Podsumowanie pierwszego wakacyjnego weekendu

Fot. KMP w Częstochowie

Ponad stu policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego pilnowało w miniony weekend bezpieczeństwa na drogach Częstochowy i powiatu. Od piątku 26 czerwca do niedzieli 28 czerwca funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji odnotowali 41 kolizji.

Niestety, nad ranem z niedzieli na poniedziałek, doszło także do tragicznego w skutkach wypadku.

– Ok. godz. 2.40 w nocy na autostradzie A1 na wysokości miejscowości Nierada doszło do potrącenia mężczyzny, który naprawiał koło przez kierującego nieustalonym pojazdem. W wyniku zdarzenia 32-latek poniósł śmierć, a sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia. Ewentualnych świadków zdarzenia prosimy o kontakt z Komendą Miejską Policji w Częstochowie pod numerem tel. 47 858 12 55. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych, od naszej kultury jazdy, szeroko rozwiniętej wyobraźni oraz przewidywania. Miniony weekend to również pierwsze dni wakacji, ale także czas zabezpieczeń wznowionych imprez sportowych oraz wyborów prezydenckich. Również na tych płaszczyznach nie doszło do żadnych incydentów oraz zakłóceń ładu i porządku publicznego – mówiła asp. szt. Marta Kaczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W miniony weekend częstochowska komenda Państwowej Straży Pożarnej odnotowała łącznie 232 zdarzenia:

– Sześć spośród tych interwencji to pożary, 209 – miejscowe zagrożenia oraz 17 alarmów fałszywych. Największa liczba zdarzeń powstała w piątek, kiedy to przez teren miasta i powiatu przeszła nawałnica powodująca liczne podtopienia posesji oraz dróg. W dniu tym powstało ponad 120 zdarzeń związanych z podtopieniami – tłumaczył naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego mł. bryg. Kamil Dzwonnik.

Miniony weekend to także 141 telefonicznych wniosków od mieszkańców Częstochowy, odebranych przez dyżurnych Straży Miejskiej.

– Najwięcej zgłoszeń dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Było to łącznie 44 zdarzeń. W ciągu minionych trzech dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu wizyjnego przeprowadzili 6 obserwacji, które wymagały interwencji służb. 4 interwencje zrealizowali strażnicy miejscy, a dwie interwencje zostały przekazane do realizacji innym służbom. Oprócz interwencji zgłoszonych przez mieszkańców miasta częstochowscy strażnicy miejscy podejmowali też własne działania podczas służby patrolowej – podał Artur Kucharski, rzecznik częstochowskiej Straży Miejskiej.

W ocenie Straży Miejskiej weekend w Częstochowie należał do spokojnych.

BNO