„Polskie Betlejem” w częstochowskim Domu dla Chłopców

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Dom dla Chłopców im. św. Stanisława Kostki w Częstochowie przedstawili w czwartek, 24 stycznia jasełka bożonarodzeniowe pt. „Polskie Betlejem”. W przedstawieniu, utrzymanym w tradycyjnej konwencji, znalazły się również mocne akcenty patriotyczne.

Dyrektor Domu dla Chłopców prowadzonego przez siostry obliczanki, s. Małgorzata Pintele, powiedziała, że coroczne jasełka to bardzo potrzebne wydarzenie, szczególnie dla wychowanków. – To jest nasza tradycja. Co roku dzielimy się naszą radością z Bożego narodzenia, pokazując, w jaki sposób Pan Jezus przyszedł do nas na ziemię. Jak zwykle występują wszyscy nasi podopieczni. Każdy znajduje swoje miejsce na scenie.

Jednym z zaproszonych gości był bp Andrzej Przybylski. – W takich ośrodkach jak Dom dla Chłopców jasełka są zawsze pewną niespodzianką i nowością. Nigdy nie jest to tylko tradycja. Interpretacja i przeżywanie wydarzeń przez wychowanków jest bardzo wymowna, również dla nas, dorosłych – przyznał duchowny.

W tematykę jasełek wprowadziła s. dyrektor Małgorzata Pintele. – Wczoraj zapytałam naszych wychowanków, gdzie urodził się Jezus i właściwie usłyszałam prawidłową odpowiedź: w Betlejem. Ale czy tylko w czasie i właśnie tam? Zobaczymy. Może nie da się nic nowego opowiedzieć w historii narodzenia w czasie Jezusa Chrystusa, ale może ktoś z nas zostanie dotknięty i zrozumie nasze przesłanie, że to jest polskie Betlejem – dodała s. Małgorzata.

Aktorzy występowali z wielkim zaangażowaniem, zmuszając niejednokrotnie do śmiechu, ale też i do głębszej refleksji. Udanym zabiegiem reżyserskim było umiejscowienie akcji jasełek w Polsce.

Po przedstawieniu wychowankowie Domu dla Chłopców, pracownicy placówki oraz zaproszeni goście spotkali się na poczęstunku.

POSŁUCHAJ ZAPISU DŹWIĘKOWEGO JASEŁEK

Maciej Orman

fot.: Anna Respondek-Dądela