Poznaj Dobrą Żywność, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ.

Głównym celem programu „Poznaj dobrą żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktach żywnościowych. W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Znak „Poznaj dobrą żywność” jest przyznawany wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma również na celu podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej i stabilnej jakości. Oznaczenie PDŻ jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres 3 lat.

 

Znak Poznaj Dobrą Żywność wyróżnia także firmę Pasieka PUCER państwa Dariusza i Małgorzaty Pucer z miejscowości Pastwiska

Pasieka PUCER państwa Dariusza i Małgorzaty Pucer z miejscowości Pastwiska w gminie Barciany, jest firmą rodzinną produkującą miody.  –  Od 1957 roku w naszej rodzinie pozyskuje się miody. Jesteśmy naturalnymi kontynuatorami tej tradycji. Od 2012 roku miody są sprzedawane pod marką Pasieka PUCER. Są to produkty  najwyższej jakości, miody naturalne, tradycyjne, wyróżnione wieloma prestiżowymi znakami jakości  – mówi Małgorzata Pucer,  współwłaścicielka firmy  Pasieka PUCER.

Pasieka Pucer ma kilka produktów wyróżnionych znakiem jakości „Poznaj Dobrą Żywność”.  – Część z naszych produktów posiada to niezwykle prestiżowe wyróżnienie, czyli znak „Poznaj Dobrą Żywność”. Ten znak jest wskazówką dla klienta, który może świadomie dokonać wyboru najwyższej jakości produktu wśród wielu znajdujących się na półce – zapewnia.

Perełką pasieki PUCER i miodem najczęściej  wybieranym przez klientów, jest miód lipowy. – Z uwagi na swoje walory, znakiem jakości Poznaj Dobrą Żywność, został wyróżniony lipowy Miód Certyfikowany Ekologiczny. Jako jedyny w Polsce tego rodzaju  miód, posiada znak PDŻ oraz certyfikat Rolnictwa Ekologicznego.  Wyróżnikiem produktu  jest bardzo wysoka pyłkowość. Z uwagi na miejsce gdzie jest pozyskiwany, czyli las przy granicy polsko – rosyjskiej, gdzie przeważają stare drzewa lipowe, ta pyłkowość sięga powyżej 50 procent. Jest to wręcz niespotykany  w Polsce walor, ale wynika on z miejsca, w którym pszczoły mają możliwość zbierania miodu – wyjaśnia Małgorzata Pucer.

Dużym zainteresowaniem konsumentów cieszy się także produkowany przez Pasiekę miód akacjowy z poziomkami. – Już sama nazwa – miód akacjowy z poziomkami – robi na klientach duże wrażenie, natomiast gdy zobaczą słoiczek, który jest pełny maleńkich poziomek zalanych tylko miodem – to jest to wielkie zainteresowanie. Odkręcamy słoiczek  i mamy zapach poziomki, smak poziomki, która jest trudno dostępna na rynku. Tutaj mamy tylko poziomkę i tylko miód. Produkt naturalny no i wygląd to jest bajka a smak dopełnia tego wszystkiego – zapewnia współwłaścicielka pasieki PUCER.

Oferta firmy skierowana jest do klientów świadomych, takich którzy wiedzą czego oczekują, czego poszukują. Dla właścicieli firmy logo „Poznaj Dobrą Żywność” którym miody są opatrzone jest doskonałą wskazówka dla konsumentów. – Klient, który widzi na produkcie ten znak, wie że otrzymuje produkt najwyższej jakości, produkt, który jest pozyskiwany pod nadzorem, że jest przebadany, ale przede wszystkim ma stabilną, powtarzalną jakość.  To nie jest tak, że raz uda się kupić dobry miód, następnym razem nie. Klient decydując się na ten produkt ma świadomość, że sięga po produkt najwyższej jakości– mówi Małgorzata Pucer.

Właścicielka pasieki zachęca do korzystania z produktów pszczelich przez cały rok. – Część klientów sięga  po miód tylko w okresie jesienno – zimowym. W tym okresie odczuwalna jest większa sprzedaż  miodu. Jednak w ostatnich latach spożycie miodu w Polsce wzrasta. Nasi klienci wiedzą jakie miód ma walory i że wpływa pozytywnie na organizm. Oni spożywają  miód przez cały rok, nie tylko wtedy, gdy dopada przeziębienie, ale przez cały rok wzmacniają organizm. Jest to też taka naturalna słodycz, bo zjemy łyżkę miodu i mamy zaspokojoną  potrzebę słodkiego produktu. W przypadku miodu nie dostarczamy organizmowi pustych kalorii tylko wręcz odwrotnie benefity dla zdrowia. Chociażby przy miodzie lipowym podnosimy odporność, wzmacniamy organizm. Miód ten ma działanie napotne, łagodzi  infekcje górnych dróg oddechowych. Pamiętajmy o miodzie przez cały rok – zachęca Małgorzata Pucer,  współwłaścicielka firmy  Pasieka PUCER .

Lawendziarnia STOKI 6 poleca pieczony camembert z sosem lawendowym, figą i różowym pieprzem

 

Składniki:

  • 1 okrągły ser camembert o wadze 120 g
  • 3 łyżki syropu z kwiatów lawendy Lawendziarnia Stoki 6
  • 10 – 12 sztuk różowego pieprzu
  • świeża figa
  • świeża truskawka

Przygotowanie sera:

Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni. Ser wyjmujemy z opakowania i pieczemy w piekarniku przez ok. 20 minut.

W tym czasie syrop z pieprzem należy zredukować na patelni. Gdy syrop zacznie gęstnieć, dodajemy pokrojoną w ósemkę figę. Figę należy skarmelizować po ok. 1 minucie z każdej strony. Ser podajemy polany sosem lawendowym z figą i pieprzem. Ozdabiamy truskawką.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny.

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.

Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

„Poznaj Dobrą Żywność, czyli radiowy poradnik kulinarny” na antenie Radia Fiat w każdy wtorek o godz. 10.15, powtórka o godz. 19.15.

 

„Poznaj Dobra Żywność” – Zakład Mięsny JASIOŁKA

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ.

PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

Prawem do używania znaku „Poznaj Dobrą Żywność” może się także pochwalić Zakład Mięsny „JASIOŁKA”.

Dyrektor Zakładu produkcyjnego Z.M. „Jasiołka” i zarazem prezes Stowarzyszenia „Polska Ekologia” Paweł Krajmas, powiedział, że firma uczestniczy w programie od 2015r. Pierwszym produktem firmy, który został zgłoszony do programu był Salceson Dukielski. Aktualnie Znak PDŻ posiada także Kiełbasa Swojska Krajana z mięsa wieprzowego ręcznie krojonego. – Jest to taka manufakturowa kiełbasa z dużym potencjałem, dobrze się sprzedająca, więc jest się czymś pochwalić – mówi Paweł Krajmas. Zarówno salceson jak i kiełbasa są produkowane w niedużym zakładzie na Podkarpaciu. Mięso staramy się pozyskiwać u sprawdzonych dostawców. Są to głównie małe i średnie gospodarstwa. Sami również staramy się nadzorować ten ubój i mieć kontakt z rolnikami. Chcemy żeby jakość tego surowca była jak najwyższa. Oprócz Programu Poznaj Dobrą Żywność, uczestniczymy także w programie Biostrateg, w którym badaliśmy wpływ żywienia na smakowitość mięsa. To również pomogło nam przy wytwarzaniu tego typu produktów. Nasze wyroby są przebadane „od pola aż po stół”, łącznie z wędzeniem. To wszystko daje naprawdę dużo satysfakcji. Przez udział w programie „Poznaj Dobrą Żywność” jesteśmy także wiarygodni u klienta. Klient wie, że zakład się rozwija, że nadzoruje to co robi, stara się ulepszać i poprawiać technologię. Historia każdego kawałka mięsa jest dla nas bardzo ważna. Jak mówi Paweł Krajmas, w procedurze programu Poznaj Dobrą Żywność, trzeba przedstawić wiarygodne badania, którymi oczywiście można się później pochwalić, bowiem pochodzą z akredytowanych laboratoriów. Nie jest jednak łatwo otrzymać ten znak, ponieważ te procedury są skomplikowane. Do udziału w programie zachęciło nas to, że jest on przejawem promocji dobrej żywności i polskich produktów. Staramy się bowiem wytwarzać produkty wyłącznie z polskiego surowca. Program daje też możliwości promocyjne, uczestnictwa w różnego typu eventach, wystawach, targach zagranicznych oraz podnosi prestiż Zakładu. Myślę, że zamierzeniem Ministerstwa Rolnictwa była też budowa tzw. „patriotyzmu produktowego”. Chodzi o to, aby dany – polski produkt, był odbierany jako ten, który jest najwyższej jakości, wytwarzany w regionach, które mają jakąś historię, w firmach, które są nadzorowane, w których spełnione są wymagane standardy. Znak Poznaj Dobrą Żywność daje nam satysfakcję i rozpoznawalność na różnego typu rynkach i dodatkową promocję przez Ministerstwo Rolnictwa.

SAŁATKA z mozarellą mini

Przepis poleca OSM Grodzisk Mazowiecki

Składniki:

– 1 kubeczek Mozzarelli Mini OSM w Grodzisku Maz.

– 250g pomidorków koktajlowych

– 1 łyżka octu balsamicznego

– Bazylia (świeża)

– Rukola

– Oliwa

– Sól morska, pieprz kolorowy 

Sposób przygotowania:

Pomidory przekroić na pół i ułożyć na talerzu, Mozzarellę Mini OSM w Grodzisku Mazowieckim odsączyć z zalewy i wyłożyć na talerz, posypać listkami bazylii. Całość polać oliwą i octem balsamicznym, udekorować

rukolą i doprawić kolorowym pieprzem i solą morską.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.
W gronie firm i producentów, których produkty są sygnowane Znakiem „Poznaj Dobrą Żywność” znalazła się Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie.

Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie  uczestniczy w programie Poznaj Dobrą Żywność od 2014 roku. Znakiem PDŻ zostały wyróżnione dwa produkty tej spółdzielni: „Miód wielokwiatowy z polskich pasiek” oraz miód pitny „Trójniak Staropolski Tradycyjny”.

– Miód wielokwiatowy z polskich pasiek Spółdzielni Pszczelarskiej APIS w Lublinie został juz dwukrotnie wyróżniony znakiem Poznaj Dobrą Żywność. Po raz pierwszy we wrześniu 2014 roku i po raz drugi we wrześniu 2017 roku – informuje Renata Janik, kierownik Działu Handlu i Marketingu Spółdzielni Pszczelarskiej APIS w Lublinie. Podobnie miód pitny Trójniak Staropolski Tradycyjny  po raz pierwszy został wyróżniony znakiem PDŻ cztery lata temu w 2014 roku, po raz drugi w 2017 roku .

– Miód pitny to najbardziej polski ze wszystkich polskich trunków.  To produkt, który posiada 1000 – letnią tradycję produkcyjną na ziemiach polskich. Dokumenty historyczne wskazują, że miód pitny był serwowany podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego. Jest to jednocześnie jedyny trunek, który został zarejestrowany w Komisji Europejskiej jako polski produkt tradycyjny. Przez bardzo długi czas był to jedyny trunek produkowany na ziemiach polskich – mówi Renata Janik.

Spółdzielnia Mleczarska APIS w Lublinie jest jedyną Pszczelarską Spółdzielnią. – Naszymi dostawcami i właścicielami są najwięksi polscy pszczelarze. Mamy dostęp do polskiego miodu najwyższej jakości – dodaje. Żeby starać się o wyróżnienie swoich produktów znakiem PDŻ trzeba dysponować produktem najwyższej jakości, wykonanym ze znanych surowców, produktem polskim, który spełnia wymagania jakościowe opracowane przez kolegium naukowe, działające przy Ministerstwie Rolnictwa. To ono opracowuje wytyczne dla produktów, które mogą ubiegać się o znak Poznaj Dobra Żywność. Renata Janik przekonuje że produkty Spółdzielni APIS spełniają te wymogi. Docenia też ogromną wartość znaku „Poznaj Dobrą Żywność”.

– Posiadanie w swej ofercie produktów, które zostały nagrodzone i wyróżnione znakiem „Poznaj Dobrą Żywność” bardzo pomaga w promocji. Wiąże się to z dużo większym  prestiżem dla naszych produktów, dla naszej firmy, pomaga przy zwiększaniu udziałów w rynku, przy promowaniu, ale również  przy działaniach sprzedażowych – mówi pani kierownik Działu Handlu i Marketingu Spółdzielni Pszczelarskiej APIS w Lublinie. Jej zdaniem w zakresie promocji dużo zostało już zrobione, ale potrzeba jeszcze dalszych działań w zakresie promocji samego znaku Poznaj Dobra Żywność, uświadamiania polskim konsumentom, że taki program istnieje. – Planujemy dalszą współpracę i udział w programie Poznaj Dobrą Żywność i będziemy chcieli ubiegać się o wyróżnienie znakiem PDŻ kolejnych produktów Spółdzielni Pszczelarskiej APIS w Lublinie – zapewnia. – Program PDŻ bardzo pomaga konsumentom przy wyborze produktów najwyższej jakości, produktów naturalnych, zdrowych, polskich i na pewno jest programem który ułatwia konsumentom podejmowanie decyzji zakupowych – zapewnia Renata Janik.

Jakie potrawy można przygotować wykorzystując produkty oznaczone znakiem Poznaj Dobrą Żywność? Firma BRACIA URBANEK A. i J. Urbanek Sp.J  poleca schab pieczony z powidłami.

Schab pieczony z powidłami Firma BRACIA URBANEK A. i J. Urbanek Sp.J

Składniki:

1kg kawałek schabu

1 słoiczek powideł śliwkowych Firmy Bracia Urbanek

2-3  łyżeczki soli

2 łyżeczki pieprzu

1 małe opakowanie majeranku

½ szklanki oliwy z oliwek

½ szklanki wytrawnego, białego wina

½ szklanki soku jabłkowego

3 ząbki czosnku

4 łyżki masła

Sposób przygotowania: Schab myjemy, osuszamy ręcznikiem i w środku wycinamy nożem kółko o średnicy 2-3cm, które wypełniamy szczelnie powidłami śliwkowymi. Czosnek wyciskamy przez praskę lub drobno kroimy a następnie mieszamy z pieprzem, majerankiem oraz oliwą z oliwek. Mieszanką nacieramy schab i wstawiamy na 48h do lodówki. Po tym czasie mięso solimy, obtaczamy w majeranku i smażymy na dobrze rozgrzanej patelni przez ok. 5-6 minut z każdej strony a następnie wkładamy do żaroodpornego, szczelnie zamkniętego naczynia, do którego wlewamy także wino oraz sok jabłkowy i wkładamy masło. Całość pieczemy w 180°C w zależności od wagi mięsa (1kg schabu – 1h).  W trakcie pieczenia mięso polewamy co 20 min sosem.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj Dobrą Żywność” – Firma EURO-TRADE Dominik Majchrzak

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ.

PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

Znakiem „Poznaj Dobrą Żywność” mogą się poszczycić m.in. produkty Firmy EURO-TRADE Dominik Majchrzak.

– Nasza firma jest firmą typowo rodzinną. Została założona przez mojego tatę – mówi Dominik Majchrzak, właściciel firmy Euro Trade oraz marki Wiejskie Specjały. – Teraz ja kontynuuję tradycje rodzinne. Nasz asortyment jest wyszukany, nie robimy tego co duże firmy, które nastawione są na duże ilości. Staramy się robić produkty naturalne, z surowców dostarczonych od prawdziwych dostawców. Nasza firma zajmuje się przetwórstwem owoców i warzyw. Mamy w swoim asortymencie 32 pozycje. Jesteśmy głównie nastawieni na produkcję ogórków konserwowych, kwaszonych, pikli oraz ogórków smakowych. Zajmujemy się także produkcją owoców w syropie: jagód, wiśni. W tej chwili wprowadzamy nowy produkt ekologiczny, maliny w syropie. Idziemy w kierunku niedużych, ale wyszukanych i zdrowych produkcji. Nasza firma jest już ugruntowana na rynku. Mamy swoich stałych dostawców i plantatorów. Nie mamy własnych plantacji, ponieważ wyszliśmy z założenia, że jako producent powinniśmy się skupić na jak najwyższej jakości wyprodukowanego wyrobu. Sprawdzeni, zweryfikowani, zaudytowani rolnicy dają nam gwarancję tego, że dostarczone surowce są najwyższej jakości. Staraliśmy się o posiadanie znaku „Poznaj Dobrą Żywność”, ponieważ chcieliśmy w jakiś sposób wyróżnić nasze produkty na rynku. Jednocześnie nie chcieliśmy iść w komercyjne znaki kupione, czy opłacane jakimś ryczałtem. Chcieliśmy, żeby nasze produkty były oznaczone znakiem, który niesie jakąś wartość. Znak „Poznaj Dobrą Żywność” nie jest dla wszystkich. Aby go zdobyć, należy spełnić określone kryteria: przejść cały proces certyfikacji, wykazać się historią produktu, a także stałą, zagwarantowaną jakością i powtarzalnością produktu. Nie jest to znak, za który płacimy jakikolwiek abonament. Proces uzyskiwania tego wyróżnienia nie trwa tydzień, czy dwa. Produkt jest sprawdzany przez akredytowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi specjalistów, a na koniec sprawdzany przez ekspertów z kolegium „Poznaj Dobrą Żywność”. Z naszej gamy produktów zgłosiliśmy dwa, które uważamy, że zasługują na ten znak. Pierwszym są pikle ogórkowe, a drugim delikatesowe ogórki kwaszone. Znak „Poznaj Dobrą Żywność’ jest marką samą w sobie. Wyznacza on pewne standardy jakości. Jest sygnowany podpisem ministra rolnictwa i rozwoju wsi, stąd też wyróżnienie produktu takim znakiem powoduje, że staje się on produktem prestiżowym, niepowtarzalnym i docenionym przez grono fachowców, a co za tym idzie, również konsumentów.

