Poseł Lidia Burzyńska o nowej ustawie o systemie oświaty

4-dzieci-720x480

29 grudnia 2015 roku Parlament Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. 3 marca w częstochowskiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości poseł Lidia Burzyńska z Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży mówiła o zasadniczych zmianach, które wprowadza wspomniana ustawa.
– Ustawa przede wszystkim jest nastawiona na podwyższenie wieku rozpoczęcia edukacji szkolnej z 6 do 7 lat. Po drugie ustawa zostawia możliwość pójścia dziecka 6-letniego – oczywiście za zgodą rodzica – do pierwszej klasy (…) – wyjaśnia poseł Burzyńska. Ważnym punktem nowej ustawy jest obowiązek przedszkolny, który dotyczy dzieci w wieku 6 lat. Dzieci od 3. do 5. roku życia nadal mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego.
Aktualnie w wielu kwestiach dotyczących szkolnictwa trwają konsultacje społeczne. Dotyczą one między innymi zmian w liceum. Rząd PiS chce, aby naukę w liceach wydłużyć do czterech lat. Czy odbędzie się to kosztem gimnazjów, nie wiadomo. Jednak poseł Lidia Burzyńska deklaruje, że nawet jeśli gimnazja zostaną zlikwidowane, pracujący tam nauczyciele nie muszą obawiać się o swoje miejsca pracy. Konsultacje dotyczą również dostosowania podstawy programowej tak, by przejście z 3. do 4. klasy szkoły podstawowej było “płynne” i nie stanowiło wielkiej rewolucji w życiu ucznia.

KK

Skip to content