Pokazali, że „Polska Smakuje”

Wielkim świętem polskiej zdrowej żywności było wydarzenie, jakie odbyło się w sobotę 16 czerwca na terenach Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie. Piknik Poznaj Dobrą Żywność „Polska Smakuje” zorganizowany został przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i miał na celu prezentacje i promocję tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych produktów wytwarzanych przez polskich producentów. Częstochowskim akcentem pikniku był udział kilku firm z naszego regionu. Jedną z nich była firma Consonni z Kamyka:
– Jeden z naszych produktów, ciasto drożdżowe maślane, jest jedynym ciastem w Polsce, które posiada znak „Jakość – Tradycja” – mówi Marcin Lis. – Na tej wystawie prezentowane są często produkty, które zostały takimi znakami wyróżnione. To są wyselekcjonowane produkty docenione podczas wielu konkursów. Warto takie rzeczy promować, bo one odróżniają się od produktów, które są robione masowo, przez bezduszne maszyny.
W trakcie pikniku prezentowały się również firmy, których cała produkcja objęta jest znakami „Jakość – tradycja”. Firmy te szczycą się tym, że ich produkty są wytwarzane proekologicznie i prozdrowotnie, tak jak w przypadku jednej z firm z podczęstochowskiego Wąsosza:
– Proekologicznie, prozdrowotnie, tradycyjnie – mówi Katarzyna Surowiec z firmy „Ogródek Dziadunia”. – Często do wytworzenia tych produktów wykorzystuje się stare, domowe receptury. Tutaj, na tym pikniku, możemy pochwalić się swoimi produktami. Trend jest jeden – zdrowie i tradycja. Musimy utrzymać to, co jest dobre, nasze, polskie. Dla mnie misją jest połączenie tradycji z nowoczesnością. Wiem, że takie produkty są bardzo potrzebne. Ludzie muszą poczuć, że to co jest nasze, z naszych ziem, jest zdrowe, dobre i smaczne.
W pikniku uczestniczyło blisko 100 wystawców posiadających produkty oznaczone znakiem Poznaj Dobrą Żywność. Odwiedzający mogli spróbować i kupić najlepsze polskie produkty, zobaczyć wystawy poświęcone wsi i rolnictwu, a także zaplanować wakacyjny wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych. Punktem kulminacyjnym pikniku była gonitwa o Nagrodę Bandosa rozgrywana na dystansie 2400 metrów dla 4-letnich ogierów i klaczy czystej krwi arabskiej, objęta Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ZD