Poezja św. Jana Pawła II w bibliotece

foto na str glowna

9 listopada w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod nazwą „Poezja św. Jana Pawła II”. Turniej skierowany był do uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych miasta Częstochowy i pobliskich powiatów.
– Do udziału w konkursie zgłosiło się dziewięciu uczniów, ośmiu z nich uczestniczyło w nim dzisiaj. Poezja św. Jana Pawła II nie jest poezją łatwą, dlatego tym bardziej cieszymy się, że znalazły się dzieci, które interesują się tą twórczością. Uczniowie świetnie sobie poradzili z materiałem stanowiącym idealny pretekst do przemyśleń. Recytacje, które mogliśmy usłyszeć, były piękne. Czekamy właśnie na werdykt jury. Do zorganizowania konkursu związanego z wybitnym Polakiem skłoniło nas kilka bodźców. Po pierwsze, rok 2015 jest rokiem św. Jana Pawła II. Po drugie, jesteśmy biblioteką pedagogiczną, której zadaniem jest promowanie edukacji czytelniczej i medialnej wśród dzieci i młodzieży. Ponadto nasza placówka znajduje się przy al. św. Jana Pawła II w Częstochowie. Wszystkie te aspekty zobowiązują nas do pamięci o Karolu Wojtyle oraz popularyzacji jego twórczości. Mamy nadzieję, że kolejne konkursy cieszyć się będą większym zainteresowaniem. W naszym mieście organizowanych jest niewiele tego typu wydarzeń, przeznaczonych do uczniów szkół podstawowych. Adresatami większości z nich jest młodzież gimnazjalna. Naszym celem jest popularyzacja dorobku św. Jana Pawła II wśród młodszych dzieci – wyznała Anna Hiller, nauczycielka z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN, jedna z organizatorek konkursu.
Ernest Goudy, jeden z uczestników konkursu, opowiedział nam o wybranym przez siebie wierszu:
– Nazywam się Ernest Goudy, chodzę do IV klasy Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie. Wybrałem dzisiaj wiersz św. Jana Pawła II pt. „Co mi mówisz?”. Bardzo podoba mi się ten utwór i nie miałem żadnych problemów z tym, żeby się go nauczyć.
Co mi mówisz górski strumieniu?
W którym miejscu się ze mną spotkasz?
Ze mną, który także przemijam?…

Zatrzymaj się!
– to przemijanie ma sens!

Potok się nie zdumiewa,
lecz zdumiewa się człowiek!
[…]
Laureatką Międzyszkolnego konkursu recytatorskiego została Sandra Kozik. II miejsce z kolei przyznane zostało – ex aequo – Wiktorii Drab i Małgosi Szewczyk. Tuż za nimi na podium uplasowali się Marysia Krasińska i Mateusz Chęciński. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

Paulina Izdebska