 Kociołek warzywny z mięsem Przepis poleca Firma Dawtona  Sp. z o.o

Składniki:

– 1 puszka Fasoli Czerwonej Dawtona

– 1 puszka Fasoli Białej Dawtona

– 1 puszka Pomidorów krojonych Dawtona

– 1 puszka Pomidorów całych Dawtona

– 100 g Selera Dawtona

– 300 g pokrojonego w kostkę mięsa

wieprzowego

– 3 duże ziemniaki pokrojone w kostkę

– 3 marchewki pokrojone w talarki

– 1 drobno posiekana cebula

– 3 ząbki czosnku

– 200 g pieczarek pokrojonych ćwiartki

1 litr bulionu wieprzowego

łyżki masła

sól

pieprz

 

Sposób przygotowania:

Na patelni na maśle podsmażamy cebulę, czosnek, pieczarki i mięso. Następnie wrzucamy je do bulionu wraz z mięsem, ziemniakami i marchewką i gotujemy. Po ok. 20 minutach dodajemy fasolę (białą i czerwoną), seler oraz pomidory. Doprawiamy do smaku i gotujemy do czasu, aż wszystkie składniki zmiękną. Podajemy z pieczywem, ryżem lub kaszą.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – HORTINO

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ.

Głównym celem programu „Poznaj dobrą żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktach żywnościowych. W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Znak „Poznaj dobrą żywność” jest przyznawany wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma również na celu podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej i stabilnej jakości. Oznaczenie PDŻ jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres 3 lat.

W programie „Poznaj Dobrą Żywność” od 2010 roku uczestniczy ze swoimi produktami marka „Hortino”. Hortino Zakład Przemysłu Owocowo-Warzywnego Leżajsk Sp. z o.o., to jeden z największych zakładów przetwórstwa owocowo–warzywnego w Polsce – mówi Damian Szklanny, kierownik ds. marketingu.  – W tym momencie posiadamy certyfikowane produkty w takich grupach, jak mrożone zupy np. zupa pieczarkowa, kalafiorowa, barszcz ukraiński, babuni, a także z grupy warzyw na patelnie. Jesteśmy w trakcie certyfikacji nowych produktów – wyjaśnia. Poprzez uczestnictwo w programie Firma chce potwierdzić wysoką jakość i bezpieczeństwo produktów, które funkcjonują na rynku pod marką „Poltino”. Program ma za zadanie w świadomy sposób wspierać konsumentów w podejmowaniu decyzji zakupowych poprzez wybór produktów o najwyższej jakości. – Nie boimy się tego i poddajemy certyfikacji nasze produkty.  Aby otrzymać ten znak, trzeba przejść przez cały proces kontrolny produktów rolno-spożywczych, m.in. ze strony Inspekcji Jakości Handlowej. Uczestnictwo w programie to również duży prestiż dla naszej marki, dla naszej firmy. Bycie w tak elitarnym gronie producentów, którzy poddają swoje produkty pod kątem weryfikacji jakościowej, prawidłowego oznakowania czy też bezpieczeństwa produktu – zapewnia Damian Szklanny.

Firma „Hortino” poleca przepis na warzywa na patelnię zapiekane z kurczakiem i serem.

WARZYWA na patelnię zapiekane z kurczakiem i serem

HORTINO ZPOW Leżajsk Sp. z o.o.

Składniki:

1 duża pierś z kurczaka

1 opakowanie „Warzyw na patelnię z przyprawą staropolską Poltino”

100 gramów tartego żółtego sera

1 cebula

1 ząbek czosnku

3 łyżki oliwy

Sól

pieprz ziołowy

pół łyżeczki mielonej wędzonej papryki

Sposób przygotowania:

Kurczaka umyć i pokroić w kostkę. Tak przygotowanego, wrzucić do miski z oliwą wymieszaną z suszoną, wędzoną papryką oraz szczyptą soli i połową łyżeczki pieprzu ziołowego. Dokładnie wymieszać kurczaka z olejem. Cebulę pokroić w kosteczkę. Tak samo postąpić z czosnkiem. Wrzucić na rozgrzaną jedną łyżeczką oliwy patelnię i podsmażyć na złoty kolor. Następnie wrzucić kurczaka i przesmażyć go przez 3 minuty. Całość przełożyć do naczynia żaroodpornego. Dodać warzywa na patelnię, posypać przyprawą staropolską dołączoną w saszetce i wymieszać. Posypać startym żółtym serem. Wstawić do nagrzanego do 180°C piekarnika i piec około 25 minut.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.

Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

Poznaj Dobrą Żywność” – Firma JAWO

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ.

Głównym celem programu „Poznaj Dobrą Żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w programie jest dobrowolny. Znak PDŻ jest przyznawany tylko wybranym wyrobom spożywczym, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. Jakości Produktów Żywnościowych. Do takich wyrobów należą m.in. produkty firmy JAWO Sp. z.o.o. Pierogi, uszka, pyzy, kluski i kartacze posiadają znak jakości PDŻ. Znak ten jest informacją, która ma pomagać konsumentowi w wyborze odpowiedniego dla niego produktu żywnościowego.  Ma również na celu podnoszenie zaufania klienta do takich produktów, poprzez informację o jego wysokiej jakości. Konsument otrzymuje informację o tym, że wybrany przez niego produkt jest wytworzony ze sprawdzonych surowców, nie zawiera substancji dodatkowych oraz jest prawidłowo oznakowany.

Firma JAWO bierze udział w programie „Poznaj Dobrą Żywność” od samego początku, czyli od 2003 roku. To właśnie wtedy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło działania, które mają na celu promowanie doskonałej jakości polskich produktów. Walory jakościowe i smakowe produktów zostały docenione i wówczas JAWO otrzymała pierwsze wyróżnienia. Sukcesy pojawiły się również na zeszłorocznej gali wrześniowej. Firma otrzymała PDŻ dla czterech produktów, były to: krokiety z kapustą i grzybami, krokiety z mięsem, naleśniki z serem oraz pierogi staropolskie z kaszą i grzybami. Z kolei w tym roku  firma może się pochwalić znakiem dla produktu – uszka z kapustą i grzybami.

Jak podkreśla Członek Zarządu firmy Anna Dziembor-Waksmańska, nie są to wszystkie produkty JAWO oznaczone PDŻ. Uzyskanie tego znaku przez produkty było możliwe dzięki wysokim standardom jakościowym, utrzymywanym w firmie.  We wrześniu 2011 roku zakład wdrożył system produkcji bezpiecznych wyrobów żywnościowych BRC. Jest to międzynarodowa norma opracowana przez Brytyjskie Konsorcjum Detalistów, która jest wymagana przez coraz większą grupę kontrahentów na terenie całej Europy. Standard opracowano, aby zapewnić jak najwyższą jakość dostarczanych produktów. Głównym celem działalności jest dostarczanie klientom i konsumentom bezpiecznych produktów wysokiej jakości, która wynika z: jakości polskich surowców użytych do ich wytworzenia kontroli wszystkich etapów produkcji oraz zaangażowania pracowników.

Przepis na uszka z mięsem zapiekane z brokułami pod serową pierzynką JAWO Sp. z o.o.

Składniki:

1 brokuł

1 puszka fasoli czerwonej

1 puszka zielonego groszku

1 opakowanie uszek z mięsem Jawo

Serowa pierzynka: 

150 g żółtego sera

5 łyżek majonezu

3 ząbki czosnku

sól

pieprz

 

Sposób przygotowania:

Ugotuj uszka z mięsem zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu (czas gotowania 12 minut). Ugotuj brokuł podzielony na różyczki, następnie zostaw go na 10 minut w zimnej wodzie z lodem. Po wyciągnięciu z wody podziel na małe cząstki. Przygotowuj pierzynkę: ser zetrzyj na tarce z małymi oczkami, dodaj majonez i tarty czosnek, dopraw solą i pieprzem, a później dokładnie wymieszaj. Ułóż podzielony na cząstki brokuł na ugotowanych uszkach z mięsem, dodaj fasolę, groszek i przykryj całość serową masą. Piecz w rozgrzanym do 180°C piekarniku przez ok. 20 minut.

Wskazówka:

W wersji bezmięsnej uszka z mięsem można zastąpić uszkami z pieczarkami. Zamiast serowej pierzynki można posypać całość tartą mozzarellą do pizzy, zapiekanek i sałatek.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny.

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.

Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Firma Activ

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ.

PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

W gronie firm i producentów, których produkty są sygnowane znakiem „Poznaj dobrą żywność” znalazła się Firma Activ Sp. z.o.o. z miejscowości Belsk Duży.

Firma Activ, poza zaopatrzeniem sadowniczym, zajmuje się także produkcją soków owocowych. Jak podkreśliła Ewa Stróżyk – Wojtczak, pełnomocnik do spraw jakości w firmie Activ, jest to firma rodzinna, która od wielu lat zajmuje się sadownictwem. – Produkcję soków typu NFC rozpoczęliśmy w 2011 roku. Soki tłoczone są ze świeżych surowców, które pozyskiwane są gównie z grójeckiego zagłębia sadowniczego. Naszym głównym dostawcą jeśli chodzi o surowiec jest firma Fruit Family spółka z.o.o.

Soki firmy Activ, z linii Royal Apple mogą się pochwalić uzyskaniem znaku „Poznaj dobrą żywność”, przyznawanym wyłącznie wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie znakiem jakości PDŻ jest informacją, która ma pomagać konsumentowi w wyborze odpowiedniego dla niego produktu. Jednocześnie realizowany jest cel wspólnotowej polityki w zakresie żywności polegający na poszerzaniu obszaru wysokiej jakości i różnorodności żywności na wspólnym rynku. Oznaczenie to ma również na celu  podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej i stabilnej jakości. Jak powiedziała Ewa Strużyk – Wojtczak, otrzymanie znaku PDŻ oznaczało dla firmy konieczność spełnienia wielu warunków, ale było korzystne. – Procedura opierała się na przedstawieniu pełnej dokumentacji jakościowej – droga jabłka po sok, czyli od pola do stołu. Znak ten daje marce Royal Apple rozpoznawalność m.in. na arenie międzynarodowej. Mogliśmy się o tym przekonać biorąc udział w wielu wydarzeniach targowych za granicą, ale współpracujemy także z sieciami krajowymi.

Znakiem PDŻ przyznawanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oznaczonych jest kilka linii produktów pod marką Royal Apple. – Znajdują się tutaj soki w opakowaniach typu bag in box, trzy i pięciolitrowe, soki w butelkach szklanych oraz puszka PEP. Są to soki owocowe oraz owocowo-warzywne. Każda szklanka naszego soku to 2,5 świeżego jabłka, a więc dzienna porcja zapotrzebowania na warzywa i owoce. Polecamy, aby każdego dnia pić soki marki Royal Apple – zachęca Ewa Stróżyk – Wojtczak.

Przepis na aromatyczne słupki z piersi kurzej w panierce z sera smażonego poleca  OSM TOP-TOMYŚL

Składniki:

100g piersi kurczaka

50g mąki pszennej

1 jajo

60 ml mleka

4 łyżeczki sera smażonego TOP Tomyśl

50 g makaronu spaghetti

6 dużych listków świeżej bazylii

4 łyżki kuchenne oliwy

olej roślinny

sól

pieprz

cukier do smaku

Sposób przygotowania:

Pierś kurzą kroimy w słupki, delikatnie rozbijamy. Makaron wrzucamy do gotującej osolonej wody. Mąkę, jaja, mleko mieszamy razem, tworząc masę gęstszą od ciasta naleśnikowego. Do powstałej masy dodajemy ser smażony i mieszamy do jego rozpuszczenia. Dodajemy sól (według uznania) i szczyptę cukru. Wszystkie składniki mieszamy. W sporządzonym cieście panierujemy piersi. Mięso od razu wrzucamy na uprzednio rozgrzaną patelnię z olejem. Bazylię drobno szatkujemy i mieszamy razem z oliwą. Doprawiamy solą i pieprzem. Ugotowany makaron po przecedzeniu mieszamy z bazylią i oliwą.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Firma ORZECH

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą Żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w programie jest dobrowolny. Znak PDŻ jest przyznawany tylko wybranym wyrobom spożywczym, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. Jakości Produktów Żywnościowych. Do takich wyrobów należą m.in. produkty firmy Orzech.

Zakład Orzech z Kolbuszowa powstał w 1996 roku i od początku produkuje przetwory owocowo-warzywne. W swojej ofercie posiada aktualnie ponad 100 indeksów produktowych. Jak podkreśla Henryk Malec, firma Orzech stawia na najwyższą jakość, smak i niepowtarzalność produkcji oraz wysokie bezpieczeństwo zdrowotne.

Zakład od prawie 10 lat korzysta z programu „Poznaj zdrową żywność”.  Forma Orzech posiada 17 asortymentów wyróżnionych tym znakiem. Jest on przyznawany produktowi na okres 3 lat. Jak podkreśla Teresa Piszczek z firmy Orzech, znak jakości PDŻ może zostać przyznany artykułom rolno-spożywczym o wyróżniających się cechach jakościowych ze względu na skład surowcowy surowców krajowych, cechy mikrobiologiczne i sensoryczne,  zawartość składników odżywczych i funkcjonalnych, na ilość stosowanych substancji dodatkowych oraz metod utrwalania produktów.

Znak „Poznaj zdrową żywność” posiadają następujące wyroby firmy Orzech: papryka marynowana, ogórki konserwowe, powidła śliwkowe, patisony konserwowe, kapusta kwaszona w zalewie, buraczki marynowane plastry, pieczarki marynowane, sałatka grecka, sałatka patisonowa, sałatka królewska, sałatka nadwiślicka, sos słodko-kwaśny, sos do spaghetti,  zasmażana kapusta biała, zasmażana kapusta czerwona, zasmażane buraki, zasmażane warzywa.

Oznaczenie PDŻ ma pomagać konsumentom w wyborze artykułów rolno-spożywczych spełniających najwyższe kryteria i jakość handlową. Celem zamieszczania znaku PDŻ na opakowaniu, jest informacja o wysokiej i stabilnej jakości produktu żywnościowego, doskonałych walorach smakowych i zdrowotnych. Ma również na celu podnoszenie zaufania konsumenta do tego produktu.

Po ostatnich kampaniach reklamowych promujących znak PDŻ w mediach publicznych, społecznościowych, i innych świadomość konsumenta zdecydowanie wzrosła. Znak „Poznaj dobra żywność” stał się też dodatkowym wyróżnikiem oferty firmy zarówno w kraju jak i zagranicą. To wartość dodana pomagająca zarówno handlowcom jak i konsumentom podejmowanie właściwych decyzji zakupowych.

Przyznanie tego znaku wyrobom firmy Orzech miało duże znaczenie zarówno dla zakładu jak i dla konsumentów. Biało-czerwone logo to gwarancja wysokiej jakości odnoszącej się zarówno do produktu końcowego jak i surowców użytych do jego produkcji.

Przepis na majonez z oleju lnianego LINOLIA Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

Składniki:

4 żółtka jaj

250 ml oleju lnianego Linolia Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich

1 łyżka soku z cytryny

Sól, pieprz, cukier

Sposób przygotowania:

Jajka umyć i sparzyć. Żółtka należy oddzielić od białek, umieścić w misce i ucierać do uzyskania puszystej masy. Następnie cienką stróżką dolewać olej lniany, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Do smaku dodać sok z cytryny, sól i pieprz oraz cukier. Całość wymieszać razem. Tak przygotowany majonez odstawić do lodówki, aby nabrał smaku. Przepis pozwoli na przygotowanie ok. 300 ml majonezu, który idealnie nadaje się do przygotowywania sałatek i sosów.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – MAKARONY POLSKIE S.A.

