Posłowie i senatorowie PiS z okręgu częstochowskiego o nowej „piątce” partii

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie prezes partii Jarosław Kaczyński przedstawił pięć punktów nowego programu wyborczego PiS. Są to: rozszerzenie od lipca programu Rodzina 500 plus na pierwsze dziecko, pomoc dla młodych osób, które do ukończenia 26. roku życia mają nie płacić podatku PIT, obniżenie kosztów pracy m.in. poprzez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu i obniżenie PIT-u dla wszystkich osób pracujących, 1100 złotych „trzynastki” dla emerytów oraz przywrócenie od kwietnia połączeń autobusowych w mniejszych miejscowościach. Do tych założeń odnieśli się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości z okręgu częstochowskiego w poniedziałek, 25 lutego podczas konferencji prasowej w siedzibie „Solidarności”.

Poseł Lidia Burzyńska podkreślała, dlaczego PiS zdecydował się rozszerzyć program Rodzina 500 plus. – Nasz rząd dba wymiernie o polskie rodziny. To rodzina jest filarem społeczeństwa, który świadczy o sile i wielkości państwa.

Jako formacja rządząca myślimy o wszystkich grupach społecznych – powiedział senator Artur Warzocha, omawiając plany obniżenia kosztów pracy. – Warto zauważyć, że kwota uzyskania dochodu nie była podnoszona od 2008 r. Dzisiaj wynosi ona 111,25 zł miesięcznie, a w przypadku podwójnego zatrudnienia 139 zł. W 2008 r. ta podstawowa kwota wynosiła 108 zł, czyli w ciągu 11 lat wzrosła zaledwie o 2,50 zł. Teraz zostanie podniesiona co najmniej dwukrotnie i będzie miało to związek z obniżeniem podatku PIT. Dzisiaj mamy koszty uzyskania przychodu na poziomie ok. 1300 zł. Po ich zwiększeniu ta kwota przekroczy w ciągu roku 2600 zł.

Do planów wprowadzenia tzw. „trzynastki” dla emerytów odniósł się senator Ryszard Majer. – Od maja 2019 r.  emeryci raz do roku będą otrzymywać kwotę najniższej emerytury, czyli 1100 zł brutto. Budowa państwa solidarnego polega na tym, że solidaryzujemy się z tymi, którzy żyją w najskromniejszych warunkach i wzmacniamy ich finansowo, żeby podwyższyć standard ich życia.

Przewodniczący częstochowskich struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Giżyński podkreślał fakt redukcji połowy połączeń autobusów PKS w ostatnim czasie. Zaznaczył, że PiS proponuje kurs w przeciwnym kierunku. – Stopniowe odzyskiwanie kilometrażu, z którego będą korzystać mieszkańcy mniejszych miejscowości, ale także mieszkańcy Częstochowy. Jest to kolejna prospołeczna, prorodzinna i propolska inwestycja. Myślę, że z roku na rok będziemy coraz bardziej doceniać jej wagę.

Szymon Giżyński dodał, że rząd gwarantuje zabezpieczenie finansowe nowych propozycji programowych. – To są pieniądze wystarczające. Wiem, że przedstawiona w minioną sobotę lista znakomitych gwarancji dla społeczeństwa jest szokująca, ale spełnimy każdą obietnicę.

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że pieniądze na realizację obietnic będą pochodziły z polepszenia systemu podatkowego, rozwoju gospodarczego oraz ze zmniejszenia biurokracji i kosztów administracji. Szef rządu powiedział, że realizacja programu PiS będzie kosztowała około 30-40 miliardów złotych w skali roku.

Maciej Orman