Poruszanie się bez prawa jazdy? Sprawdź auto na dowód osobisty

ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Powszechnie przyjęło się w naszym kraju, że aby prowadzić samochód, należy posiadać ważne prawo jazdy. Dokument, którego wyrobienie wiąże się ze sporymi wydatkami, a egzaminy teoretyczne i praktyczne stanowią wyzwanie. Posiadanie samochodu osobowego zawsze było utożsamiane z prawem jazdy kategorii B. Dużo osób zastanawia się, czy można legalnie prowadzić samochód bez prawa jazdy?

Polskie przepisy a auto bez prawa jazdy
W ogłoszeniach na popularnych serwisach sprzedażowych często pojawiają się frazy „Samochód bez prawa jazdy” lub „Samochód, na który nie trzeba prawa jazdy”. Bardziej podejrzliwi kupcy od razu zaczną się zastanawiać, czy to w ogóle możliwe. Nie po to istnieje skomplikowany i żmudny system szkolenia młodych kierowców, a także wymagające, kosztowne egzaminy.

Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta. W Polsce nie można prowadzić samochodu bez prawa jazdy. Mowa jednak ogólnie o prawie jazdy jako dokumencie, a nie prawie jazdy kategorii B. Nowelizacja Ustawy o Kierujących Pojazdami z 2013 wprowadziła pewne zmiany w kategoriach uprawnień, a także definicjach pojazdów. Nowymi kategoriami były:

– Kategoria AM wraz z AM1 i AM2,

– Kategoria B1 odnosząca się do prawa jazdy kategorii B.

Jeśli chodzi o samochody, na które nie trzeba prawa jazdy, najbliżej tego pojęcia będą czterokołowce lekkie. To pojazdy, którymi można jeździć, posiadając prawo jazdy kategorii AM (AM1 i AM2), a także B1. Czym dokładnie jest czterokołowiec lekki? To według definicji z Ustawy o Kierujących Pojazdami „pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”. Jak widać, taki samochód posiada swoje ograniczenia, ale kierowcy są skłonni zapłacić wysokie kwoty, by móc jeździć bez prawa jazdy kategorii B.

Kierowcy bez prawa jazdy kategorii B – jaki samochód kupić?
Ograniczenie masy własnej pojazdu do 350 kg oznacza, że pojazd musi być naprawdę niewielki. Producenci zadbali o szczegóły. Najpopularniejsze modele, którymi można się poruszać, posiadając „jedynie” prawo jazdy AM lub B1 ważą dokładnie 349 kg. Prędkość maksymalna, jaką mogą rozwinąć to 45 km/h. Najłatwiej zakupić pojazdy marki Aixam, jednak ceny sprawnych modeli sięgają nawet do 20 tysięcy złotych. Możliwość korzystania bez prawa jazdy kategorii B z pewnością ma na to wpływ.

Warto pamiętać o tym, że mimo nazewnictwa „czterokołowiec lekki”, taki pojazd to nadal samochód. Po zakupie jesteśmy zobowiązani do opłacenia ubezpieczenia samochodu i dokonać stosownych badań technicznych. W efekcie koszt kupna i utrzymania takiego samochodu może okazać się wysoki w porównaniu do zwykłych aut. Należy zwrócić uwagę także na bezpieczeństwo. Przez ograniczenia dotyczące masy własnej, samochód jest wykonany z lżejszych materiałów. Cała konstrukcja jest dużo mniej solidna od standardowych samochodów. Nie trzeba wspominać, że ma to przełożenie na bezpieczeństwo pasażerów, zwłaszcza w przypadku zderzenia.

Czterokołowce lekkie mają jednak swoje zalety. Ich spalanie jest niskie, średnio wynosi 3 litry na 100 przejechanych kilometrów. To czyni je ekonomicznymi. Nie trzeba również martwić się o miejsce na parkingu, gdyż ich długość nie przekracza 3 metrów, a szerokość 1,5 metra.