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktach żywnościowych. W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Znak „Poznaj dobrą żywność” jest przyznawany wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma również na celu podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej i stabilnej jakości. Oznaczenie PDŻ jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres 3 lat.

Jedną z firm posiadającą produkty oznaczone znakiem PDŻ są Makarony Polskie S.A. z Rzeszowa. Jak podkreśla Zenon Daniłowski, prezes zarządu firmy, wyroby wyróżniają się przede wszystkim jakością. Znak PDŻ wzmacnia pozycję zakładu jako dystrybutora, sprzedawcy i sprawia, że produkty są lepiej widoczne na półce sklepowej.

Firma ma w swojej ofercie makarony tradycyjne wyprodukowane z mąki i z wody, ale też makarony z dodatkiem jaj oraz makarony z tzw.  niestandardowych surowców. Zaliczamy do nich np. żyto, grykę, proso, owiec.  Dostępne są również makarony smakowe produkowane z dodatkiem takich surowców jak szpinak, papryka, pomidor. Ostatnią, najnowszą grupę makaronów stanowią makarony warzywne. Produkowane są z soczewicy ciecierzycy oraz zielonego groszku. Mają one wiele walorów prozdrowotnych. Na przykład makaron z gryki zawiera dużo metali, nie ma w sobie glutenu, więc wpisuje się w modną w dzisiejszych czasach prozdrowotną dietę.  Makaron z pełnego przemiału i żytni zawierają dużo błonnika, z kolei makarony z roślin strączkowych, to makarony wysokobiałkowe.

Makarony to jedna z najbardziej innowacyjnych firm na skalę Europy. W Polsce jest zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o wprowadzanie nowych smaków i składów surowcowych. Zakład korzysta z krajowych produktów. Dostawcami są najwięksi producenci mąki i jaj. Dla krótszych serii kupowane są jaja przepiórcze. Miesięczna produkcja makaronów wynosi około 3 tys. ton.

Klient może się spodziewać dobrego, smacznego, zdrowego makaronu, który będzie doskonale się komponował. Makarony gryczane i żytnie są bardzo ciekawym dodatkiem do drugich dań. Kupując makaron, który ma znak PDŻ ma się gwarancję dobrego, polskiego produktu, z którego można mieć satysfakcję kulinarną.

Placki pszenne z brokułami i Kamiennogórskim Serem Pleśniowym. Poleca firma KaMos

 Składniki:

dwa dojrzałe pomidory

200 g brokuła

1 cebula

biała

165 g Kamiennogórskiego Sera Pleśniowego

KaMos

2 placki pszenne typu tortilla

kolendra

świeża do dekoracji

kminek

sól

pieprz

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki kroimy w centymetrową kostkę następnie mieszamy razem doprawiamy solą pieprzem oraz kminkiem. Gotowy farsz nakładamy na placek pszenny, zwijamy podobnie jak naleśnik. Gotowe danie pieczemy w piekarniku 10 do 12 minut w temperaturze 170°C. Podajemy posypując danie świeżo posiekaną kolendrą.

„Poznaj dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

W gronie firm i producentów, których produkty są sygnowane znakiem „Poznaj dobrą żywność” znalazła się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska KOŁO.

Redaktor: Jakie produkty powstają w OSM?

Katarzyna Płusa – p.o. kierownika działu marketingu: Jesteśmy jednym z największych zakładów w Polsce. Jeżeli mówimy o rynku krajowym, to jesteśmy dużym producentem masła, serka wiejskiego, ale mamy dużo szerszą gamę produktów. Mamy świetne maślanki, twarogi, śmietany i serki homogenizowane. Obecnie wprowadzamy na rynek nowe produkty. Wśród nich jest twaróg wędzony. Właśnie dla tego produktu rozpoczniemy wkrótce ubieganie się o znak PDŻ.

R: Co dla firmy i konsumentów oznacza PDŻ?

KP: Mamy przekonanie, że znak PDŻ jest ważny, dlatego ubiegamy się o niego dla nowych produktów, odnawiamy go i chwalimy się nim na naszych opakowaniach. Konsument, który sięga po produkt z oznaczeniem PDŻ może być pewien, że sięga po produkt o stabilnej, przebadanej i niepowtarzalnej jakości. Znak ten nie jest przyznany raz na zawsze, tylko na trzy lata. Chcąc przedłużyć jego ważność trzeba poddać produkty ponownej kontroli, weryfikacji. To potwierdza stabilność i jakość wyrobu.

R: Na jakich produktach OSM można znaleźć znak PDŻ?

– Masło ekstra, serek wiejski, śmietany 12 i 18 %, maślanka naturalna, owocowa, więc prawie na całej gamie produktów. Stawiamy na to, aby nasze produkty były dobrej i stabilnej jakości, ale w przystępnej dla konsumenta cenie. Jako firma ciągle się rozwijamy, mamy w perspektywie powiększenie zakładu. Rozwijamy się również w sprzedaży krajowej i eksportowej.

Dorsz na warzywach duszonych w mleku i maślanym sosem poleca SM MLEKOVITA

 

Składniki:

600 g filetu z dorsza

100 g masła klarowanego MLEKOVITA

1 cukinia

2 duże pory

500 ml mleka Wypasionego 3,2% MLEKOVITA

3 pieczarki

1 pęczek tymianku

3 szalotki

300 ml octu winnego

200 g masła Polskiego MLEKOVITA

1 pęczek szczypiorku

sól, pieprz

Sposób przygotowania:

Filety z dorsza myjemy, oczyszczamy i porcjujemy na kawałki o masie ok. 120g każdy. Następnie dokładnie osuszamy skórę. Cukinie kroimy na kawałki wielkości 1-2 cm. Pory myjemy, oczyszczamy oraz odcinamy zielone części, następnie przekrajamy wzdłuż na kawałki o długości około 7 cm. W garnku zagotowujemy mleko Wypasione ze szczyptą soli, dodajemy pory oraz cukinię i całość gotujemy około 5 minut. Odlewamy mleko, doprawiamy solą i pieprzem. Pieczarki kroimy na możliwie cienkie plasterki i pozostawiamy surowe. Na małej łyżeczce masła Polskiego przesmażamy posiekaną drobno szalotkę, następnie dolewamy ocet, wrzucamy dwie gałązki tymianku i całość gotujemy na silnym ogniu, aby zredukować płyn o minimum połowę.

Następnie masło Polskie dodajemy do gorącego sosu. Całość mieszamy trzepaczką tak, aby sos był napowietrzony, pilnując przy tym, aby sos się nie gotował. Na grubej patelni rozpuszczamy masło klarowane i smażymy rybę zaczynając od strony skóry. Gdy skórka się zarumieni, przewracamy rybę i smażymy jeszcze chwilę. Usmażone kawałki odsączamy na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu i doprawiamy solą oraz pieprzem. Dorsza podajemy ułożonego na warzywach duszonych w mleku i polewamy maślanym sosem. Całość ozdabiamy plastrami surowych pieczarek oraz posiekanym drobno szczypiorkiem.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Firma Sokołów S.A.

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

W gronie firm i producentów, których produkty są sygnowane znakiem „Poznaj dobrą żywność” znalazła się firma Sokołów S.A.

Jak podkreśla Marcin Bałanda – dyrektor spółki ds.  PR i Komunikacji Sokołów S.A., znak „Poznaj dobrą żywność” ma pomóc konsumentom w wyborze najlepszych, najbardziej odpowiednich dla nich produktów pod względem jakości, bezpieczeństwa i smaku. – Od wielu lat staramy się, żeby nasze produkty były opatrzone znakiem PDŻ. Obecnie 17 produktów ma ten znak. Są to produkty z linii Naturrino. Jest to linia, która charakteryzuje się delikatnym smakiem podkreślonym wyłącznie naturalnymi przyprawami. Są to produkty bez konserwantów, fosforanów i bez glutaminianu sodu. Znak PDŻ posiadają również: szynka, schab z wędzarni i boczek wędzony. Są to topowe produkty, które wyróżniają się na rynku i są dostępne w całej Polsce – mówi dyrektor.

Redaktor: Jak wyglądało procedowanie o znak PDŻ?

Marcin Bałanda: Przystąpienie do programu jest dobrowolne. Każda firma może wziąć udział w tym programie. Trzeba wypełnić wniosek potwierdzający spełnianie najwyższych norm i standardów. Należy też zaznaczyć, czym się produkt wyróżnia i dlaczego jest innowacyjny. Wnioski i produkty trafiają następnie do ministerstwa, gdzie są oceniane. Trafiają też do kolegium naukowego składającego się z wybitnych ekspertów. Są to głównie profesorowie różnych dziedzin nauk o żywieniu człowieka, technologii żywności, zdrowia, hodowli zwierząt i uprawy roślin. Sprawdzana jest również zawartość soli w produktach.  Nie powinna ona przekraczać 2 procent. Są odstępstwa od tej normy, ale muszą to być produkty wytwarzane w tradycyjny sposób.

R: Produkty mięsne, które posiadają znak „Poznaj dobrą żywność” nie mogą zawierać dodatku tzw. mięsa odkostnianego mechanicznie (MOM). Co to znaczy?

MB: Mięso odkostnione mechanicznie to mięso pozyskiwane w ostatniej fazie. Staramy się od tego odchodzić. Zależy nam na wytwarzaniu jak najlepszych produktów, z jak najlepszym składem, czystym mięsem, z dodatkiem naturalnych przypraw. Tym się kierujemy na co dzień.

R: Po co firmie znak PDŻ? Czy to sprawia, że oznaczone produkty lepiej się sprzedają?

MB: Na pewno ma to wpływ na lepszą sprzedaż. Cały program, jak również znak PDŻ, który pojawia się na opakowaniach, jest pozytywnie odbierany prze konsumentów. Wpływa to na obdarzenie danego produktu zaufaniem i przekłada się na świadome wybory i zwiększenie sprzedaży danego produktu. Zależy nam na tym, żeby oprócz tego, że jesteśmy najbardziej znanym producentem mięsa i wędlin w Polsce i Europie środkowo-wschodniej,  znak PDŻ potwierdził nasze standardy i najwyższą jakość.  Dodatkowo dzięki współpracy w polskimi hodowcami w ramach programu „Razem w przyszłość”, którą prowadzimy już od kilku lat, jesteśmy postrzegani jako jeden z lepszych producentów. Mamy możliwość kontroli produkcji na każdym etapie, od hodowli po produkt finalny. Dzięki spełnianiu najwyższych standardów, zapewniamy naszym klientom bezpieczny i smaczny produkt, a znak PDŻ jest tego dodatkowym potwierdzeniem.

Znak PDŻ może być stosowany na opakowaniu przez trzy lata. Jeśli chcielibyśmy dłużej go stosować, musimy ponownie wystąpić z wnioskiem i dostarczyć próbki. Następnie zbiera się kolegium naukowe, które ocenia czy należy się temu produktowi znak czy nie. Rekomenduje to do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który podejmuje ostateczną decyzję. Staramy się co roku wprowadzać dużą liczbę nowych produktów. Są to produkty opracowane na bazie oczekiwań naszych konsumentów, analiz rynku i badań, które przeprowadzamy. Przy wprowadzaniu nowych produktów będziemy starali się o ten znak, gdyż buduje on zaufanie i pomaga zwiększyć sprzedaż.

R: Oznaczenie PDŻ to również dobra informacja dla tych wszystkich konsumentów, którzy żyją fit, zdrowo się odżywiają, bo produkty oznaczone tym znakiem mogą spożywać również oni.

MB: Zgadzam się w stu procentach. To jest taki drogowskaz dla nich do świadomego wyboru, że ten produkt spełnia najwyższe standardy i jest bezpieczny.

Średzka Spółdzielnia Mleczarska JANA poleca przepis na polewkę:

Składniki:

2-3 szklanki maślanki średzkiej Jana

1 łyżeczka mąki pszennej

1 szklanka wody

2 szczypty soli

2-3 łyżki śmietanki

Sposób przygotowania:

Posoloną wodę zagotować, mąkę rozprowadzić w maślance, po czym całość wlać do gotującej wody – mieszając doprowadzić do wrzenia, na koniec dodać śmietankę.

Podawać jako zupę z gotowanymi ziemniakami lub z pieczywem jako gorący napój.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.

Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Firma MATEO z Dębicy

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą Żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w programie jest dobrowolny. Znak PDŻ jest przyznawany tylko wybranym wyrobom spożywczym, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. Jakości Produktów Żywnościowych. Do takich wyrobów należą m.in. produkty firmy Orzech.

Znakiem „Poznaj Dobrą Żywność” mogą się poszczycić m.in. produkty Firmy „MATEO” w Dębicy.

P. H. U. „MATEO” w Dębicy istnieje od 1993 roku. Od początku swojego istnienia działa w branży spożywczej stale zwiększając swój potencjał. W 1996 roku uruchomiła własną produkcję pierogów, pyz i uszek do dystrybucji mrożonej, w której się specjalizuje. Znak „Poznaj dobrą żywność” otrzymały produkowane przez „MATEO” mrożonki: pierogi z kapustą i grzybami, pierogi ruskie, kartacze z mięsem oraz pierogi ze szpinakiem. Stanisław Cabaj, właściciel firmy „MATEO”przyznał, że produkuje mrożonki, bo w obecnych czasach  najlepszym konserwantem jest właśnie zimno. – 25 lat temu założyłem własną firmę. Podjąłem decyzję, że będziemy produkować produkty mrożone, produkty ręcznie robione. Na początku mieliśmy kilka produktów. Dzisiaj mamy ich ponad 80. Sprzedajemy nasze produkty zarówno w kraju jak i za granicą. jesteśmy obecni na rynkach 5 krajów. Początki były ciężkie, bo mieliśmy jednego pracownika, dwa małe pomieszczenia. Dzisiaj firma MATEO zatrudnia ponad 140 osób, posiada ponad 80 własnych produktów, codziennie wyjeżdża z firmy ponad 50 samochodów – mówi Stanisław Cabaj.

Właściciel firmy „MATEO” jest przekonany o ogromnej wartości reklamowej znaku „Poznaj dobrą żywność”.  – Klient dzisiaj patrzy na takie oznaczenia jakości produktów i gdy widzi znak „Poznaj dobrą żywność”, chętniej sięga po dany produkt. Dzisiaj mamy 4 produkty z przyznaną decyzją „Poznaj dobra żywność”, ale jestem przekonany że na tym nie poprzestaniemy. Będziemy się ubiegać się o kolejne wyróżnienia i znak „Poznaj dobrą żywność” na kolejne nasze produkty – zapewnia.

Wysoka jakość produktów firmy MATEO jest gwarantowana przez wysokiej jakości surowiec, który pochodzi ze sprawdzonych upraw od lokalnych rolników. – Bardzo dużo przetwarzamy płodów rolnych, które dostarczają nasi rolnicy z tego terenu, czyli z województwa podkarpackiego. Mamy wyselekcjonowanych rolników, z którymi współpracujemy i ta współpraca układa nam się dobrze – wyjaśnia Stanisław Cabaj.

Spełnienie wymogów w celu otrzymania znaku „Poznaj dobrą żywność”  nie było łatwe. – Ubiegaliśmy się jako firma o znak „Poznaj dobra żywność” z uwagi na to, że mieliśmy tego znaku a widzieliśmy na rynku, że są produkty które takie oznaczenie mają. Należało spełnić dość rygorystyczne wymogi.  To nie było łatwe, ale natomiast sprostaliśmy temu wyzwaniu. Otrzymaliśmy znak będziemy się starać o przyznanie go następnym produktom. W naszej ofercie jest ponad 80 produktów. W tym roku obchodzimy jubileusz 25 – lecia istnienia firmy i to jest 25 lat budowania rynku, pracy nad produktami, pracy z dostawcami produkcji jak i surowca, budowania firmy – mówi właściciel  firmy MATEO.

Makaron rurki z suszonymi pomidorami i soczystą piersią z kurczaka poleca firma WIPASZ S.A.

Składniki:

2 podwójne piersi z kurczaka (średnie) Wipasz

  • 400 g makaronu rurki • 200 g pomidorów suszonych
    w oleju • 1 średniej wielkości cebula • 250 g masła

300 g młodego szpinaku • 100 g twardego sera

tartego lub w płatkach • 1 ząbek czosnku

Sposób przygotowania:

Ugotować makaron do miękkości. Odcedzić, odlać 100-150 ml wody. Będzie potrzebna do sosu. Kurczaka pokroić w cienkie plastry lub kostkę w poprzek włókien. Doprawić solą i pieprzem. Rozgrzać patelnię z masłem klarowanym lub olejem roślinnym i podsmażyć kurczaka na złoty kolor.

