Ponad 20 tys w Polsce osób zaraża się boreliozą

Fot. laspolski.pl

Jak pokazują wyniki badań, boreliozą corocznie zaraża się ponad 20 tys. osób w Polsce. Wynik ten jest o tyle niepokojący, że jeszcze 10 lat temu zachorowalność na tę pochodzącą od kleszczy chorobę, była ponad czterokrotnie mniejsza. Wzmożona aktywność kleszczy przypada zwykle na okres letni, a ich miejscem żerowania są trawy oraz lasy, czyli miejsca, gdzie latem często się udajemy.

Czy świadomość o zagrożeniu, jakie niosą z sobą kleszcze, uniemożliwia korzystanie z lasów? Jak tłumaczy Edyta Kapelka ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie, udając się na łono natury, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

– Kleszcze występują w lasach liściastych. Najlepiej chronić się przed nimi wszelkimi preparatami dostępnymi w aptekach lub w drogeriach. Przed wizytą w lesie powinniśmy się zabezpieczyć, nanosząc obficie preparat na ubranie, bądź na miejsca dostępne dla kleszczy. Pajęczaki te bardzo lubią jaskrawe i ciepłe barwy, takie jak pomarańczowy lub żółty. Unikajmy tych kolorów, wybierając się do lasu. Możemy zabezpieczyć się przed kleszczowym zapaleniem mózgu poprzez szczepienia – mówiła Edyta Kapelka.

Warto przypomnieć, że ludzie nie są jedynymi potencjalnymi ofiarami kleszczy. Żerują one także na zwierzętach. Warto zatem pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu zwierzaków jednym z wielu środków odstraszających kleszcze dostępnych na rynku.

– Mamy do wyboru np. krople, które wylewamy na skórę. Co roku wychodzą nowe krople, które mają nowe substancje czynne. Krople takie działają zazwyczaj ok. miesiąca przeciwko kleszczom i ok. dwóch miesięcy przeciwko pchłom. Oprócz kropli są dostępne również obroże. Jeżeli chcemy kupić obrożę, należy dokładnie przeczytać etykietę, zobaczyć co zawiera obroża, jaką substancję czynną – czy jest to obroża ziołowa, z olejkami eterycznymi, która działa odstraszająco, czy zawiera lek, jako substancję czynną, i wówczas rzeczywiście jest skuteczna. Obroże najnowszej generacji działają cały sezon, czyli zakładamy wiosną, a ściągamy późną jesienią. Nowością, jaka weszła od kilku sezonów, są tabletki. Podajemy psu przeciw pchłom czy kleszczom tabletkę. Są tabletki, które działają przez miesiąc i takie, które działają przez 3 miesiące po podaniu. Jak widać, jest duży wybór, ale szczególnie dla psów. A to dlatego, że na psy dobrze działają różne substancje czynne, z różnych grup chemicznych. Jeżeli chodzi o koty, to tutaj niestety pole manewru jest mniejsze. Koty, ze względu na inny metabolizm, są nadwrażliwe na większość substancji czynnych. Dlatego nie można stosować substancji dla psa kotom. U kotów dobrze sprawdzają się te obroże nowej generacji, które działają cały sezon – przybliżył Olgierd Piotrowski, lekarz weterynarii.

Kleszcze to temat, który wraca w każde wakacje. Wysokie temperatury i duża wilgotność traw oraz lasów sprzyjają rozwojowi i rozmnażaniu tych pajęczaków. W Polsce boreliozę może przenosić nawet do 40% populacji tych pajęczaków. Dlatego warto zawsze odpowiednio zabezpieczyć się przed wypadem do lasu, pamiętając zwłaszcza o najmłodszych.

BNO

Skip to content