak, główny przewodnik pielgrzymki, wikariusz Wadowickiej Bazyliki.

Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyły słowa św. Jana Pawła II „Rodzina Bogiem silna”.

– Szczególnie akcentowaliśmy modlitwy za nasze rodziny, o miłość, zgodę i jedność – mówi ks. Sałaciak – Modliliśmy się również o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jan Pawła II.

– Każdy z nas wie doskonale, że Jan Paweł II bardzo kochał Częstochowę, ale nigdy nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście. Ta pielgrzymka wyruszyła już 34. raz. Pierwszy raz wyruszyła w 1986, a termin mamy zawsze stały od 14 do 19 lipca – wyjaśnia ks. Piotr Sałaciak i dodaje, że początkowo pielgrzymka szła z pielgrzymką archidiecezji krakowskiej, a samodzielnie w drogę na Jasną Górę wyrusza od 1991 r. – Idziemy każdego roku tą samą trasą. Zawsze 14 lipca rano o godz. 7.00 odprawiamy Mszę św. Wyruszmy w stronę Alwerni, później przez Olkusz, Zawiercie, Myszków, do Wrzosowej i dochodzimy do Jasnej Góry szóstego dnia.

W południe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej odprawiona została Msza św. w intencji pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył bp Damian Muskus, biskup pomocniczy arch. krakowskiej. We wspólnej modlitwie uczestniczył m.in. ks. inf. Jakub Gil, wieloletni proboszcz Wadowickiej Bazyliki, obecnie kapłan emeryt, który każdego 16. dnia miesiąca przybywa wraz z wiernymi z Wadowic na Jasną Górę, by modlić się podczas Apelu Jasnogórskiego.

– Wasze pielgrzymowanie wypełnione wiarą, modlitwą, radością i trudem jest najpiękniejszym świadectwem waszego posłuszeństwa Jezusowi – mówił podczas homilii bp Damian Muskus – Modlę się dziś za was wszystkich, aby to posłuszeństwo prowadziło was wprost w ramiona Chrystusa, modlę się też, aby dobro, które się zrodziło w waszych sercach podczas tej pielgrzymki, przynosiło piękne owoce dobra. Na ręce ukochanej Matki Boga i Matki naszej składam waszą codzienność, prosząc, byście wytrwale i z radością wypełniali Maryjną receptę na świętość, wypełniali ją każdego dnia: ‘zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie’. Jeśli zrobicie wszystko, cokolwiek Jezus wam mówi, przyczynicie się do cudu przemiany świata na bardziej ewangeliczny, i na bardziej Boży.

Źródło: o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es