Sos: Zdjąć kurczaka z patelni. Na tą samą patelnię wylać 75-100 ml oleju z pomidorów. Podsmażyć na nim drobno posiekaną cebulę. Dodać drobno posiekane pomidory. Do sosu dolać 100-150 ml wody z makaronu. Gotować, aż sos zmniejszy objętość o połowę. Dodać masło, mieszać do uzyskania jednolitej masy. Umyte liście młodego szpinaku dodać do sosu. Pokroić w cienkie plasterki ząbek czosnku i razem z usmażonym mięsem połączyć z sosem. Do całości dodać ugotowany i odcedzony makaron, wymieszać. Na talerzu ułożyć porcję makaronu i posypać startym dojrzewającym serem.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Zakłady Mięsne Mościbrody

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

W gronie firm i producentów, których produkty są sygnowane znakiem „Poznaj dobrą żywność” znalazły się Zakłady Mięsne MOŚCIBRODY w Mościbrodach k. Siedlec.

Znak Poznaj Dobrą Żywność znany jest w zakładach Mościbrody od wielu lat i od wielu lat produkty z tych zakładów oznaczane są tym znakiem. – Od wielu lat sprzedajemy produkty pod tym znakiem. Najwcześniej mieliśmy „polędwicę dojrzewającą”, następnie była „kaszanka”,  „salceson senatorski” i „filet naturalny z indyka”, „kiełbasa dojrzewająca”, „kiełbasa polska pieczona”. Są to produkty bardzo wysokiej jakości, wytwarzane na staropolskich recepturach – mówi Krzysztof Borkowski, właściciel Zakładów Mięsnych Mościbrody i Zakładu Drobiarskiego w Stasinie.

Żeby otrzymać znak Poznaj Dobrą Żywność, wymagana jest bardzo wysoka jakość wytwarzanych produktów. – Przede wszystkim muszą być wytwarzane z polskiego mięsa, muszą mieć wysokie standardy jakościowe i zakład musi być na odpowiednim poziomie – wyjaśnia Krzysztof Borkowski. Dokonywana jest ocena jakościowa, produkty są m. in.: badane w laboratorium. – W produktach, które pretendują do takiego oznaczenia  musi być bardzo wysoka zawartość mięsa. Są na rynku produkty w których zawartość mięsa jest bardzo niska, zawierają jakieś substytuty, dodatki. Aby otrzymać znak PDŻ, trzeba zaprezentować produkt jak najbardziej naturalny, smaczny, ciekawy, pochodzący z terenów Polski – dodaje właściciel Zakładów Mięsnych Mościbrody.

Produkty oznaczone znakiem PDŻ trafiają do handlu detalicznego bezpośrednio w sklepach firmowych albo do marketów, dyskontów lub hurtowni. – O ile w sklepach firmowych promocja takich produktów jest oczywista, to nie do końca tak jest w hipermarketach, dyskontach, czy hurtowniach, gdyż nie zawsze te punkty handlowe chcą promować dany produkt i nie zawsze dostatecznie informują konsumenta, który przecież jest w tych powiązaniach najważniejszy – ubolewa Krzysztof Borkowski. – My mamy dostarczyć konsumentowi dobry produkt i polski produkt. Mój zakład szczególnie kładzie na to nacisk – przekonuje. Zakłady Mięsne Mościbrody bazują tylko na polskim surowcu, pochodzącym z rejonu Polski wschodniej i centralnej. Chodzi tutaj o świnie i bydło. – Mięso jest bardzo dobrej jakości i jeżeli świnie  są nawet bardzo tłuste, to i tak w zakresie walorów wyprzedzają pod względem jakości surowiec z innych krajów Unii Europejska – wyjaśnia Krzysztof Borkowski. Jego zdaniem znak Poznaj Dobrą Żywność powinien się przełożyć bezpośrednio na sprzedaż. Krzysztof Borkowski jest także zdania, że obecnie potrzeba jeszcze większych środków na promowanie tego znaku. – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest bardzo zaangażowane w tę promocję, chociażby przez  pokazywanie  nagradzanych tym znakiem produktów na różnego rodzaju targach. Teraz trzeba dotrzeć bezpośrednio do sklepów, do handlu, po to by handel informował konsumenta. Dobrym pośrednikiem w promocji tego znaku są też środki masowego przekazu – dodaje Krzysztof Borkowski,  właściciel Zakładów Mięsnych Mościbrody i Zakładu Drobiarskiego w Stasinie.

Co można przygotować z produktów oznaczonych znakiem Poznaj Dobrą Żywność? Zamojskie Zakłady Zbożowe polecają przepis na pierogi z ziemniakami, serem i miętą.

Pierogi z ziemniakami, serem i miętą Zamojskie Zakłady Zbożowe Sp. z o.o.

Składniki:

1/2 kg Mąki Zamojskiej Zamojskie Zakłady Zbożowe

1 szkl. ciepłej wody

1 jajo

2 łyżki oleju

60-70 dkg gotowanych ziemniaków

25-30 dkg sera twarogowego

2 cebule

3 łyżki masła do smażenia

1 łyżka świeżej mięty

sól

pieprz

Sposób przygotowania:

Farsz: Podsmażyć na maśle drobno pokrojoną cebulę. Ugotowane ziemniaki dokładnie ubić tłuczkiem lub przecisnąć przez praskę, ostudzić, dodać twaróg. W miseczce roztrzepać widelcem jajko, dodać do farszu i wymieszać. Doprawić do smaku solą i pieprzem, dodać pokrojoną miętę a następnie raz jeszcze wymieszać.

Ciasto: Na stolnicę wysypać mąkę zamojską, zrobić dołek i wlać do niego gorącą wodę. Nożem delikatnie zagarniać mąkę do środka (”zaparzyć”) ciasto – zrobi się elastyczne i będzie się dobrze kleiło) aż na stolnicy powstaną „kluski”, zrobić dołeczek i wbić jajko. Delikatnie połączyć wszystko nożem i wyrobić ciasto. Rozwałkować podsypując mąkę na grubość około 3 mm. Szklanką wykrawać krążki, nałożyć farsz i lepić pierożki. Gotować w osolonym wrzątku z dodatkiem oleju. Po wypłynięciu gotować jeszcze minutę, następnie zahartować w zimnej wodzie i odcedzić. Doskonale smakują z kwaśną śmietaną lub z krojoną w kostkę cebulką podsmażoną na maśle.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Piekarnia Familijna z Kuźnicy Czeszyckiej

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

W gronie firm i producentów, których produkty są sygnowane znakiem „Poznaj dobrą żywność” znalazła się  Piekarnia Familijna Sp. J. z Kuźnicy Czeszyckiej.

Który produkt Państwa firmy posiada znak „Poznaj dobrą żywność”? I co ten produkt wyróżnia?

Agnieszka Stachowiak – kierownik do Spraw Marketingu i Reklamy Piekarni Familijnej: W 2017 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznało ten znak dla wybranych chlebów żytnich sto procent. Możemy do nich zaliczyć chleb żytni ze słonecznikiem, z kiełkami żytnimi oraz chleb żytni sto procent bez drożdży. Jest to grupa chlebów, do których produkcji użyto wyłącznie mąkę żytnią. Chleby te cechuje też czysta etykieta, czyli prosty skład produktów, w których znajdziemy wyłącznie naturalne składniki. Chleby wypiekane są na naturalnym zakwasie żytnim, w którego skład wchodzi tylko mąka i woda. Zaczyn wykonujemy od podstaw w naszej piekarni. W związku z tymi elementami, chcieliśmy wyróżnić te produkty i zwrócić uwagę na ich wysoką jakość oraz wskazać, że są smaczne i zdrowe.

Czy przyznanie znaku w 2017 roku wpłynęło na sprzedaż produktów i opinię waszych klientów?

AS: Nasza firma od ponad 25 lat cieszy się ogromnym zaufaniem wśród konsumentów. Może dlatego, że nasze pieczywo tworzymy z pasją i w zgodzie z otaczająca nas naturą. Wraz z biegiem lat nasza firma się rozrastała i pozyskiwała nowych klientów, dla których potwierdzeniem jakości naszych wyrobów są właśnie certyfikaty jakości przyznawane przez zaufane instytucje. Patrząc na znak jakości przyznany przez Ministerstwo Rozwoju Wsi i Rolnictwa, to możemy powiedzieć, że jest to jedno z efektywniejszych narzędzi sprzedaży na nowych rynkach. Jest to element, który pozwala nam przełamać barierę dialogu z naszymi klientami. Podobnie jak inne certyfikaty, które otrzymujemy dla naszych produktów. Ułatwia to promocję piekarni zwłaszcza wśród najbardziej wymagających konsumentów oraz kiedy rozszerzamy swoją sieć sprzedaży na nowe rynki. Jest to narzędzie, które nam ułatwiło działania.

Przepis na Sernik ZŁOTA ROSA poleca OSM w Łobżenicy

Składniki:

Ciasto:

3 szklanki mąki tortowej

2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

1 szklanka cukru

250 g masła

4 żółtka (białka zostawić do pianki)

Masa:

1 kg twarogu krajanki (dwukrotnie zmielonego)

OSM Łobżenica

5 całych jaj

1 szklanka cukru

1 budyń śmietankowy

1 cukier waniliowy

2 szklanki zimnego mleka 3,2%

sok z 1/2 cytryny

1/2 szklanki oleju

Pianka:

4 białka od ciasta

1 szklanka cukru

Sposób przygotowania:

Ciasto: Wszystkie składniki ciasta włożyć do miski i zagnieść gładkie ciasto. Prostokątną blachę (38 x 23 cm), posmarować tłuszczem, wysypać mąką; wyłożyć ciastem, łącznie z brzegami.

Masa twarogowa: Do twarogu dodać cukier, cukier waniliowy, budyń, olej. Sok z cytryny i zimne mleko, wszystko zmiksować na gładką masę. Ubić białka z ¾ szklanki cukru na sztywną pianę oraz osobno ubić żółtka z ¼ szklanki cukru. Delikatnie wymieszać ubite białka i żółtka z twarogiem i wlać na blachę wyłożoną ciastem. Piec około 60 minut w temperaturze 160-165°C w termoobiegu (bez termoobiegu 180°C).

Pianka: Na 15 minut przed końcem pieczenia wyciągnąć blaszkę i wyłożyć na ciasto pianę ubitą z 4 zostawionych białek z ½ szklanki cukru, wstawić do piekarnika i piec jeszcze 15 minut.

Ciasto zostawić do całkowitego wystudzenia. Gdy ciasto ostygnie pojawią się na nim piękne krople, które będą wyglądały jak złota rosa.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”. Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj Dobrą Żywność” – Firma SEDAR w Międzyrzecu Podlaskim

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

Znak jakości PDŻ został przyznany także produktom firmy SEDAR z Międzyrzeca Podlaskiego. Firma specjalizuje się w kompleksowej produkcji drobiu premium.

O Firmie SEDAR i produktach, które otrzymały znak jakości Poznaj Dobrą Żywność, Sławomir Karczewski rozmawiał z Grażyną Prokopiuk – dyrektorem generalnym firmy SEDAR S.A.

O przyznanie znaku Poznaj Dobrą Żywność, firma starała się od 2014 r. W tym też roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiło przyznać SEDAR – owi możliwość oznaczania produktów firmy znakiem jakości PDŻ – mówi dyrektor firmy Grażyna Prokopiuk.

Karczewski – Jakie wymaganie muszą spełniać produkty sygnowane tym znakiem jakości?

GP – Takie produkty muszą się wyróżniać szczególnymi cechami jakościowymi. Musi to być produkt, który posiada zdecydowanie lepsze właściwości niż inne produkty znajdujące się na rynku. Decyzja o przystąpieniu naszej firmy do programu Poznaj Dobrą Żywność, wynikała z tego, że chcieliśmy, aby to co mamy najlepsze, czyli nasz kurczak zagrodowy (produkowany od 19 lat), został jeszcze bardziej zauważony i aby nasi konsumenci wybierając dany produkt mieli możliwość zauważenia, że ma on specyficzne cechy.

Karczewski – Produkty oznakowane tym znakiem na pewno są zdrowe i smaczne?

Prokopiuk – To prawda, te produkty są wyjątkowe, tak samo jak wyjątkowy jest nasz kurczak zagrodowy. Kurczak zagrodowy rośnie bowiem dłużej niż inne kurczaki – minimum 56 dni. Jest to niespotykane, dlatego że standardowy kurczak rośnie ponad 30 do 40 dni. Nasz kurczak jest oparty na rasach wolno rosnących. Są to specjalne wyselekcjonowane rasy, które pozwalają na wolny ekstensywny rozwój. Nasz kurczak jest więc bardzo tradycyjny. Dodatkowo (co jest bardzo ważne), w czasie chowu tego kurczaka stosujemy pasze oparte wyłącznie na składnikach roślinnych. Nie zawierają składników GMO. Poza tym nasz kurczak w czasie chowu nigdy nie ma podawanych antybiotyków. Dlatego mięso z kurczaka zagrodowego może być podawane nawet najmniejszym dzieciom. Nasz kurczak wzrasta na naszej podlaskiej wsi, w małych rodzinnych gospodarstwach, gdzie może swobodnie biegać.

Karczewski – Jakie korzyści będzie miała firma z faktu otrzymania znaku Poznaj Dobrą Żywność?

G. Prokopiuk – Ten znak podkreśla prestiżowość naszego kurczaka zagrodowego i jednocześnie ułatwi komunikacje  z naszymi klientami. Jest to znak bardzo rozpoznawalny. Kliencki kojarzą go z czymś dobrym.

Uda z kurczaka zagrodowego pieczone w ziołowej maślance z ziemniaczkami i serkiem wiejskim Przepis poleca Firma SEDAR S.A.

Składniki:

– 4 uda Kurczaka Zagrodowego SEDAR S.A.

– 500 ml maślanki

– 1/2 pęczka natki pietruszki, posiekanej

– 3 łyżki posiekanego rozmarynu

– sok i skórka z 1 cytryny

– 1 ząbek czosnku

– sól, pieprz

– 1 kg młodych ziemniaków, dokładnie umytych

– oliwa lub masło

– 2 serki wiejskie

– mały pęczek koperku, posiekany

– sól gruboziarnista

Sposób przygotowania:

Maślankę wymieszać z ziołami, czosnkiem, skórką i sokiem z cytryny oraz solą i pieprzem, zalać nią uda i odstawić do lodówki na minimum godzinę, ale można zamarynować je również na noc. Ziemniaki podgotować ok. 15 minut w osolonym wrzątku, następnie odcedzić, osuszyć, ułożyć na blaszce, skropić oliwą i oprószyć solą. Uda wraz z marynatą przełożyć do naczynia żaroodpornego, ułożyć wraz z ziemniakami w piekarniku rozgrzanym do 170°C (termoobieg) i piec 45 minut do godziny (jeśli ziemniaki zbyt się przypiekają można je wyciągnąć i włożyć na ostanie 10 minut). Uda wyjąć z marynaty, podawać z ziemniakami i serkiem wiejskim szczodrze posypanymi koperkiem.

 „Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj Dobrą Żywność” – Zakład Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego  Stoczek Łukowski

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

Znak jakości Poznaj Dobrą Żywność otrzymał Zakład Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego Stoczek Natura w Stoczku Łukowskim.

Nasza firma – Stoczek Natura znajduje się w Stoczku Łukowskim, w województwie lubelskim. To Zakład z wieloletnią tradycją. W przyszłym roku będziemy celebrować 50 lat naszego istnienia na rynku spożywczym. Myślę, że jest to bardzo duży staż, będący wyznacznikiem naszego istnienia. Zawsze stoimy frontem do konsumenta. Jesteśmy producentem dań gotowych, dżemów i różnych przetworów owocowych. Przede wszystkim wytwarzamy dania gotowe. W tej dziedzinie jesteśmy fachowcami. Nie tylko klienci jednostkowi ale także duże sieci, z którymi współpracujemy doceniają nasze walory i fachowość. O jakości naszych produktów świadczy fakt, że zawsze staramy się selekcjonować naszych dostawców pod względem jakości produktów. Staramy się również wybierać polskich dostawców, z uwagi na to, że przetwarzamy płody rolne. Mamy już stałych dostawców owoców i warzyw, zlokalizowanych w kraju, dlatego starając się o uzyskanie znaku Poznaj Dobrą Żywność zwróciliśmy szczególną uwagę na to, że  jest to znak, który wspiera walory regionalne i lokalne. Nie tylko reprezentujemy swoją firmę, ale całe gro dostawców, którzy dostarczają nam swoje produkty celem dalszego przetworzenia. Certyfikat „Poznaj Dobrą Żywność” uzyskaliśmy na flaki po zamojsku i na gołąbki w sosie pomidorowym. Flaki zamojskie to sztandarowy produkt, cechujący się dużym wolumenem sprzedaży i dużym zainteresowaniem klientów. Jest to produkt tradycyjny, bez wzmacniaczy smaku i barwników. Nasze produkty są więc stricte naturalne, zdrowe, wpisujące się w naszą regionalną dietę, do produkcji których wykorzystujemy ściśle wyselekcjonowane surowce u naszych wieloletnich dostawców. Polecamy je wszystkim, życząc smacznego!

