Piknik w październiku? Czemu nie!

XV Jurajski Piknik Rodzinny w Parku Wypoczynkowym „Lisiniec” przygotowany został specjalnie dla wszystkich osób z niepełnosprawnością i ich rodzin z całego regionu częstochowskiego. Impreza rozpoczęła się 7 października punktualnie o godzinie 12.00.

Organizator pikniku to Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 5 w Częstochowie. Dyrektor ośrodka, Małgorzata Mysłek mówi działalności placówki oraz początku Rodzinnych Pikników:

Jesteśmy placówką dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. Dzieci u nas uczą się, ale mamy również internat, w którym mogą one przebywać przez cały tydzień. Piętnaście lat temu nasi przyjaciele – biegacze postanowili, że trzeba było by zafundować troszeczkę zdrowia naszym dzieciakom. Rozpoczęliśmy spotkania, w których dzieci mogły pobiegać, pospacerować wraz ze swoimi rodzicami. Z czasem ten klub biegusów postanowił, że będzie co roku robił jedną wielką imprezę, na którą zapraszane są rodziny z Częstochowy i okolic.

W organizacji brali udział również nauczyciele ośrodka. O swojej pracy i płynącej z niej satysfakcji mówi jedna z nauczycielek, Daria Adamczyk:

Jedna z najlepszych rzeczy, jaka może spotkać człowieka, to pomoc drugiemu człowiekowi. Bardzo mnie cieszy, że moi uczniowie odnoszą sukcesy. Najpiękniejsze jest to, kiedy dziecko i jego rodzina powie: „Pani Dario, udało się!”. Jest to ciężka praca wszystkich nauczycieli ośrodka.

Pomysł corocznego Rodzinnego Pikniku przypadł do gustu rodzicom dzieci. Mówi mama jednej z podopiecznych ośrodka, Sylwia Olesiak:

Córka jest uczniem już od 10 lat. Zawsze z utęsknieniem czeka na powrót do ośrodka po wakacjach. Widać, że pomimo tego, że nie mówi, jest szczęśliwa. Relacja pomiędzy nauczycielami, a uczniami przypomina bardziej relację rodzinną. Tutaj dzieci są zawsze traktowane wyjątkowo.

Na wszystkich uczestników czekała serdeczna atmosfera, liczne pokazy w wykonaniu zaproszonych gości oraz mnóstwo sportowych atrakcji. Jedną z nich był występ Orkiestry Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach. Podczas pikniku można było również spróbować domowych wypieków, pieczonek, kiełbasy z grilla czy wojskowej grochówki. Wszystkie atrakcje były oczywiście bezpłatne.

KF