Na co dzień służą Bogu i wiernym swym muzycznym talentem. 9 listopada polscy muzycy kościelni po raz 10. przybyli z pielgrzymką do częstochowskiego sanktuarium.

Duchowy wymiar spotkania podkreśla bp Piotr Greger, Przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP:
-To nie jest konferencja naukowa, sympozjum, ale typowo duchowa sprawa. To, że gromadzimy się już po raz dziesiąty pokazuje, że jest taka potrzeba, jak w każdym środowisku. Nawiązują się nowe relacje, wymiana myśli, inspiracji, pomysłów, inspiracji. To wszystko jest dla nas ubogaceniem. Poszukujemy też pewnych nowych impulsów, które pojawią się na obszarze muzyki kościelnej i będą wykorzystywane przez chóry, schole, orkiestry. 

Każdemu spotkaniu muzyków kościelnych towarzyszy jakieś hasło przewodnie. O tegorocznych celach i intencjach mówi ks. dr Wiesław Hudek, prezydent Polskiej Federacji Pueri Cantores oraz współorganizator pielgrzymki:
-Dzisiejsza pielgrzymka odbywa się pod hasłem “W mocy Ducha Świętego”. Przyjeżdżamy tutaj, aby pokłonić się Jasnogóskiej Pani i w cieniu jasnogórskiego klasztoru powierzyć nasze intencje. Chcemy też zintegrować nasze środowisko, żebyśmy na nowo zrozumieli, jak ważną domeną w życiu Kościoła jest muzyka liturgiczna.

Ks. Grzegorz Piekarz, dyrygent chóru „Pueri Cantores Tarnovienses” z Tarnowa podkreśla, jak ważne dla środowiska muzycznego są szerokie spotkania i możliwość wymiany doświadczeń:

-To jest też formacja dla młodych ludzi, którzy mają tutaj dbać o swój kręgosłup moralny. Uczestnoctwo w konferencjach jest bardzo cenne. My, muzycy kościelni musimy też spotykać się, żeby dzielić się tym, co robimy. To zawsze umacnia i rozwija. W każdej diecezji są organizowane kursy, rekolekcje dla muzyków, ale też festiwale i konkursy. Jeżeli ktoś chce z tego korzystać, ma naprawdę duże możliwości.

Pielgrzymka muzyków Kościelnych rozpoczęła się liturgią pokutną, podczas której każdy z uczestników mógł przystąpić do sakramentu pokuty. Wydarzeniem głównym była Msza św. w bazylice jasnogórskiej, pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera.

W tym roku wspólnym śpiewom przewodniczyły chóry z archidiecezji katowickiej:

-Młodzieżowy Chór Miejski Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego (dyr. Emilia Kopiec)
-Chór Canticum Novum z Suszca (dyr. Szymon Cichoń, Barbara Cichoń)
-Schola liturgiczna Anima Symphonizans bazyliki św. Ludwika w Panewnikach (dyr. Łukasz Kurpas)
-Schola Studium Organistowskiego Archidiecezji Katowickiej (dyr. s. M. Benigna Tkocz).

Wymienione zespoły wykonały także uroczysty koncert w bazylice jasnogórskiej, będący zwieńczeniem całodniowej modlitwy.

Jakub Szewczyk

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content