SZARLOTKA z pianką Przepis poleca Grupa Producentów Owoców Firma GALSTER Sp. z o.o

Składniki:

Ciasto:

60 dag mąki pszenne

4 – 5 żółtek

2/3 szkl. cukru

1 kostka masła

3 – 4 łyżki gęstej śmietany

cukier waniliowy

1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia

Nadzienie:

  • 2 kg jabłek odmiany Gala GALSTER
  • 15 dag rodzynek
  • 5 łyżek cukru
  • 4 białka
  • 1 czubata łyżka cukru pudru
  • 1/2 łyżeczki cynamonu

Sposób przygotowania:

Wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia, dodać masło prosto z lodówki, posiekać. Żółtka, cukier, cukier waniliowy, śmietanę zmiksować i dodać do posiekanego ciasta, wyrobić ciasto szybko. Ciasto podzielić na 2 części (2/3 i 1/3), większą schować do lodówki, mniejszą do zamrażarki. Obrane jabłka posiekać, podlać wrzątkiem i dusić na małym ogniu, gdy się rozpadną dodać cukier, cynamon i rodzynki, ewentualnie skórkę z cytryny, wymieszać, zdjąć z ognia i wystawić. Ciasto rozwałkować na blachę i boki, wylać schłodzoną masę jabłkową i wstawić do nagrzanego piekarnika, piec 20-25 min. Ubić białka ze szczyptą soli, dodać cukier puder, przełożyć na blachę. Na wierzch zetrzeć resztę ciasta, piec jeszcze 15 min. w 200 °C.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj Dobrą Żywność” – Spółdzielnia Mleczarska „KaMos” w Kamiennej Górze

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

Znakiem jakości „Poznaj Dobrą Żywność” może się poszczycić Spółdzielnia Mleczarska „KaMos” w Kamiennej Górze.

Ze specjalistą do spraw sprzedaży i marketingu Ireneuszem Żmijanem rozmawiał Marcin Jabłkowski.

Ireneusz Żmijan: Nasza lokalizacja to Dolny Śląsk. Firma istnieje w Sudetach od 1954 r. i od początku produkuje nabiał.

Marcin Jabłkowski: Co konkretnie Państwo produkują?

IŻ: Produkujemy taki podstawowy nabiał, który sprzedajemy w najbliższej okolicy. Jest to świeże mleko, śmietanki, twarogi, maślanki, kefiry. Wyróżnia nas to, że jesteśmy jedynym z nielicznych w Polsce producentów sera z przerostem niebieskiej pleśni. Produkujemy go od 1956 r.

MJ: Czyli zanim jeszcze stał się modny?

IŻ: Tak. Pierwsze próby sprzedaży sera są bardzo ciekawe. W zapisach firmy czytamy, że wyprodukowana część tego produktu, ok. 300 kg. sera została rozdana pracownikom, bo nie było zainteresowania klientów zakupem tego sera.

MJ: Później czasy się zmieniły…

IŻ: Tak. Teraz można powiedzieć, że ser sprzedaje się sam.

MJ: Skąd biorą Państwo mleko?

IŻ: Mleko tylko i wyłącznie pochodzi z gospodarstw, z którymi mamy podpisane umowy. Nasz zakład nie kupuje mleka z hurtu. Produkt – mleko surowiec jest z terenu Sudetów.

MJ: Można powiedzieć, że jest ekologicznie czysty?

IŻ: Tak. Jest to teren prawie wolny od przemysłu. Mamy nieco mocniejszy klimat. Jest to także teren górzysty, więc tego mleka na pewno nie ma zbyt wiele, ale jest na pewno dużo bardziej wartościowe. Zaobserwowaliśmy, że znak PDŻ znajduje się na coraz większej gamie produktów spożywczych. Zainteresowaliśmy się tym programem na początku 2010 r. W roku 2011 aplikowaliśmy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w trzecim kwartale 2012 r., otrzymaliśmy ten znak i posługujemy się nim do dziś.

MJ: Czy było trudno uzyskać znak PDŻ?

IŻ: Wydaje mi się, że nie. Mając produkt tradycyjny, wytwarzany w jednej lokalizacji z surowca, który też pochodzi z jednej lokalizacji, to uważam, że nie było to bardzo trudne.

MJ: A utrzymać go?

IŻ: Skoro utrzymujemy cały czas znak Jakość, Tradycja i też poddajemy się w tym celu certyfikacji corocznej, to nie jest trudno ten znak utrzymać.

MJ: Czy ten znak pomaga i czy Państwa marka jest dzięki niemu bardziej rozpoznawalna na rynku i co za tym idzie, jest więcej chętnych na zakup Państwa produktów?

IŻ: Tak, wydaje mi się, że klienci bardziej zwracają uwagę na produkty spożywcze właśnie z tym znakiem jakościowym.

MJ: A jak wygląda sprzedaż pozostałych produktów. Dużo jest odbiorców?

IŻ: Póki co jeden nasz produkt jest takim produktem ogólnokrajowym. Pozostałe: śmietanki, kremówki może aplikują do ogólnopolskich produktów, ale są raczej regionalne i sprzedają się w obrębie województwa dolnośląskiego. Natomiast z serem pleśniowym staramy się być w całej Polsce, zarówno w sieciach handlowych jak i u klientów z rynku tradycyjnego i gastronomii.

MJ: Życzę zatem żeby ta sprzedaż nadal się udawała!

IŻ: Dziękuje serdecznie!

BUŁECZKI JACZKOWICKIE Przepis poleca firma WOSEBA

SKŁADNIKI:

– 500 g Dolnośląskiej

– Mąki Luksusowej typ 550 Woseba

– 300 ml cieplej wody

– 20 g świeżych drożdży

– 1 czubata łyżeczka soli

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Przesianą mąkę wsypać do miski. Dodać sól, drożdże, wodę. Wszystkie składniki wymieszać łyżką. Następnie wyrabiać ciasto energicznie przez kilka minut aż do osiągnięcia gładkiej i elastycznej konsystencji. Odstawić w ciepłe miejsce, przykryć ściereczką i poczekać aż ciasto podwoi swoją objętość. Po wyrośnięciu, ciasto podzielić na 8 jednakowych kawałków. Z każdego uformować bułeczkę. Ułożyć je na blachę posypaną mąką. Przykryć ściereczką i odstawić do ponownego wyrośnięcia. Przed wstawieniem bułeczek do pieca zalecamy delikatnie posmarować je wodą. Piec przez 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 220ºC. Po upieczeniu przełożyć z blachy na kratkę.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj Dobrą Żywność” – P. P. H. U. HENRYK KOWALCZYK

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą Żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w programie jest dobrowolny. Znak PDŻ jest przyznawany tylko wybranym wyrobom spożywczym, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. Jakości Produktów Żywnościowych.

Znakiem jakości „Poznaj Dobrą Żywność” oznaczone są produkty m. in.: firmy P. P. H. U. HENRYK KOWALCZYK z miejscowości Poczesna.

P. H. U. HENRYK KOWALCZYK to firma mięsna, która wraz z ubojem i rozbiorem, specjalizuje się tylko w produkcji mięsa wołowego. Firma istnieje od 1990, kiedy Henryk Kowalczyk wspólnie z małżonką utworzył sklep mięsny. Obecnie prowadzą zakład z synem i synową, którzy w przyszłości przejma firmę. Pierwszy certyfikat programu „Poznaj Dobrą Żywność” firma otrzymała na swoje produkty w 2011 roku, ale starania o certyfikację produktów prowadzi cały czas. – Ostatni certyfikat otrzymaliśmy w 2017 roku. Przyznany został przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na trzy produkty: polędwica wołowa sezonowana, rostbef sezonowany i antrykot sezonowany. Te wyróżnienia sukcesywnie zwiększają nam możliwości sprzedaży produktów do klientów indywidualnych, zakładów przetwórczych czy gastronomii – mówi właściciel zakładu Henryk Kowalczyk. – Mamy nawet czasami braki tych produktów z racji tego, że klienci do nich powracają, a także dochodzą nowi klienci, którzy poznali naszą markę dzięki różnym pozytywnym opiniom. Również dzięki certyfikatom „Poznaj Dobrą Żywność”, które bardzo nam pomagają – dodaje.

Firma specjalizuje się w przetwórstwie wołowiny i stara się ją promować na rynkach krajowych, jak i zagranicznych w Unii Europejskiej i poza nią. Henryk Kowalczyk jest przekonany, że oznaczenie „Poznaj Dobrą Żywność” jest bardzo ważnym certyfikatem. – Dla nas priorytetem jest podnoszenie jakości naszych produktów, by w przyszłości coraz więcej z nich mogło uzyskiwać znak PDŻ. Surowiec do produkcji pozyskujemy od polskich rolników, z bydła wyhodowanego na polskich ziemiach i polskiej paszy – zapewnia. – Zainteresowanie naszą firmą znacznie wzrosło, gdy kontrahenci dowiedzieli się o uzyskanych przez nas certyfikatach – dodaje Henryk Kowalczyk, właściciel firmy.

Co można wyczarować z produktów ze znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”?

Spółdzielnia Mleczarska STRZAŁKÓW poleca przepis na kaszę z twarogiem wiejskim ze Strzałkowa i karmelizowaną czerwoną cebulką.

Kasza z twarogiem wiejskim ze STRZAŁKOWA i karmelizowaną czerwoną cebulką

SM Udziałowców w Strzałkowie

Składniki:

  • 150 g cebuli czerwonej
  • 100 ml soku z wiśni
  • 2 łyżki miodu
  • 250 g twarogu wiejskiego ze Strzałkowa
  • 1 łyżka oleju
  • 1 woreczek kaszy gryczanej palonej
  • majeranek
  • mięta
  • sól

Sposób przygotowania: Cebulę pokroić w piórka, następnie podsmażyć na łyżce oleju. Dodać sok z wiśni, miód i zredukować płyn. Wszystko odstawić do schłodzenia. Kaszę gryczaną ugotować na sypko w lekko osolonej wodzie, schłodzić do temperatury 50°C.  Do lekko gorącej kaszy dodać pokruszony twaróg, posiekany świeży majeranek, miętę. Dokładnie wymieszać i rozłożyć porcje na talerzu. Na tak przygotowanej kaszy ułożyć słodko kwaśną duszoną cebulę. Na koniec przyozdobić świeżymi ziołami.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj Dobrą Żywność” – Firma Michała Sitka „Lavendziarnia” w miejscowości Stoki

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

Znak Poznaj Dobrą Żywność wyróżnia także firmę „Lavendziarnia” z miejscowości Stoki.

Nasza firma zajmuje się ekologiczną uprawą lawendy wąskolistnej lekarskiej oraz przetwarzaniem kwiatów lawendy na produkty spożywcze – mówi właściciel „Lavendziarni” Michał Sitek, z którym rozmawiała Monika Jabłkowska.

– Naszym kluczowym produktem oznaczonym znakiem Poznaj Dobrą Żywność jest syrop z kwiatów lawendy. Posiadamy też ocet z kwiatów lawendy, hydrolat, to jest destylat z parą wodną kwiatów lawendy jako lawenda w płynie – przyprawa do potraw. Znak Poznaj Dobrą Żywność otrzymaliśmy we wrześniu 2017 r. Jest on ukoronowaniem pracy „Lavendziarni” i świadectwem najwyższej jakości naszych produktów. Ministerstwo może się nimi pochwalić na całym świecie. Aby utrzymać znak PDŻ, należy produkować żywność na najwyższym poziomie. Musi ona  posiadać zarówno walory smakowe jak i wizualne. Produkt powinien być niepowtarzalny.  W Polsce produkty z lawendy są jeszcze bardzo nieznane. Wielu nadal kojarzy lawendę tylko z czystością, kosmetykami. Tymczasem zapomnieliśmy, że lawendę przede wszystkim się je. Lawenda jest przyprawą, dodatkiem do potraw  poprawiającym trawienie, a przede wszystkim posiadającym bardzo wiele walorów smakowych, których Polacy nie znają.  Nie wiedzą tak naprawdę jak smakuje lawenda. Chociaż nieświadomie ją wykorzystują. Lawenda jest bowiem składnikiem ziół prowansalskich, po które często i chętnie sięgamy. Chcemy więc edukować społeczeństwo w Polsce w tym temacie. Jak powiedział Michał Sitek, produkty „Lavendziarni” są dostępne w sprzedaży internetowej oraz na małopolskim rynku.  Ich odbiorcą są przede wszystkim restauracje, świadomi kucharze, którzy spotkali się z lawendą, poznali jej smak i wiedzą jak ją wykorzystywać. Jest ona stosowana głównie w przepisach francuskich.

SERNIK NA ZIMNO Z KOZICH SERKÓW Poleca firma AGRO – DANMIS Gramowscy Sp.j

Składniki na spód:

– biszkopty (podłużne lub okrągłe)

Masa serowa:

– 700 g waniliowego serka z mleka koziego AGRODANMIS

– 250 ml śmietany kremówki

– 4 łyżki cukru pudru

– 2 czubate łyżki żelatyny

– 400 g truskawek oraz dodatkowo do dekoracji

Sposób przygotowania:

Tortownicę o średnicy 24 – 25 cm uszczelnić folią aluminiową. Biszkopty ułożyć na spodzie tortownicy. Kremówkę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać cukier puder, krótko ubijając. Stopniowo dodawać serek cały czas miksując. Żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości gorącej wody, lekko przestudzić i wlać do masy serowej miksując na najwyższych obrotach. Na biszkoptach w tortownicy poukładać truskawki (jeśli są duże – przepołowić), wylać masę serową. Włożyć do lodówki do stężenia. Przed podaniem udekorować truskawkami (na wierzch można również wylać galaretkę).

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

Poznaj Dobrą Żywność – Przetwórnia owoców i warzyw w Lubawie

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

W gronie firm i producentów, których produkty są sygnowane Znakiem „Poznaj Dobrą Żywność” znalazła się Przetwórnia owoców i warzyw Robert Kowalkowski w Lubawie

Jak mówi właściciel firmy Robert Kowalkowski, Przetwórnia istnieje od 1953 roku. Specjalizuje się w produkcji dżemów, powideł, marmolad, produktów 100% z owoców, oraz  produktów ekologicznych. Swoje produkty sprzedaje na terenie Polski, Europy i w Stanach Zjednoczonych.

Joanna Kowalska – specjalista do spraw jakości Przetwórni owoców i warzyw Robert Kowalkowki, powiedziała nam, że dział jakości Przetwórni owoców i warzyw w Lubawie, posiada wewnętrzne laboratorium, w którym wykonywane są oznaczenia organoleptyczne i fizykochemiczne. „Dbamy o cały proces jakościowy wytwarzanych u nas produktów. Jeżeli chodzi o oznaczenia organoleptyczne, badamy: smak, zapach i konsystencję naszych produktów. Jeżeli chodzi o fizykochemię, wykonujemy oznaczenia, takie jak ekstrakt badany metodą reflektometryczną oraz kwasowość miareczkową.

Cezary Kowalewski – kierownik produkcji Przetwórni owoców i warzyw w Lubawie mówił z kolei, że przedsiębiorstwo takie jak Przetwórnia owocowo – warzywna działa w całym łańcuchu od pola do stołu. „Jesteśmy jednym z elementów tego łańcucha. Nie tylko dostarczamy produkty spożywcze do sklepów ale także skupujemy płody rolne od rolników. Jest to więc jedna, wielka zależność. Współpraca między rolnikami, przetwórcami a odbiorcami jest bardzo ważna, dlatego taki znak jak Poznaj Dobrą Żywność pozwala nam zwiększać jakość tego produktu, baczniej przyglądać się surowcom, których używamy i dzięki temu produkować lepszej jakości żywność.

Błażej Markuszewski – kierownik do spraw kluczowych klientów podkreśla, że warto kupować produkty sygnowane Znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”, ponieważ  mamy gwarancję tego, że kupujemy produkty o niezmiennym smaku i wysokiej jakości, które spełniają kryteria programu. Produkty posiadające znak PDŻ, wyróżniają się specyficznymi cechami jakościowymi, wytworzone są ze sprawdzonych i kontrolowanych surowców, które to firma pozyskuje od sprawdzonych i wieloletnich dostawców. Zauważyliśmy zwiększenie zainteresowania produktów takich jak dżem truskawkowy, dżem wiśniowy, dżem z czarnej porzeczki czy powidła śliwkowe. Są to produkty, które posiadają u nas znak programu „Poznaj Dobrą Żywność”. Dzięki przystąpieniu do programu, otworzyły nam się również możliwości wystawiania takiego produktu na targach wraz z Ministerstwem Rolnictwa, co miało znaczący wydźwięk, przekładający się na późniejszą sprzedaż tego produktu, oznaczonego znakiem.

