Postępowanie w sprawie pożaru autobusu hybrydowego

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie przejęła do dalszego prowadzenia postępowanie dotyczące pożaru autobusu hybrydowego marki „Solbus”, który miał miejsce 28 kwietnia 2017 roku przy ulicy Legionów.Na miejscu zdarzenia przeprowadzono oględziny pojazdu z udziałem biegłego ds. pożarnictwa oraz zabezpieczono dokumentację dotyczącą autobusu. Ponadto przesłuchano w charakterze świadków kierowcę pojazdu i kierownika działu autobusowego MPK w Częstochowie. Z opinii wydanej przez biegłego ds. pożarnictwa wynikało, że przyczyną pożaru była wadliwie działająca instalacja elektryczna napędu hybrydowego – wyjaśnia Tomasz Ozimek z częstochowskiej prokuratury okręgowej.

Spalony autobus jeździł na linii nr 11. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca zauważył dym na zewnątrz i niezwłocznie zatrzymał pojazd, a następnie ewakuował kilkoro pasażerów znajdujących się w środku. Wszyscy spokojnie i bezpiecznie opuścili wnętrze.  Z 40 autobusów hybrydowych, o napędzie gazowo-elektrycznym Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie na ulice wyjeżdżało 22-24.

Przypadek jaki miał miejsce w ubiegłym roku w Częstochowie nie był jedynym przykładem spalonej hybrydy. Do podobnego zdarzenia doszło też w listopadzie 2015 roku w Bydgoszczy Spaleniu uległa wówczas tylna część pojazdu. Zbiorniki z gazem pozostały nienaruszone. Na szczęście nie było osób poszkodowanych.

PN