Piknik XVIII-wieczny

20 maja na wszystkich pielgrzymów, turystów i spacerujących po Parku Staszica czekał niecodzienny widok. Stroje, muzyka i najróżniejsze przedmioty prosto z XVIII w., a to wszystko z racji tego, że odbywał się tam kolejny piknik rekonstruktorów. Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej.

Impreza rozpoczęła się od godz. 10. Główną atrakcją były prezentacje sylwetki żołnierzy wojska koronnego, dam dworu, mieszczan i innych postaci z epoki rokoko. Nie zabrakło jednak dodatkowych punktów programu jak koncert utworów XVIII-wiecznych kompozytorów, czy pokaz połączony z krótkim kursem dawnych tańców.

– Ważnym punktem, który zawsze cieszy się sporym zainteresowanie jest musztra żołnierzy, którzy kiedyś stacjonowali na murach jasnogórskich. Towarzyszą temu głośne strzały i huki, które szczególnie podobają się najmłodszym uczestnikom. Zajmuję się rekonstrukcją od wielu lat i bardzo cieszy mnie to, że pomysł na taki piknik mógł stać się faktem i mamy nadzieję, że ta nasza mała tradycja będzie kontynuowana – mówi Artur Kramer, znany w środowisku jako Robert Bagrit.

Głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej. Jest to grupa rekonstrukcyjna odtwarzającą żołnierzy Twierdzy Jasna Góra vel Fortecy Częstochowskiej z połowy XVIII w., a także mieszczki i mieszczan oraz osoby z wyższych sfer. Współpracuje z klasztorem OO. Paulinów na Jasnej Górze, Urzędem Miasta Częstochowy, Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie i Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Częstochowie.