Nasze śliwkowe powidła są bardzo smaczne i pasują do nadzienia, którego można używać do pączków czy kruchych ciast. Bardzo dobrze smakują także jako dodatek do bigosu – dodaje Joanna Kowalska.

Przepis na ROSÓŁ poleca Firma Makarony Polskie S.A.

Składniki:

1 opakowanie kluseczek Makarony Polskie

3 1/2 litra wody

300 g mięsa wołowego

300 g mięsa z wiejskiej kury (ewentualnie kilka skrzydełek lub porcja rosołowa)

2 marchewki

1 pietruszka kawałek selera

1 mały por

1 cebula z łupinką (dla uzyskania koloru)

3 liście laurowe

5 ziarenek ziela angielskiego

1 duży lub kilka małych suszonych grzybków

sól

pieprz

Sposób przygotowania:

Makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Mięso myjemy i wkładamy do garnka z wodą. Kiedy zacznie się gotować i na powierzchni pojawi się tzw. szumowina, zbieramy ją małym sitkiem. Następnie do garnka wrzucamy wszystkie wcześniej obrane i umyte warzywa, grzybki i przyprawy. Cebulkę przypiekamy na gazie, wrzucamy do wywaru i gotujemy minimum trzy godziny na małym ogniu. Żeby rosół był klarowny, po ugotowaniu przelewamy go przez gęste sitko. Podajemy z makaronem kluseczki, plasterkami marchwi i natką pietruszki.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Tłocznia Soków Maurer z Łącka

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą Żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w programie jest dobrowolny. Znak PDŻ jest przyznawany tylko wybranym wyrobom spożywczym, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. Jakości Produktów Żywnościowych.

Wśród producentów, którzy znaleźli się w zaszczytnym gronie wyróżnionych tym odznaczeniem jest m.in. Tłocznia Soków Maurer z Łącka.

Redaktor: W naszym studio Krzysztof Maurer, założyciel, właściciel i producent tłocznych soków Maurer. Jak to wszystko się zaczęło?

Gość: Były kiedyś problemy ze zbytem owoców. Podobnie jak w tym roku. Pomyślałem, że przy gospodarstwie uruchomię tłocznię soków. Stało się to w  2002 roku. W tamtym czasie moja produkcja była można powiedzieć egzotyczna, bo nikt takich w Małopolsce nie robił. Były tylko dwie tłocznie na całą Polskę.

R: Mówimy o zdrowej żywności. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznało tłoczni Maurer pewne wyróżnienie. Mógłby Pan przybliżyć ten temat?

G: Przez lata działalności uczestniczyliśmy w rożnych wystawach i promocjach. Kiedyś przedstawiciele Ministerstwa namówili mnie żebym wystąpił o przyznanie znaku Poznaj Dobrą Żywność. Jest on przyznawany na produkty wysokiej jakości, na dobrą żywność. Jest to znak nieodpłatny. Specjalna kapituła, która składa się ze specjalistów z branży żywienia, przetwórstwa i zdrowia przyznaje go na podstawie otrzymanych wyników badań.

R: Czym wyróżniają się soki Maurera?

G: Sok produkowany jest bezpośrednio z owoców. Nie podlega on sporej obróbce przetwórczej. Staramy się skrócić drogę od sadownika do powstania soku. Przez to, te soki mają lepszą jakość. Większość produktów, które robimy pochodzą z surowca ekologicznego  pochodzącego z rejonów Sądecczyzny, Limanowszczyzny, z gminy Łącko i ościennych gmin.

ZM Mościbrody Sp. z o.o. poleca GRZANKI z pomidorami i boczkiem dojrzewającym

Składniki:

1 świeży chleb lub długa bułka

2-3 pomidory

kilka plasterków boczku dojrzewającego Zakładów Mięsnych Mościbrody

1 ząbek czosnku

1 cytryna

1 cebula

garść świeżej bazylii

3 łyżki oliwy

sól

pieprz

Sposób przygotowania:

Pieczywo pokroić na kawałki. Obrać czosnek. Do miseczki wlać oliwę i wcisnąć do niej ząbek czosnku. Składniki wymieszać ze sobą i pozostawić na 15-20 minut. Następnie każdą kromkę smarować mieszanką oliwy i czosnku. Układać na blaszce i wstawić do piekarnika rozgrzanego wcześniej do temperatury 200°C na ok 15 minut. Umyte pomidory pokroić w niewielką kosteczkę. Listki świeżej bazylii drobno posiekać i dodać do pokrojonych pomidorów. Dodać pół pokrojonej cebulki. Dodać odrobinę oliwy, sól, pieprz i wszystko razem wymieszać. Tak przygotowane pomidory nakładać na przypieczone pieczywo. Na koniec dodać boczek dojrzewający, który można posiekać na drobne płatki i przyprószyć nimi grzanki z pomidorami, albo zawinąć całe plasterki w rulon i nimi ozdobić chleb.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj Dobrą Żywność” –  Przedsiębiorstwo wielobranżowe MAXTOP ze Sławkowa

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

Przedsiębiorstwo wielobranżowe MAXTOP ze Sławkowa to kolejna firma, która znalazła się w gronie wyróżnionych znakiem jakości PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność.

Dyrektor sprzedaży w firmie MAXTOP Jakub Maleta w rozmowie z Moniką Jabłkowską opowiada o firmie, wyróżnionych produktach i znaku jakości PDŻ.

– Jesteśmy firmą rodzinną, założoną prawie 30 lat temu. Specjalizujemy się w produktach typu: pizza i zapiekanka. Już od dłuższego czasu pracowaliśmy nad tym, aby nasze wyroby mogły się poszczycić znakiem jakości przyznawanym przez Ministerstwo Rolnictwa. Pracowaliśmy nad jakością i smakiem. I opłaciło się. Kilka naszych produktów już posiada znak PDŻ, który jest promowany w całej Polsce a nawet i na całym świecie. Znak Poznaj Dobrą Żywność staje się więc coraz bardziej rozpoznawalny. Prowadzimy wiele degustacji, na których klienci dopytują, które produkty są oznaczone znakiem PDŻ, albo jeśli nie wiedzą, co on oznacza, dopytują. Jeśli chodzi o naszą firmą, to znak jakości został przyznany dwóm naszym produktom. Należą do nich: pizza Gustavo, która ma 4 smaki (znak PDŻ posiada pizza w dwóch smakach) i zapiekanka rzemieślnicza 195 gramm. Moim zdaniem są one najsmaczniejsze w naszej firmie, co potwierdza ich wysoka sprzedaż. Aktualnie pracujemy nad tradycyjnym sposobem dojrzewania ciasta. Stabilizujemy produkcję i wdrażamy nowe produkty. Nasze wyroby można kupić w każdej większej sieci handlowej w Polsce. Proszę szukać loga – MAXROP.

MEDALIONY z SZYNKI z kremem brokułowym Przepis poleca firm SOKOŁÓW

Składniki:

– 1 kg szynki pieczonej Sokołów Naturrino

– 20 dag brokułów

– 6 listków żelatyny

– 3 łyżki rosołu wołowego

– 1/4 l śmietany

– 3 pomidorki koktajlowe

– po 1/4 łyżeczki: soli, białego pieprzu, startej gałki

– muszkatołowej, suszonego tymianku

– i suszonej bazylii

Sposób przygotowania:

Mięso kroimy na 8 plastrów grubości ok. 1 cm. Brokuły myjemy, dzielimy na różyczki i gotujemy na parze 8–10 min. Żelatynę moczymy w zimnej wodzie. Brokuły miksujemy, przyprawiamy sola, pieprzem, gałką muszkatołową, tymiankiem i bazylią. Rosół podgrzewamy, żelatynę dobrze odciskamy i rozpuszczamy w gorącym rosole. Płynną galaretę dodajemy do zmiksowanych brokułów. Śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy do brokułowego purée. Masę z brokułów wkładamy do rękawa spożywczego i wyciskamy dekoracyjnie na medaliony. Każdą porcję dekorujemy połówką pomidorka.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj Dobrą Żywność” – OSM Siedlce

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą Żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w programie jest dobrowolny. Znak PDŻ jest przyznawany tylko wybranym wyrobom spożywczym, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. Jakości Produktów Żywnościowych.

Jedną z firm, której produkty oznaczone są znakiem jakości „Poznaj Dobrą Żywność” jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska SIEDLCE

O produktach OSM Siedlce wyróżnionych znakiem „Poznaj Dobrą Żywność” mówią Marek Czapski – prezes i Waldemar Szajko – wiceprezes Zarządu w Spółdzielni Mleczarskiej w Siedlcach.

OSM Siedlce uczestniczy w programie „Poznaj Dobrą Żywność od 2013 roku. – Obecnie 16 naszych produktów wyróżnionych jest tym znakiem. Są to m. in.: nasze doskonałe twarogi, śmietana jogurtowa, jogurt grecki, śmietana 18 procent tłuszczu, twarożek Mleczna Dama, maślanki smakowe – informuje Waldemar Szajko.

Głównym celem znaku „Poznaj Dobrą Żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. – Udział w programie jest całkowicie dobrowolny. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy przedsiębiorcy, mali i więksi, dlatego też nasza spółdzielnia co roku angażuje się w ten program – mówi Marek Czapski – prezes zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Siedlcach.

Program „Poznaj Dobrą Żywność  jest narzędziem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi służącym do promocji wyrobów najwyższej jakości. Jak wyjaśnia Waldemar Szajko, znak „Poznaj Dobrą Żywność” jest przyznawany wyłącznie takim wyrobom, które spełniają precyzyjne kryteria opracowane przez kolegium naukowe, w skład którego wchodzą wybitni eksperci z dziedziny żywienia, uprawy roślin, hodowli zwierząt, zdrowia oraz prawa. – Aby uzyskać taki znak, firma musi złożyć wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi a następnie po pozytywnej akceptacji wniosku, wysyłane są do oceny przez wspomniane kolegium wybrane produkty. Po akceptacji przez kolegium następuje program badania tej żywności przez wyznaczone do oceny jakościowej firmy. Po spełnieniu wszystkich kryteriów, najwyższej jakości produkty zostają wyróżnione przyznaniem znaku „Poznaj Dobrą Żywność” – mówi wiceprezes OSM Siedlce.

O wartości przyznanego znaku jest przekonany prezes Marek Czapski. – Naszym zdaniem ten znak bardzo podnosi prestiż firmy. Samo umieszczenie go na opakowaniach naszych produktów świadczy o tym, że te produkty są bardzo wysokiej jakości. Raz w roku Minister Rolnictwa nagradza firmę tymi znakami i my z tego korzystamy. Dodam, że znak ten kojarzy się z krajowym polskim produktem, dlatego tez bardzo namawiamy konsumentów, aby korzystali z zakupu produktów oznaczonych znakiem „Poznaj Dobrą Żywność” – mówi.

Zdaniem Waldemara Szajko, poprzez uczestnictwo w programie „Poznaj Dobrą Żywność”  Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach zyskuje też możliwość szerszej i skutecznej promocji wyrobów oznaczonych tym znakiem. – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizuje swoje stoiska na targach międzynarodowych w Polsce i za granicą. Tam są  prezentowane wyroby wyróżnione tym znakiem. Uczestniczyliśmy m. in.: w Międzynarodowych Targach Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa Grune Woche  w Niemczech. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ostatnim okresie organizuje ponadto  imprezy plenerowe z degustacją i prezentacją wyrobów wyróżnionych znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”. Dzięki programowi imprez „Polska smakuje” wyroby wyróżnione znakiem „Poznaj Dobrą Żywność ” są szeroko prezentowane i nasza spółdzielnia chętnie korzysta z takich możliwości – mówi Waldemar Szajko.

Co można wyczarować z produktów ze znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”?  

Browar AMBER poleca przepis na zupę chlebową z koźlakiem

ZUPA CHLEBOWA z Koźlakiem

Browar Amber Sp. z o.o./Sp.k.

Składniki:

  • 1/2 l piwa Koźlak Browar Amber
  • 3/4 l bulionu drobiowego
  • 1/2 szklanki kwaśnej śmietany
  • 4 kromki ciemnego pieczywa
  • 2 łyżki cukru
  • 1/2 cytryny
  • odrobina startej gałki muszkatołowej i mielonego cynamonu

Sposób przygotowania: Bulion zagotować z dodatkiem skórki otartej z połówki cytryny, cukru i przypraw korzennych. Wlać piwo, ogrzewać na słabym ogniu przez 10-15 minut. Do wazy włożyć wysuszone lub lekko podrumienione kromki chleba. Zalać zupą. Śmietanę podawać oddzielnie.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

Poznaj dobrą żywność – Fabryka Cukierków Pszczółka

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w programie jest dobrowolny. Znak PDŻ jest przyznawany tylko wybranym wyrobom spożywczym, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. Jakości Produktów Żywnościowych. Do takich wyrobów należą m.in. produkty Fabryki Cukierków Pszczółka z Lublina.

Fabryka cukierków Pszczółka powstała w 1952 roku. Na początku swojej działalności specjalizowała się w produkcji różnego typu karmelków nadziewanych i twardych, później rozszerzono ofertę o wyroby drażerowane czekoladą. W 2017 roku rozpoczęto produkcję w zakładzie, zakupiono nowe linie produkcyjne, które pozwoliły na poszerzenie profilu produkcyjnego o inne grupy asortymentowe typu czekoladki nadziewane, wyroby ekstrudowane np. Michaśki, trufle, galaretki nadziewane w cukrze i oblane czekoladą, cukierki toffi oblane czekoladą. Oferta asortymentowa jest bardzo różnorodna. Każdy może znaleźć coś dla siebie, począwszy od najmłodszych konsumentów po najstarsze grupy wiekowe.

Jak mówi Jadwiga Milczuk – pełnomocnik do spraw zarządzania i jakością i bezpieczeństwem żywności w Fabryce cukierków Pszczółka Sp z.o.o., w ostatnim czasie firma starała się o przyznanie znaku „Poznaj dobra żywność” dla cukierków Jogusie – karmelki nadziewane, mieszanka w czterech smakach: cytrynowym, brzoskwiniowym, malinowym i poziomkowym. Firma czeka też na rozstrzygnięcie i przyznanie certyfikatów dla kolejnych grup asortymentowych typu mieszanka czekoladowa, kukułki, coffee amo, mussy miętowe lubelskie z czekoladą czy galaretki słoneczne z witaminą C.

W dzisiejszych czasach klienci przywiązują dużą wagę do tego, czy firmy dbają o swoją produkcję, czy mają wdrożone systemy zapewniające właściwą jakość, bezpieczeństwo zdrowotne produktu, jak również czy produkty posiadają certyfikaty. – Stale dbamy to, aby nasze wyroby posiadały stosowne certyfikaty. Zakład posiada certyfikaty potwierdzające produkcję bezpiecznych i zdrowych wyrobów zgodnie z standardami  np. BRC czy norm ISO 22000. Gama naszych produktów jest bardzo szeroka i każdy dla siebie może znaleźć coś smacznego i  odpowiedniego.

Firma Exdrob poleca przepis na kurczaka  z grzybami w ostrym sosie pomidorowym

Sposób przygotowania: Podgrzać oliwę w dużym żaroodpornym naczyniu. Przyrumienić kurczaka, smażąc go przez 6 do 7 minut z każdej strony. Wyjąć kurczaka na talerz i odstawić. Zrumienić w rondelku, ciągle mieszając: pokrojoną cebulę, roztarty czosnek, pokrojoną paprykę i pokrojone grzyby. Dodać przetarte pomidory, pieprz Cayenne, pokrojone w paski salami i kawałki kurczaka. Doprowadzić całość do wrzenia, a następnie zmniejszyć ogień, przykryć naczynie i dusić potrawę przez 20 minut. Do rondla wrzucić makaron „orzo” lub ryż, wlać wywar z kurczaka, a następnie naczynie przykryć. Całość dusić, mieszając od czasu do czasu, około 15 –20 minut, aż ryż lub makaron zmiękną, a różowe mięso zmieni kolor na biały. Potrawę przybrać pietruszką i podawać z bułeczką.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Firma Polska Róża

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w programie jest dobrowolny. Znak PDŻ jest przyznawany tylko wybranym wyrobom spożywczym, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. Jakości Produktów Żywnościowych. Do takich wyrobów należą m.in. produkty Firmy Polska Róża.

Firma Polska Róża obecna jest na rynku od prawie 40 lat. Oferuje produkty z kategorii zdrowej żywności. Są to soki i syropy owocowe. Wszystkie są tłoczone ze świeżych owoców. Owoce wykorzystywane do produkcji soków i syropów pochodzą z polskich plantacji, przeważnie ekologicznych. Polska Róża to jedna z pierwszych firm zajmujących się sokami, a przede wszystkim sokiem z owoców róży, czyli pierwszym i najciekawszym produktem tej firmy.

