Praktycznie o wyborach. Co warto wiedzieć przed głosowaniem

Już za kilka tygodni będziemy wybierać nowe władze samorządowe. Od 2002 roku wybieramy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w wyborach bezpośrednich na zasadach analogicznych do wyborów prezydenta RP. Zwycięzcą jest kandydat, który uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Wybierać też będziemy radnych do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. W wyborach samorządowych głosować mogą polscy obywatele, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat. Obywatele Unii Europejskiej na stałe zamieszkali w naszym kraju mogą głosować jedynie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz w wyborach do rady gminy.

W wyborach samorządowych, inaczej niż np. w prezydenckich, możemy głosować jedynie w miejscu stałego zameldowania. Kodeks wyborczy przewiduje jednak odstępstwo, kiedy można zagłosować poza przypisanym okręgiem wyborczym. Chodzi o sytuację, gdy wyborca jest zameldowany w jakimś miejscu, a mieszka na stałe gdzie indziej. Wtedy należy głosować w miejscu faktycznego stałego zamieszkiwania, składając z odpowiednim wyprzedzeniem wniosek w danym urzędzie gminy o wpisanie do rejestru wyborców. Jest to specyfika wyborów samorządowych.Możliwość głosowania mają natomiast osoby przebywające w placówkach leczniczych lub odbywające karę pozbawienia wolności. Występuje tutaj obostrzenie, gdyż głosować mogą tylko na kandydatów do Sejmiku Wojewódzkiego.

W Częstochowie znany jest już podział miasta na okręgi wyborcze oraz liczba radnych wybieranych w poszczególnych okręgach. Najwięcej mandatów – siedem – przypada w okręgu nr 4 obejmującym dzielnice: Ostatni Grosz, Raków, Wrzosowiak. Sześciu radnych zostanie wybranych  w okręgu nr 3 – dzielnice Mirów, Północ, Wyczerpy-Aniołów, Zawodzie-Dąbie. Pozostałą piętnastkę do Rady Miasta – po pięciu w każdym okręgu – wybiorą częstochowianie głosujący w okręgu nr 1 – Dzielnica Podjasnogórska, Stare Miasto,  Trzech Wieszczów i Sródmieście, okręgu nr 2 – Częstochówka-Parkitka, Kiedrzyn, Tysiąclecie oraz okręgu nr 5 – Błeszno, Dźbów, Gnaszyn-Kawodrza, Grabówka, Lisiniec, Stradom.

Do czwartku 6 września, do godz. 15. 30 można było zgłaszać kandydatów do terytorialnych komisji wyborczych.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content