Piotr Machalica przestanie być dyrektorem artystycznym teatru

W najbliższych miesiącach nastąpi zmiana w dyrekcji Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Piotr Machalica, obecny dyrektor artystyczny teatry, z dniem 1 września bieżącego roku zakończy pracę na tym stanowisku.

Jaki jest powód tej zmiany?

Formalnie to jest tak, że dyrektora artystycznego powołuje dyrektor teatru, ale oczywiście w porozumieniu z – to się tak nazywa w ustawie – organizatorem, czyli w tym przypadku z urzędem miasta. Dyrektor Robert Dorosławski doszedł do wniosku, że ta współpraca trwa na tyle długo, iż może być potrzebna jakaś zmiana, nowe spojrzenie, nowa optyka. To był jeden powód. Drugi jest taki, że Pan Piotr Machalica, wybitny aktor, jest też osobą bardzo zajętą, ma bardzo wiele propozycji filmowych, teatralnych i innych – mówi Aleksander Wierny, Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu częstochowskiego magistratu.

Naczelnik Wydziału Kultury nie chciał mówić o kandydatach na stanowisko nowego dyrektora artystycznego teatru.

Pomijam fakt, że nie wyobrażałem sobie, że będzie to trwało tyle lat, coś się musi zmienić. Teatr jest bardzo żywym organizmem, to jest taki organizm, który potrzebuje, żeby coś się zmieniało, żeby przychodzili inni ludzie, młodzi ludzie. Albo też i starzy ludzie, od których młodzi się czegoś nauczą, a decyzja była moja, wówczas czas pokaże jak to będzie. Ja rozstaję się ze stanowiskiem, ja nie rozstaję się z tym teatrem – mówi Piotr Machalica.

PK