W dzisiejszych czasach obserwujemy popyt na zdrowe, polskie i przede wszystkim naturalne produkty. Coraz częściej unikamy chemii, staramy się jak najmniej dostarczać jej do organizmu. – Sprawdzamy składy i jakość produktu. Produkty trzeba reklamować, żeby się pokazać na rynku, ale one są już lubiane i poszukiwane w polskich sklepach – mówi Agnieszka Michalska – prezes firmy Polska Róża.

Firma posiada znak „Poznaj dobrą żywność” na konfitury z płatków róży – topowy produkt.

– Posiadamy go już parę lat. W tym czasie musieliśmy wysyłać próbki do badań, żeby potwierdzić jakość, która jest co roku sprawdzana. Certyfikat przyznawany jest na kilka lat. „Poznaj dobra żywność” to jeden z bardziej popularnych znaków jakościowych. Aby się o taki znak ubiegać trzeba przede wszystkim mieć dobrą jakość produktu i przedstawić jego badania. Następnie przesłać próbki, które są oceniane przez grono specjalistów pod względem jakości, rzetelności produktu,  a także smaku i pomysłu na produkt – mówi Agnieszka Michalska.

Najpopularniejszym produktem firmy Polska Róża jest sok z owoców róży. Jest to produkt zawierający bardzo dużą ilość naturalnej witaminy C.  Produkty dostępne są w sklepach ze zdrową żywnością na terenie całej Polski. Firma posiada również sklep internetowy. Produkty pojawiają się też coraz częściej na półkach ze zdrową żywnością w sklepach spożywczych i delikatesach.

Dodatkowo, w tym roku w zakładzie wprowadzono linię soków ekologicznych certyfikowanych. – Są to soki 100-procentowe z polskich owoców, tłoczone bezpośrednio z owoców. Charakteryzują się wyjątkowymi prozdrowotnymi właściwościami. Każdy z tych owoców zawiera dużo witamin, minerałów i wspiera różne funkcje organizmu – mówi Agnieszka Michalska.

Lawendziarnia Stoki 6 Michał Sitek poleca piersi kaczki w syropie z kwiatów lawendy

Składniki:

2 piersi z kaczki

6 łyżek syropu z kwiatów lawendy Lawendziarnia Stoki 6

1 łyżka oleju ryżowego

8 ziaren jałowca

3 liście laurowe

1 szczypta chili

4 gałązki świeżego rozmarynu

2 gałązki świeżej mięty

1 łyżeczka soku z cytryny

świeżo mielony pieprz

sól

Przygotowanie:

Mieszamy ze sobą wszystkie składniki, aby uzyskać marynatę. Marynatą zalewamy piersi z kaczki. Wstawiamy do lodówki na minimum 12 godzin. Zamarynowane piersi obsmażamy na patelni. Najpierw od strony skóry. Czekamy aż zarumienią się wszystkie strony. Następnie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 10 minut. Po wyjęciu z piekarnika powinniśmy dać mięsu odpocząć przez około 10 minut. Dobrym pomysłem jest podanie potrawy z borówkami.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą Żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w programie jest dobrowolny. Znak PDŻ jest przyznawany tylko wybranym wyrobom spożywczym, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. Jakości Produktów Żywnościowych. Do takich wyrobów należą m.in. produkty Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu.

Głównymi produktami w wieluńskim zakładzie są: twarożek „Mój ulubiony”, masło, różnego rodzaju twarogi, śmietany o zawartości tłuszczu 12, 18, 30% i mleko w proszku. Dostarczane mleko musi spełniać określone normy, tego firma wymaga od swoich dostawców. Podstawowym parametrem jest tutaj ilość komórek somatycznych i ilość bakterii. Oprócz tego, ważny jest jeszcze punkt zamarzania mleka, ilość białka w mleku i temperatura.

Jak podkreśla prezes Zarządu SDM w Wieluniu, Stefan Bartela firma dba o to, żeby produkty otrzymywały znak „Poznaj dobrą żywność”. Chce, żeby konsumenci rozpoznawali ten symbol, bo świadczy on o wysokiej jakości danego produktu. Otrzymują go tylko produkty spełniające określone warunki. Jeśli chodzi o SDM w Wieluniu, znak PDŻ posiadają: twarożek kanapkowo-sernikowy „Mój ulubiony”, który to wyróżnienie otrzymał po raz kolejny, masło „Extra”, a także śmietany, które mogą posługiwać się tym znakiem do 2021 roku.

Zdaniem prezesa, pomocne w uzyskaniu znaku „Poznaj dobrą żywność” jest doświadczenie w produkcji, a także przekonanie o możliwości utrzymania jej wysokich standardów. Wszystkie produkty, które znajdują się na rynku mają prawo ubiegać się o ten znak, pod warunkiem ich bardzo wysokiej jakości.

Firma MAMUT Polska S.A. poleca biszkoptowe markizy

Składniki:

Biszkopty Wrocławskie Mamut Polska

1/2 kostki masła

1 szklanka drobnego cukru

1-2 łyżki śmietanki 30%

szczypta soli

ekstrakt z wanilii

Dodatkowo:

100-150 ml musu jagodowego · 100-150 ml musu malinowego

Sposób przygotowania:

Masło utrzyj z cukrem przy pomocy miksera ręcznego do momentu, kiedy masło będzie lekkie i puszyste, a cukier całkowicie rozpuszczony. Pod koniec ucierania dodaj powoli śmietankę i ekstrakt z wanilii. Całość dokładnie wymieszaj. Na koniec masę wyłóż lub wyciśnij na jeden z biszkoptów. Złącz oba tworząc markizę. Aby uzyskać różne kolory i smaki masy możesz dodawać do gotowej masy musy lub przeciery owocowe.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Firma Woseba

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w programie jest dobrowolny. Znak PDŻ jest przyznawany tylko wybranym wyrobom spożywczym, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. Jakości Produktów Żywnościowych. Do takich wyrobów należą m.in. produkty firmy Woseba.

Firma Woseba od wielu lat działa na rynku i znana jest z produkcji kawy. Od 2001 roku firma produkuje również mąki pszenne.  Znakiem Poznaj Dobrą Żywność wyróżnione zostały mąki pszenne z linii dolnośląskie, są to: mąka poznańska, tortowa, krupczatka, wrocławska, luksusowa.

W obecnych czasach klienci zwracają uwagę na towary wyróżnione jakimś znakiem produkcyjnym, który potwierdza wysoką jakość wyrobu, a także  co ważne w przypadku PDŻ, pochodzenia naturalnego. – Rynek jest bardzo duży, a klienci szukają towaru, który będzie miał najwyższą jakość. Nie poddany manipulacjom technologicznym, chemicznym, itp. Nasza mąka pszenna to produkt naturalny, bez sztucznych dodatków, powstający wyłącznie z ziarna pszenicy, poddany obróbce, zachowujący swoją wysoką jakość, co zostało potwierdzone m.in. znakiem promocyjnym PDŻ – powiedział Marek Raer, kontroler jakości.

Jak dodaje Marek Raer, w województwach podkarpackim i małopolskim najwięcej sprzedaje się mąki poznańskiej. W innych rejonach bardzo popularna jest mąka tortowa, a w jeszcze innych mąka wrocławska. – Te trzy rodzaje plus mąka luksusowa i krupczatka są najchętniej kupowane przez klientów.

Przepis na waniliowe ciasto z konfiturą z płatków róży i z kruszonką poleca POLSKA RÓŻA Ernest Michalski Sp. z o.o.

 

Składniki:

500 g konfitury z płatków róży POLSKA RÓŻA

200 g miękkiego masła

150 g cukru pudru

4 jajka

250 g mąki

łyżeczka proszku do pieczenia

kilka kropel aromatu waniliowego

Kruszonka:

150 g mąki

100 g masła

75 g cukru

Sposób przygotowania:

Piekarnik nagrzać do 180 ºC, opcja termo-obieg. Formę na ciasto wysmarować masłem.

Przygotować kruszonkę: na małym ogniu na patelni roztopić masło, dodać cukier a po chwili mąkę, wymieszać. Ostudzić.

Ciasto:

Ucierać masło z cukrem pudrem przez minimum 8 – 10 minut. Nie przerywając ucierania dodawać kolejno po jednym jajku, w około 3 minutowych odstępach czasu. Następnie dodawać po kilka łyżek mąki z proszkiem do pieczenia, miksować na mniejszych obrotach

miksera i krócej, tylko do połączenia się składników, a na końcu dodać aromat waniliowy. Ciasto przełożyć do formy; na wierzchu wyłożyć konfiturę z płatków róży POLSKA RÓŻA, następnie posypać przestudzoną kruszonka i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec 60 minut.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl.

 

„Poznaj dobrą żywność” – Firma OCTIM

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktach żywnościowych. W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Znak „Poznaj dobrą żywność” jest przyznawany wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma również na celu podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej i stabilnej jakości. Oznaczenie PDŻ jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres 3 lat.

OCTIM to jedna z firm, która posiada znak jakości PDŻ.  Alicja Adamiec – Ślipy – wiceprezes firmy podkreśla, że dzięki temu znakowi firma wzbudza większe zaufanie u konsumentów. Ogólnopolskie odznaczenie to również prestiż dla produktu i firmy, a także dodatkowa promocja wyrobu poprzez obecność w programach telewizyjnych promujących produkty „Poznaj dobrą żywność”.

OCTIM to polski producent octów, musztard i keczupów z Olsztynka na Warmii i Mazurach. W ofercie firmy znajdziemy ponad 40 produktów – naturalnych octów smakowych m.in. ekologicznych i winnych, najlepszej jakości musztardy o tradycyjnym i nowoczesnym smaku, aromatyczne glazury balsamiczne oraz keczupy. W firmie unika się stosowania konserwantów, a wykorzystuje się wysokiej jakości suszone owoce i świeże zioła. Inspiracją do tworzenia nowych kompozycji smaków są tradycyjne przepisy i lokalne produkty. Sztandarowym produktem firmy OCTIM jest sześcioprocentowy ocet jabłkowy, który posiada słomkową barwę i charakterystyczne dla tego rodzaju octu zapach. Nie zawiera on substancji konserwujących. Dzięki zawartości makroelementów takich jak potas, żelazo, magnez, witaminy, ocet podnosi walory odżywcze potraw ze świeżych owoców i warzyw i urozmaica smak dań na przykład z drobiu czy ryb. Jest niezbędny do przygotowania dressingów do sałatek i sosów. Marynaty, które wykonywane są na bazie octu jabłkowego nadają warzywom i owocom delikatny smak. Jest on otrzymywany poprzez naturalną biologiczną fermentację z wina jabłkowego. Dodatkowe walory octu jabłkowego są niezastąpione.

Sałatka z łososiem i octem jabłkowym OCTIM Wytwórnia Octu i Musztardy Sp. z o.o.

Składniki:

 150 g mieszanki sałat

4 jaja

100 g łososia wędzonego w plastrach

10 szt. pomidorków koktajlowych

20 szt. małych cebulek złocistych marynowanych

świeżo siekany szczypiorek

garść kiełków rzodkiewki

Sos cebulkowy:

1 łyżka stołowa musztardy ze smażoną cebulką Octim

1 łyżeczka musztardy francuskiej Octim

2 łyżki stołowe octu jabłkowego Octim 

sok z ½ cytryny

1 łyżka miodu

50 ml wody

150 ml oleju rzepakowego

 sól pieprz do smaku

Sposób przygotowania sosu:

W miseczce łączymy musztardę, ocet jabłkowy, musztardę francuską, miód, wodę, sok z cytryny. Dolewamy małym strumieniem olej rzepakowy, aż sos się zagęści. Doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Jaja gotujemy na twardo i kroimy na cztery części. Pomidorki koktajlowe także kroimy na cztery. Łososia wędzonego dowolnie zawijamy. W dużej misce układamy sałatę, jaja, pomidorki koktajlowe, łososia wędzonego. Rozkładamy nierównomiernie kiełki rzodkiewki, cebulki z zalewy i posypujemy posiekanym szczypiorkiem. Całą sałatkę polewamy przygotowanym wcześniej sosem.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.

Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj Dobrą Żywność” – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

Znak „Poznaj Dobrą Żywność ” posiadają m.in. produkty z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin.

Wiceprezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin – Hanna Dębowska, wymienia 6 produktów Spółdzielni, które uzyskały prestiżowy znak „Poznaj Dobrą Żywność”. Należą do nich: Twaróg tłusty pergamin, Twaróg półtłusty folia, Maślanka w kartonie (produkty wyróżnione w 2013r.) oraz:  Kefir 1 litr karton, Kefir 400 – gramowy i Masło extra 200 gramm (wyróżnione w 2016r). Jak mówi Hanna Dębowska, aby produkt uzyskał znak PDŻ, musi wyróżniać się cechami jakościowymi, składem surowcowym, posiadać określone cechy mikrobiologiczne, cechy sensoryczne, wyróżniać się zawartością składników odżywczych oraz metodą wytwarzania i utrwalania. PDŻ to znak przyznawany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po złożeniu wniosku, przechodzi on ocenę formalną.  Musi otrzymać m.in. pozytywną ocenę, wystawioną przez  głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych. Wniosek i próbki produktów opiniuje następnie kolegium naukowe  do spraw jakości produktów żywieniowych do programu Poznaj Dobrą Żywność. Na koniec,  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyduje o przyznaniu lub nie, znaku PDŻ. Wiceprezes Hanna Dębowska powiedziała także, że o zgłoszeniu powyższych produktów do Znaku Poznaj Dobrą Żywność zdecydowała przede wszystkim ich naturalność oraz metoda wytworzenia. W przypadku twarogu, jest to metoda ręczna, co powoduje że produkt ma specyficzny smak. Masło natomiast, od 60 lat jest wytwarzane tą samą, niezmienną metodą. Zdaniem Hanny Dębowskiej, przyznanie znaku wpływa na to, że konsument jest coraz bardziej świadomy. Wybierając określone produkty coraz częściej kieruje się znakiem jakości, umieszczonym na etykietach.

Przepis na SERNIK Poleca OSM Siedlce

Składniki:

Ciasto:

– 1,5 szklanki mąki

– ½ łyżeczki proszku do pieczenia

– ½ kostki margaryny

– 1 cukier waniliowy

– 2 żółtka

– 2 łyżki cukru

Masa serowa:

– 1kg twarogu sernikowego

(wiaderko) OSM Siedlce

– 1 ½ szklanka cukru

– 2 łyżeczki proszku do pieczenia

– 2 budynie śmietankowe

– 8 jaj

– 1/2 litra śmietany kremowej

30% OSM Siedlce

Sposób przygotowania:

Ciasto:

Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i zagnieść z margaryną oraz żółtkami wymieszanymi z cukrem na gładką masę. Włożyć do lodówki na 2 godziny.

Masa serowa:

Zmiksować cukier puder i żółtka, dodać ser oraz budynie, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia. Śmietanę kremową ubić na sztywno i dodać do masy serowej. Na koniec białka ubić na sztywno i dodać do masy serowej (dodając śmietanę i białka mieszać łyżką).

Wykonanie końcowe

Ciasto wyłożyć na blaszkę. Zapiec około 10 minut we wcześniej nagrzanym piekarniku w 180°C. Następnie wyłożyć na ciasto masę serową. Piec około 50 minut w temp. 180°C. Gotowe można posypać cukrem pudrem.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Wiatrowy Sad .Tłocznia soków z owoców i warzyw z Kałęczewa

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych. Udział w programie jest dobrowolny. Znak PDŻ jest przyznawany tylko wybranym wyrobom spożywczym, które spełniają kryteria opracowane przez Kolegium Naukowe ds. Jakości Produktów Żywnościowych. Do takich wyrobów należą m.in. produkty tłoczni soków z owoców i warzyw „Wiatrowy Sad” z Kałęczewa w województwie łódzkim.

„Wiatrowy sad” – to firma rodzinna zajmująca się produkowaniem soków z własnego gospodarstwa sadowniczego, położonego w pobliżu Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich  w dolinie rzeki Mrogi we wsi Kałęczew w gminie Dmosin, w powiecie brzezińskim, województwie łódzkim. Firma otrzymała  znak „Poznaj dobrą żywność” na swój produkt, którym jest sok jabłkowy. – Tłoczymy soki naturalne, bez wody, bez cukru, bez żadnych konserwantów, na bazie jabłka. Mamy różne smaki . Łączymy sok jabłkowy z warzywami , owocami i ziołami. Mamy w sumie 37 smaków. Soki te są rozpoznawalne, dzięki w głównej mierze przyznanemu znakowi „Poznaj dobrą żywność”  –  mówi Grażyna Wiatr, właścicielka tłoczni soków z owoców i warzyw „Wiatrowy Sad”.

