Popisywali się wiedzą o Janie Pawle II

Kogo przedstawiał w samolocie Jan Paweł II prezydentowi Billowi Clintonowi, mówiąc „On jest dla mnie jak syn”? Znacie odpowiedź na to pytanie? Mało kto zna, a taką wiedzę musieli mieć uczestnicy zakończonego dziś Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II ph. Jan Paweł II – przyjaciel człowieka.

Z wieloma niełatwymi pytaniami mierzyli się dziś uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski. Ci najlepsi, wyłonieni w eliminacjach online – łącznie osiem trzyosobowych zespołów.

– Niektóre były zaskakujące, ale dało radę jakoś – mówili po wyjściu z sali. – Pytania były dosyć ciężkie, nad niektórymi trzeba było się solidnie zastanowić.

Bez odpowiedniego przygotowania nie dało się w tym konkursie wystartować, a sam udział nie miałby większego sensu. Bo pogłębianie wiedzy o świętym Janie Pawle II to jeden z celów projektu.

– Mimo tego, że nie ma już z nami Jana Pawła II, to są jego myśli, jest postawa, którą powinni analizować młodzi i dążyć w ten sposób do świętości – tłumaczyła jego koordynatorka Katarzyna Warońska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borownie – głównego organizatora wydarzenia.

Do interesowania się życiem i czerpania z kazań Ojca Świętego nieustannie zachęca też Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet i Medali św. Jana Pawła II, które gościło uczestników podczas finału konkursu.

– Najważniejszą rzeczą jaką nam zostawił to są jego encykliki, nie zdjęcia, a właśnie to, co nam napisał.

Po wyrównanej rywalizacji zwycięzcami konkursu zostali uczniowie szkoły – gospodarza, czyli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borownie. Drugie miejsce zajęli uczestnicy z Mykanowa, a trzecie z Rzerzęczyc, zaś Monika Boryś ze Szkoły Podstawowej w Mstowie wygrała równolegle organizowany konkurs plastyczny o św. Janie Pawle II.

Patronat honorowy nad konkursem objął m.in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo, opiekę medialną sprawuje natomiast Radio Fiat.

MD