Fot. KMP w Częstochowie

Fundacja Eltrox przekazała funkcjonariuszom częstochowskiej policji tablice umożliwiające porozumiewanie się z osobami w języku migowym. Tablice zostały wydrukowane w ramach kampanii „Bezpieczeństwo bez barier”, której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością.

Piktogramy zawierają kilkanaście standardowych poleceń, wydawanych podczas zatrzymań i rutynowych kontroli.

– „Proszę wysiąść z samochodu” to podstawowe polecenie wydawane przez policjantów. W toku codziennych czynności bardzo często kontrolujemy np. zawartość bagażnika, a więc jest to rzecz, która musiała zostać w tych piktogramach umieszczona. Poddanie się kontroli stanu trzeźwości, przekroczenia prędkości czy pokazanie wyniku pomiaru prędkości jest również na tych piktogramach wskazane. Podobnie, jak kwestia korzystania z telefonu, nieustąpienia pierwszeństwa, brak pasów bezpieczeństwa, czyli poszczególnych wykroczeń, które mogą przez taką osobę zostać popełnione – mówił insp. Dariusz Atłasik, Komendant Miejski Policji w Częstochowie.

Funkcjonariusze częstochowskiej policji potwierdzają, że w codziennej pracy często spotykają się z osobami niepełnosprawnymi. Otrzymane piktogramy mają być pomocne policjantom na służbie oraz osobom z wadami słuchu, z którymi funkcjonariusze mają styczność podczas różnych czynności służbowych.

– Jeśli chodzi osoby niewidome lub z niepełnosprawnością ruchową, mamy tu możliwość komunikacji słownej. Natomiast, jeśli chodzi o osoby niedosłyszące, pojawia się już problem. Zdarza się często, że osoby takie nie potrafią pisać, co dodatkowo utrudnia komunikację. Do tego mają nam służyć plansze, które przedstawiają piktogramy, mające ułatwić nam ten kontakt. Na zakończenie kampanii dla osób niesłyszących, zostaną rozdane podobne karty, w których m.in. będzie można zamieścić swoje dane – tłumaczyła st. sierż. Mariola Kowalczyk-Trąbska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Dwa rodzaje piktogramów, oddzielne dla mundurowych oraz osób z wadami słuchu, zostały przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.

– Na broszurach, które otrzymuje policja, znajduje się więcej piktogramów, które mają służyć do przekazywania informacji, np. prośba o okazanie dowodu rejestracyjnego. Na broszurze dla osób głuchych zamieszczono informacje, które mówią policjantom lub osobom o niepełnosprawności, np. jak skontaktować się z tłumaczem – zdradził Michał Adamus, prezes Fundacji Eltrox Razem Bezpieczniej.

Tablice informacyjne z piktogramami zostały oficjalnie przekazane funkcjonariuszom przez komendanta insp. Dariusza Atłasika przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w czwartek, 12 listopada.

BNO

Skip to content