Fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie

Pomagają w leczeniu choroby i wspierają w powrocie do zdrowia. Od prawie 25 lat częstochowskie Amazonki walczą ze stereotypem, że rak to wyrok śmierci. Swoim działaniem namawiają do profilaktyki oraz diagnostyki, ponieważ wczesne stadium choroby to duża szansa na wyleczenie.

Historia Amazonek rozpoczęła się 18 października 1996 roku, gdy postanowieniem Sadu Wojewódzkiego zarejestrowane zostało Częstochowskie Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem piersi „Maria”. Celem była pomoc kobietom, które czują się samotne i zagubione w nowej dla siebie rzeczywistości borykania się z poważną, przewlekłą chorobą. Działalność założycielek „Marii” przyczyniła się również do powstania oddziału leczenia schorzeń piersi w szpitalu na Parkitce. Podczas jednej z wielu organizowanych przez stowarzyszenie konferencji głos zabrała Anna Stefańczyk, która dwa lata wcześniej przeszła zabieg mastektomii. Po spotkaniu skontaktowała się z nią inna uczestniczka konferencji, Bożena Warkiewicz, która również przeszła operację. Obie panie postanowiły założyć w Częstochowie Klub Amazonek, nad którym patronat objęło Stowarzyszenie „MARIA”, o czym mówi Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

– W 2000 roku otrzymałyśmy prawa stowarzyszenia. Historia jest bardzo ważna. Jestem ogromnie wdzięczna kobietom, które założyły to nasze stowarzyszenie. Diagnoza choroby nowotworowej piersi jest bardzo trudna do zaakceptowania. Obecność osób, które same borykają się z tym schorzeniem lub też zostały z niego wyleczone jest wówczas bardzo ważna. Wsparcie takich osób pomaga w procesie zdrowienia, na czym najbardziej nam zależy.

Amazonki apelują więc, aby dbać o własne zdrowie. Badać się i obserwować swoje ciało. W ramach swojej działalności realizują również liczne programy edukacyjne i społeczne takie jak: akcja profilaktyczna „Marsz Różowej Wstążki” czy Dni Otwarte u Amazonek.

ABK

Skip to content