Pogotowie lekcyjne pomaga dzieciom

O tym, że biblioteka przestaje być tylko miejscem gdzie możemy wypożyczyć książkę, przekonujemy się coraz częściej. Biblioteki podejmują wiele działań, które przynoszą korzyści lokalnej społeczności. Tak jest m. in. w Filii Biblioteki Publicznej przy ul. Księżycowej, która proponuje dzieciom skorzystanie z bardzo ciekawego projektu jakim jest „Pogotowie lekcyjne”. Na czym ten projekt polega wyjaśnia kierownik placówki, Halina Kowasz:
– Mamy taką propozycję dla dzieci pod tytułem „Pogotowie lekcyjne”. Generalnie polega to na tym, że jesteśmy tutaj otwarte na potrzeby dzieci i od wielu lat dzieci chętnie do nas przychodzą, spędzają czas, bawią się, ale i odrabiają lekcje. Reagując na taką potrzebę, która wynika z życia, zaproponowałyśmy dzieciom konsultacje lekcyjne. Nie odrabiamy za dzieci zadań domowych, a jedynie sugerujemy różne drogi rozwiązań, możemy sprawdzić prace domowe np pod kątem ortografii.
Jak można wnioskować z wypowiedzi kierownik Kowasz, poprzez takie inicjatywy bibliotekarze stają się również nauczycielami:
– Może nie do końca nauczycielami, ale takimi osobami, które chętnie przyciągają dzieci do biblioteki, osobami, które pokazują, że biblioteka ma wiele różnych zadań do spełnienia.
Jak zapewniają pracownicy Filii Biblioteki Publicznej nr 8, „Pogotowie lekcyjne” działać będzie do końca roku szkolnego. Dzieci mogą z niego korzystać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 16.

ZD
foto źródło: www.biblioteka.czest.pl