Pogłębienie dialogu między Kościołami

We wtorek, 27 sierpnia na Jasnej Górze odbyło się spotkanie Rady Biskupów Diecezjalnych. Podczas obrad podpisane zostało stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na temat woli pogłębiania dialogu i pragnienia głębszego pojednania.

– Jest to milowy krok w naszej drodze ku pojednaniu między Kościołem Grekokatolickim na Ukrainie i Kościołem rzymskokatolickim tu, w naszej Ojczyźnie. Liczymy, że inicjatywa przyjęcia osoby Jana Pawła II na patrona pojednania polsko-ukraińskiego zostanie przegłosowana przy najbliższym spotkaniu całej konferencji Episkopatu Polski w październiku, a następnie przekazana do Stolicy Apostolskiej do aprobaty i ogłoszenia – przemówił podczas uroczystego podpisania dokumentu metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Słowa podziękowania wypowiedział też abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

– W imieniu Kościoła greckokatolickiego Ukrainy chciałbym podziękować Jego Ekscelencji abp. Gądeckiemu, prezydentowi Episkopatu Polski za wsparcie tej inicjatywy oraz za to, że zaprosił mnie dziś, byśmy wspólnie mogli podpisać ten list intencyjny. Droga pojednania polsko-ukraińskiego jest trudna, dlatego prosimy o pomoc wielkiego orędownika tego pojednania, św. Jana Pawła II. On teraz na niebiosach może zrobić jeszcze więcej i dla Ukrainy i dla Polski, zwłaszcza w sprawie świętego dzieła pojednania – mówił.

W stanowisku na temat woli pogłębiania dialogu i pragnienia głębszego pojednania abp Stanisław Gądecki i abp Światosław Szewczuk zadeklarowali, że chcą budować dobrą przyszłość i podejmować kroki, które będą służyły zbliżeniu ich wspólnot. „Poprzez spotkania modlitewne, uroczyste celebracje sakramentu Eucharystii w obrządku rzymskim i bizantyjsko-ukraińskim, pielgrzymki do sanktuariów ważnych dla obu Kościołów, inicjatywy studyjne i sympozja pragniemy pogłębiać znajomość naszych tradycji i naszej historii, szczególnie wśród młodego pokolenia” – napisali hierarchowie w dokumencie podpisanym dzisiaj (27 sierpnia) na Jasnej Górze.

BNO