Podsumowanie minionego weekendu na drogach

W miniony weekend policjanci na terenie całego kraju prowadzili wzmożone działania pn. „Bezpieczny Weekend – Pierwszy Weekend Wakacji”. W akcję zaangażowała się również częstochowska drogówka. Mundurowi sprawdzali stan techniczny pojazdów, czy pasażerowie mają zapięte pasy, a także czy prowadzący auta są trzeźwi.
Działania „Bezpieczny weekend– Pierwszy weekend Wakacji”, rozpoczęły się w piątek i trwały do godziny 22.00 w niedzielę. W tym czasie kierowcy mogli spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci zwracali uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie było taryfy ulgowej dla piratów drogowych nie przestrzegających ograniczeń prędkości czy wyprzedzających „na trzeciego”. Funkcjonariusze prowadzili również wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierowców.

W akcji wzięło udział 155 policjantów z drogówki, 201 z innych wydziałów, 2 strażników miejskich i 14 funkcjonariuszy ITD. Funkcjonariusze odnotowali 39 kolizji, zatrzymali też 7 nietrzeźwych kierujących.

W trakcie wspólnej akcji w sobotę w godz. 8.00-14.00 w Romanowie przy stacji paliw BP funkcjonariusze ruchu drogowego i Inspekcji Transportu Drogowego skontrolwali wspólnie 22 autokary. Podczas kontroli w 3 przypadkach ujawniono nieprawidłowości związane ze stanem technicznym pojazdów za co zatrzymano dowody rejestracyjne, 9 kierujących ukarano mandatami. W ramach akcji dzieciom rozdawane były kolorowanki, odblaski i słodycze, funkcjonariusze rozmawiali o bezpieczeństwie podczas wakacji. Czas dzieciom umilała maskotka ITD – krokodylek tirek. Kierowcy otrzymywali natomiast poradniki wydane przez ITD z informacjami o użytkowaniu tachgrafów i czasie pracy.

Niestety ten weekend nie dla wszystkich okazał się bezpieczny. W miniony piątek miały miejsce dwa poważne wypadki drogowe. Pierwszy z nich miał miejsce w miejscowości Mykanów. Kierujący Fiatem Ducato najechał na stojącą przyczepę, przed którą znajdował się pojazd Iveco. Pomiędzy nimi stał mężczyzna, który w wyniku uderzenia odniósł poważne obrażenia. Został śmigłowcem przetransportowany do Szpitala w Sosnowcu. Niestety w wyniku poniesionych obrażeń 59 – letni mieszkaniec Częstochowy zmarł. Drugi wypadek drogowy miał miejsce na trasie DK-1 w miejscowości Łochynia, gdzie kierujący Seatem 82-letni mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z samochodem Fiat Ducato. W wyniku zderzenia i powstałych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.