Podpisana umowa na kontynuację budowy obwodnicy

Kontynuujemy prace na autostradowej obwodnicy Częstochowy, w środę podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą prac zabezpieczających, w tym położenia nawierzchni – poinformował w komunikacie rzecznik prasowy GDDKiA Jan Krynicki. Odcinek powinien być przejezdny jeszcze w tym roku.

Krynicki zaznaczył, że sprawnie przeprowadzona procedura wyłonienia wykonawcy prac zabezpieczających umożliwiła kontynuację budowy autostrady A1 na odcinku Częstochowa Blachownia – Częstochowa Północ.

– Dziś podpisaliśmy umowę z wyłonionym wykonawcą konsorcjum firm: STRABAG Infrastruktura Południe z Wrocławia, BUDIMEX z Warszawy oraz BUDPOL z Częstochowy. Przewidujemy, że wykonawca niezwłocznie przystąpi do przygotowania placu budowy, aby tak szybko jak to możliwe, ruszyć pełnym frontem robót na autostradowej obwodnicy Częstochowy. Całość prac zabezpieczających ma zostać zrealizowana do 15 listopada – poinformował Krynicki.

Wyjaśnił, że zakres prac będzie obejmował wykonanie robót zabezpieczających na ciągu głównym, roboty ziemne, wykonanie warstw konstrukcyjnych i bitumicznych, włącznie z wykonaniem podbudowy z betonu chudego, nawierzchni z betonu cementowego, również roboty wykończeniowe obiektów inżynierskich.

Dodał, że jednocześnie przygotowywane jest postępowanie przetargowe na dokończenie prac na tym odcinku A1. Zamówienie to będzie obejmowało wykonanie prac w zakresie niezbędnym do uzyskania decyzji na użytkowanie obiektu budowlanego, warunkującej udostępnienie tego liczącego 21 km odcinka autostrady.

– Na początku sierpnia planujemy udostępnić do ruchu blisko 33 km autostrady, od węzła Częstochowa Południe do Pyrzowic. Na północy od Częstochowy trwa budowa pięciu odcinków autostrady, jednego na terenie województwa śląskiego oraz czterech w województwie łódzkim. Wszystkie, w standardzie po trzy pasy w obu kierunkach, zostaną wybudowane po istniejącym śladzie DK1 – poinformował rzecznik.

– Planowany termin oddania do ruchu czterech odcinków między Częstochową a Tuszynem, powinien nastąpić przed końcem 2021 r. Natomiast piąty odcinek od węzła Piotrków Trybunalski Południe do węzła Kamieńsk zostanie udostępniony kierowcom na przełomie 2022 i 2023 r. – dodał.

źródło: portalsamorzadowy.pl
fot. GDDKiA