Znak „Poznaj dobrą żywność”  mogą otrzymać wszystkie produkty wysokiej jakości. Tłocznia soków z owoców i warzyw „Wiatrowy sad” ma oznaczony tym znakiem od czterech lat Sok Jabłkowy z Kałęczewa, który jest też wpisany na listę produktów tradycyjnych. – Trzeba złożyć odpowiednie dokumenty i wszystko to, czego wymaga certyfikacja. Trzeba odczekać . Jeżeli Kapituła przyzna, do dany produkt jest oznaczany tym znakiem. Znak otrzymuje się na trzy lata, ale kontrola jest bardzo często. Nie znamy terminu kontroli. Nasze produkty mogą być kontrolowane bezpośrednio w sklepach. Gdy posiada się ten znak, trzeba trzymać cały czas bardzo wysoki poziom jakości produktu ale też surowców, bo żeby był dobry produkt , muszą być dobre surowce – wyjaśnia Grażyna Wiatr.

Firma dba o promocję swojej firmy, zapraszając gości do swojej siedziby konsumentów. Przyjeżdżają wycieczki, które zapoznają się z technologią pracy.  Przyjeżdżają do nas przedszkola i szkoły, przyjeżdżają wycieczki krajowe i zagraniczne, pytają  np. o to jak tłoczymy zioła tzn. kwiat bzu, werbenę, pokrzywę, melisę. Nie mamy nic do ukrycia, dzielimy się swoimi doświadczeniami. Niektórzy nam udzielają porad. jesteśmy otwarci na taka współpracę – mówi właścicielka tłoczni .

Produkty tłoczni soków z owoców i warzyw „Wiatrowy Sad” z Kałęczewa można kupić m. in. w Warszawie na Dobrym Targu na ul. Zakroczymskiej.  – Jeździmy też na festiwale smakowe, które odbywają się w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Katowicach. Staramy się mieć bezpośredni kontakt z klientem. Konsumenci są coraz bardziej świadomi, wiedzą czego chcą, czego szukają. Niekiedy smak  powstaje dzięki zapytaniom i sugestiom klienta. Nasze soki znajdują się w sklepach zdrowej żywności, w kawiarniach, restauracjach. Nie ma nas w dużych hipermarketach bo jesteśmy małą rodzinną tłocznią. Nie bylibyśmy w stanie sprostać takim dużym zamówieniom – mówi  Grażyna Wiatr, właścicielka tłoczni soków z owoców i warzyw „Wiatrowy Sad”.

Firma Semco Sp. z o.o. Sp.k. – Zdrowe Oleje Tłoczone na Zimno poleca sałatkę z wędzonym łososiem

Składniki:

Opakowanie gotowej do jedzenia mieszanki sałatek

Kilkanaście pomidorków koktajlowych

Wędzony łosoś – 200g

Świeżo wyciśnięty sok z 2 cytryn

6 łyżek oleju lnianego złocistego, wielkopolskiego lub budwigowego

Miód – 1 łyżka

Musztarda Dijon – 1 łyżka

Sól i pieprz czarny

Wykonanie:

Łososia kroimy w podłużne paski. Sałatę przekładamy do miski, dodajemy przekrojone pomidory koktajlowe oraz pokrojonego łososia. Do miseczki wyciskamy sok z cytryny i dodajemy sol mieszając do rozpuszczenia. Dolewamy olej lniany mieszając do powstania emulsji. Dodajemy miód i musztardę oraz doprawiamy pieprzem do smaku. Sosem polewamy sałatę i mieszamy.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.
Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

To ekskluzywne prawo do używania znaku – Poznaj Dobrą Żywność otrzymało m.in. Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik w Stróżach. O wyróżnieniu, które Gospodarstwo otrzymało oraz o produktach, które mogą się poszczycić tym znakiem opowiadał Alicji Stolarczyk z radia RDN – Tomasz Król zastępca dyrektora handlowego gospodarstwa pasiecznego Sądecki  Bartnik w Stróżach.

 

Poznajemy „Dobrą żywność”, jak się okazuje „Sądecki Bartnik”  taką dobrą  żywność ma!

Dokładnie! Miód i produkty pszczele zaliczane są do najlepszej i najzdrowszej żywności. To bogactwo ofiarowane nam przez naturę. Szczycimy się tym i jesteśmy bardzo dumni, że jako firma propagujemy dobrą żywność właśnie przez produkty pszczele i miód.

Właściciel firmy, Janusz Kasztelewicz wielokrotnie powtarza, że byłoby dobrze, gdyby Polacy przestali traktować miód jak lekarstwo, bo to jest produkt wart stałego konsumowania.

W Polsce jest  taka tendencja, że po miody sięgamy jak już chorujemy. A miody są świetne w stosowaniu prewencyjnym. Gdybyśmy dziennie jedli jedną łyżkę miodu, albo innego produktu pszczelego, zachorowalność na przeziębienia ( i nie tylko ) spadłaby w Polce do zera.

W 2006 roku Ministerstwo Rolnictwo przyznało firmie Sądecki Bartnik zaszczytny tytuł i ważny dla konsumenta znak dobrej żywności. Wyróżniony został miód spadziowy.

Ten miód występuje tylko w południowej Polsce. To jeden z najbardziej szlachetnych miodów. Do jego produkcji nie potrzeba kwiatów. Tutaj wiodącą rolę odgrywają drzewa iglaste. Niemal wszystkie nasze pasieki znajdują się w terenie górzystym. Jesteśmy głównie nastawieni na miód spadziowy. Dlatego miód spadziowy zgłosiliśmy jako pierwszy do znaku „Poznaj dobrą żywność”. Znak dostaliśmy i od 2006 roku figuruje na każdym słoiku ze spadziowym miodem.

Skąd się bierze wyjątkowość miodu spadziowego?

Do wytworzenia miodu nektarowego potrzebne są pszczoły i kwiaty. Natomiast do produkcji miodu spadziowego potrzebne są mszyce, które żerują na drzewach iglastych Te małe stworzenia nakłuwają igły i czekają aż pojawi się  słodka substancja, którą mszyce chętnie się raczą. A że są bardzo łąkome, jedzą więcej niż mogą przetrawić. Nadmiar płynu wydalają  gruczołami gardzielowymi. Kropla wydzielana przez mszyce

Albo jest podkradana przez mrówkę…

Albo zbierana przez pszczołę.  Tak pokrótce wygląda produkcja miodu spadziowego. Ten ciągle musi być najwyższej jakości, dba o to Ministerstwo Rolnictwa. Kiedy już jest przyznany znak „Poznaj dobrą żywność” minister pilnuje tego, żeby znak, który sam nadał był na produktach, które utrzymują jakość.

Czyli jeśli zależy nam na jakości szukamy tego znaku?

Dokładnie! Dodam tylko, że my nie na wszystkich produktach mamy ten znak. Pewnie z biegiem czasu będziemy zgłaszać kolejne produkty, które naszym zdaniem zasługują na takie wyróżnienie.  Co tu dużo mówić, wszystko co pszczoła wyprodukuje w ulu jest dobre i wartościowe.

Bartnik Sądecki poleca przepis  na: GRUSZKI ZAPIEKANE Z SEREM KOZIM I MIODEM

SKŁADNIKI:

– 2 duże gruszki

– 1 łyżka soku z cytryny

– 3 łyżki cukru brązowego

– 1 łyżeczka cynamonu

– 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii

– 3 łyżki miodu pitnego dwójniaka

– 125 gramów sera koziego

– 4 łyżeczki płynnego miodu lipowego, najlepiej Sądecki Bartnik

WYKONANIE:

Piekarnik nagrzać do 180 stopni Celsjusza. Wybrane gruszki przekroić na pół.  Łyżką do wydrążania owoców usunąć gniazda nasienne. Następnie połówki skropić sokiem z cytryny. W płaskim naczyniu połączyć cukier brązowy z cynamonem, następnie obtoczyć w tym połówki gruszek. Kolejnym krokiem jest ułożenie w naczyniu żaroodpornym gruszek rozcięciem do góry. Należy wymieszać ekstrakt z wanilii z miodem pitnym, następnie wlać do wgłębień w gruszkach. Wstawić bez przykrycia do piekarnika. Piec około 15 minut lub dłużej do czasu, aż gruszki będą miękkie a cukier zacznie się karmelizować. Gotowe owoce wypełnić serem kozim i miodem, najlepiej lipowym.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.

Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj Dobrą Żywność” – Firma ZTPM Dominik

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. PDŻ – Poznaj Dobrą Żywność to program, którego głównym celem jest informowanie o wysokiej jakości produktów żywnościowych W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Ten znak – Poznaj Dobrą Żywność jest przyznawany tylko wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma na celu także podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej, stabilnej jakości. Natomiast oznaczenie jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres trzech lat.

Wśród producentów, którzy znaleźli się w zaszczytnym gronie wyróżnionych tym odznaczeniem jest m.in. Zakład Przedsiębiorstwa Mleczarskiego „Dominik”.

Redaktor: Poznajemy dobrą żywność, dlatego jest z nami Leszek Cempa, Kierownik ds. Handlu i marketingu Zakładu Przedsiębiorstwa Mleczarskiego „Dominik”.
Dlaczego właśnie Zakład „Dominik” zasługuje na wyróżnienie, jakim jest znak Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Poznaj Dobrą Żywność”?

Gość: Każda firma chciałaby się czymś wyróżniać na rynku, na którym posiada swój obszar oddziaływania. Niewątpliwie znak Poznaj Dobrą Żywność jest takim wyróżnikiem, który powoduje, że produkty nabierają szczególnej wartości. Znak ten kumuluje w sobie dwa elementy: element prawny i element potocznego rozumienia sprawy jakości, a to są dwie zupełnie odrębne rzeczy. Stąd pomysł na to żeby w jakiś sposób zawalczyć o ten znak. Udało się to, bo już ponad 90% produktów ten znak posiada. Pierwsze zetknięcie i nadanie tego znaku miało cztery lata temu. W tym roku udało nam się odnowić wartość tego znaku.

R: Co takiego ma w sobie „Dominik”, czego nie mają inne firmy, że zasługuje na ten znak? 

G: Firma Dominik ma specyficzny charakter. Wykorzystuje potencjał tego regionu, potencjał Łemkowszczyzny, natury, która nie jest jeszcze skażona, pól, które ekologicznie jeszcze mają te naturalne ekosystemy. To jest baza surowcowa pod  produkty. Jest to jedna z nielicznych firm prywatnych o charakterze przetwórstwa mleczarskiego. Większość firm to spółdzielnie. Dodatkowym wyróżnikiem jest spójność między produktem a regionem wyrażona w nazwie Łemkowyna. Dominuje ona poza granicami Nowego Sącza, obejmując Kraków, Warszawę, Poznań, Wrocław i Wałbrzych. 

R: Znakiem Ministerstwa została potwierdzona najwyższa jakość produktów Zakładu Przedsiębiorstwa Mleczarskiego Dominik. Po prostu, te produkty to pewniaki.

ZPM DPMINIK  poleca przepis na: SERNIK DOMINIKA

SKŁADNIKI:

– 1 kg. twarogu Dominik

– 235 gramów mąki tortowej

– 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

–  2 -3 łyżki kakao

–  6 jaj

–  2 torebki cukru wanilinowego*

–  135 +300 gramów masła

–  125 +300 gramów cukru

– 10 gramów śmietanki kremówki

–  2 torebki budyniu waniliowego

– tłuszcz do wysmarowania formy

PRZYGOTOWANIE:

Formę smarujemy tłuszczem. Mąkę, kakao i proszek do pieczenia należy wymieszać, dodać pokrojone w drobną kostkę 135  gramów masła, jedno jajko i 125 gramów cukru. Składniki dobrze mieszamy i krótko wyrabiamy ręką, po czym schładzamy. 3/4 ciasta należy rozwałkować i włożyć na dno i boki formy do wysokości około 5 cm. Miksujemy 250 gramów masła z 300 gramami cukru i cukrem wanilinowym. Dodajemy pojedynczo pozostałe 5 jaj. Dodajemy zmielony twaróg, budyń i kremówkę. Miksujemy na półpłynną jednolitą masę. Tak przygotowana masę należy wlać do formy, równomiernie wygładzając. Pozostałą 1/4 część ciasta zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub skruszyć w formie kruszonki na powierzchnię ciasta. Ciasto wkładamy do uprzednio nagrzanego piekarnika i pieczemy w temperaturze około 175 stopni. Po upieczeniu ciasto należy wystudzić i wyjąć z formy. Można posypać cukrem pudrem i mielonymi orzechami laskowymi.

*Cukier wanilinowy – przyprawa stosowana w cukiernictwie jako tańszy zamiennik cukru waniliowego. Uzyskiwana jest w wyniku zmieszania cukru z waniliną lub z etylowaniliną. Ma kolor biały lub lekko kremowy. Dodatki do cukru dają charakterystyczny aromat i smak przyprawie. Wanilina stanowić powinna co najmniej 1% zawartości przyprawy, etylowanilina nie mniej niż 0,33% i nie więcej niż 0,5%. Syntetyczne dodatki aromatyzujące uzyskiwane są najczęściej z miazgi drzewneji nie mają wszystkich cech naturalnej wanilii. Przyprawa powinna być przechowywana z dala od źródeł intensywnych zapachów w temperaturze do 20 °C i przy wilgotności powietrza poniżej 75%.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.

Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

 

„Poznaj dobrą żywność” – Firma GOMAR Pińczów

Radiowy Poradnik Kulinarny to audycja, która powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj dobrą żywność”. Jest poświęcona producentom i produktom, które otrzymały ekskluzywne prawo do używania znaku PDŻ. Głównym celem programu „Poznaj dobrą żywność” jest informowanie o wysokiej jakości produktach żywnościowych. W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorcy państw członkowskich Unii Europejskiej. Znak „Poznaj dobrą żywność” jest przyznawany wyrobom, które spełniają kryteria opracowane przez kolegium naukowe do spraw jakości produktów żywnościowych. Oznaczenie to ma również na celu podnoszenie zaufania konsumenta do produktu żywnościowego poprzez informację o jego wysokiej i stabilnej jakości. Oznaczenie PDŻ jest przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na okres 3 lat.

Firma GOMAR Pińczów to producent mrożonych owoców i warzyw, koncentratów w postaci zagęszczonych soków owocowych, a także wyrobów w pakowaniach jednostkowych typu: soki, nektary, napoje, dżemy, powidła, marmolada, ogórki konserwowe, sałatki warzywne w zalewach kwaśnych, koncentraty pomidorowe. Kierownik Technologii i Kontroli Jakości, Dorota Loziazwraca uwagę, że kilka produktów firmy GOMAR Pińczów po raz kolejny zostało wyróżnionych znakiem „Poznaj dobrą żywność”. Chodzi tutaj o powidła śliwkowe węgierkowe, sok ze świeżych pomidorów, przecier pomidorowy, nektar z aronii i ogórki kwaszone małosolne. Zdaniem rozmówczyni, nie jest to przypadkowe wyróżnienie. – Musieliśmy przejść szereg procedur, żeby otrzymać te znaki, mianowicie: przedstawić dokumentację dotyczącą procesu technologicznego i składników używanych do produkcji. Ponadto produkty musiały spełniać szereg kryteriów, jeśli chodzi o walory organoleptyczne – smak i zapach przede wszystkim. Wszystkie składniki kupowane są z okolicznych plantacji. Są to czyste tereny, z dala od uprzemysłowionych regionów. Gwarantujemy, że znaczek umieszczony na etykiecie produktów jest adekwatny do jakości produktu, który kupuje klient – zapewnia. Producent z Pińczowa dostrzega wzrost sprzedaży produktów oznaczonych znakiem PDŻ i zaufania klientów. – Zauważamy, że produkcja akurat tych wyrobów jest bardziej intensywna. Główną misją programu „Poznaj Dobrą Żywność” jest informowanie o jakości produktów. Sam znak jest gwarancją jakości, odnoszącej się zarówno do produktu końcowego jak i wszystkich składników używanych do produkcji. Jest to bardzo dobry pomysł, sięgajmy po te produkty! – mówi Dorota Lozia.

Firma GOMAR Pińczów poleca przepis na makaron z przecierem pomidorowym:

Składniki:

250 g makaronu
2 cebule
2 ząbki czosnku
2 laski kiełbasy

przecier pomidorowy GOMAR Pińczów
sól, pieprz
olej

Sposób przygotowania:

Makaron ugotować według przepisu, cebulę oraz czosnek obrać i pokroić w kostkę, a następnie podsmażyć na oleju. Kiełbasę pokroić w kostkę, wrzucić do cebuli i czosnku, smażyć, aż się zrumieni. Do tego dodać ugotowany makaron, przyprawić solą i pieprzem. Chwilę podsmażyć. Na koniec dodać przecier pomidorowy w zależności ile kto lubi. Dokładnie wymieszać.

„Poznaj Dobrą Żywność”, czyli Radiowy Poradnik Kulinarny

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizującym program „Poznaj Dobrą Żywność”.

Ten i inne programy cyklu dostępne są w Internecie w serwisach: podlasie24.pl, KRDP.fm, fiat.fm, rdn.pl, doxa.fm, radioglos.pl

Skip to content