Pomóż niewidomym dzieciom wejść w świat książek

książka

Trwa projekt, który ma na celu rozszerzenie oferty częstochowskiej Biblioteki Książki Dotykowej. Do połowy grudnia nadsyłać można prace, które najpierw wezmą udział w konkursie, potem zaś zasilą księgozbiór Ośrodka Wychowawczo Rewalidacyjnego Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie. Dzięki podobnym akcjom z poprzednich lat do dyspozycji niewidomych i słabo widzących dzieci jest tam już kilkadziesiąt egzemplarzy ręcznie wykonanych książek dotykowych.

Dla dzieci niewidomych i słabo widzących tradycyjna książka to tylko rozkładany, papierowy sześcian. Opowiedziana zapisanymi słowami historia, jest dla nich niewidzialna. Inaczej jest w przypadku książki dotykowej: wypukłe ilustracje, wykonane z materiałów o różnej fakturze, pozwalają dzieciom z dysfunkcją wzroku doskonalić zmysł dotyku, rozwijając wyobraźnię i przygotowując do czytania pisma punktowego Braille’a. Takie pozycje przygotowane profesjonalnie są drogie, dlatego częstochowska Biblioteka Publiczna im. Wł. Biegańskiego od lat organizuje konkurs na książkę dotykową dla dzieci wykonaną domowym sposobem. Nadesłane prace trafiają do ośrodka niosącego pomoc dzieciom niewidomym i słabo widzącym.

Wykonane przez siebie książeczki można przynosić do 11 grudnia 2015 r. do Biblioteki Publicznej im. dr. Wł. Biegańskiego przy Al. NMP 22, na portiernię lub wysłać do nas pocztą z dopiskiem “Manufaktura Książki”- mówi Agnieszka Batorek, organizatorka konkursu. – Książki zostaną ocenione przez najsurowsze i najbardziej kompetentne jury: dzieci oraz ich wychowawców z Ośrodka Wychowawczo Rewalidacyjnego Polskiego Związku Niewidomych w Częstochowie. Autorzy trzech najlepszych prac zostaną nagrodzeni a wszystkie wykonane w ramach akcji książeczki będą przekazane do biblioteki Ośrodka PZN.

Zdaniem organizatorów, udział w konkursie wziąć udział może praktycznie każdy. Dopuszcza się zarówno przygotowanie prac indywidualnie, jak i grupowo.

Te prace to po prostu kilka arkuszy tektury, z tekstem i ilustracjami. Tekst powinien być zapisany dużą czcionką, choć najczęściej odczytywać będą go rodzice. Dla dzieci najistotniejsze będą ilustracje, przez dotykanie których mają lepiej zrozumieć treść – opowiada Agnieszka Batorek. – Wszystkie elementy ilustracji muszą być solidnie przymocowane i bezpieczne dla małego dziecka. Te prace powinny być stosunkowo solidne, a ilustracje w nich, w miarę możliwości proste. Można wykorzystać zarówno historie stworzone wcześniej przez innych, jak i wymyślać własne.

Poznawanie obrazków dotykiem zwykle zajmuje dzieciom dużo czasu, dlatego cztery czy pięć stron książki to dla nich wystarczająco dużo – przypominają organizatorzy. Do wykonania ilustracji polecają użycie różnorodnych tekstur: szorstkich, gładkich, włochatych, twardych, miękkich, zimnych, ciepłych, podkreślają też, że korzystnie jest wykorzystanie materiałów wydających przy dotyku dźwięk, a także o charakterystycznym zapachu.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content