Pracowity weekend dla częstochowskich służb

Częstochowskie służby mają za sobą dość pracowity weekend.

Jak mówi asp. szt. Marta Kaczyńska, Komenda Miejskiej Policji w Częstochowie odnotowała jedno szczególnie groźne zdarzenie drogowe.

– Policjanci zajęli się wypadkiem drogowym, który miał miejsce w Koniecpolu. Tam kierujący rowerem 83-letni mieszkaniec powiatu częstochowskiego nie ustąpił pierwszeństwa samochodowi marki Mercedes podczas włączania się do ruchu, w wyniku czego został potrącony przez samochód i doznał złamania żebra – relacjonuje Kaczyńska. – Rowerzysta został przewieziony do szpitala, a dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Wydział Kryminalny Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Od 24 do 29 grudnia policja będzie ponadto przeprowadzała akcję “Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”, która ma ograniczyć liczbę wypadków na drogach w okresie świątecznym.

– W tym okresie policjanci będą wspierać podróżnych w dotarci do celu – mówi Kaczyńska. – Podczas prowadzonych działań będą zwracać uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, w tym poruszania się z dozwoloną prędkością, korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach.

Policja przeprowadzała także akcję “Prędkość”, której celem było kontrolowanie trzeźwości kierowców. Straż Miejska również miała w tym czasie sporo pracy. Już po raz kolejny w tym roku w Urzędzie Miasta Częstochowy została wybita szyba. Jak podaje rzecznik Straży, Artur Kucharski, sprawca został szybko ujęty.

– Częstochowscy strażnicy miejscy w nocy z niedzieli na poniedziałek po pościgu ujęli 29-letniego wandala, który wybił w budynku Urzędu Miasta szybę – mówi Kucharski. – Mężczyzna podczas przewożenia na komisariat uszkodził też radiowóz Straży Miejskiej i zastosowano wobec niego środki przymusu bezpośredniego. Sprawca będzie się musiał teraz liczyć z odpowiedzialnością za swój czyn, a także z finansową grzywną.

Straż Miejska otrzymała ponadto 150 zawiadomień, przy czym dotyczyły one głównie zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Weekend upłynął znacznie spokojniej Straży Pożarnej – funkcjonariusze odnotowali 46 zdarzeń, w tym 13 pożarów oraz 5 fałszywych alarmów. Żadna z tych interwencji nie wymagała jednak udziału zwiększonych sił jednostek ochrony przeciwpożarowej.

MSI