Plamy oleju na częstochowskich rzekach [WIDEO]

Fot. Radio Fiat

Od rana na mostach i terenach w sąsiedztwie rzek Warta i Stradomka w Częstochowie widoczne są wozy Straży Pożarnej. Wszystko za sprawą ropopochodnych zanieczyszczeń, które pojawiły się w tych wodach już w sobotę.

Plamy oleju uwydatniły opady, które spowodowały wzmożonych przepływ rzek.

– Pierwsze zgłoszenie w sprawie zanieczyszczeń na rzece Warta wpłynęło do stanowiska Kierownika Komendanta Miejskiego PSP w Częstochowie w sobotę. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zaobserwowali film niezidentyfikowanej substancji. Prawdopodobnym miejscem wycieku był jeden z kanałów burzowych, który został zabezpieczony zaporą sorpcyjną. W kolejnych dniach pojawiały się zgłoszenia o filmach widocznych w innych lokalizacjach. Obecnie na rzece Warta ustawione są trzy zastawki sorpcyjne. O sprawie poinformowano Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz policję – poinformował naczelnik wydziału Operacyjno-Szkoleniowego mł. bryg. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Obecnie nie można stwierdzić czy zanieczyszczenia pochodzą z jednego źródła. Nieoficjalnie mówi się jednak, że substancje zanieczyszczające wody mogły zostać wylane do rzek specjalnie. To jednak ustali policja.

BNO