„Prima” po szkoleniach

Fot. Straż Miejska w Częstochowie

Pies służbowy częstochowskiej Straży Miejskiej Prima przeszedł kolejne szkolenie. Tym razem Prima ćwiczyła na poligonie treningowym Polskiego Związku Miłośników Psa Użytkowego w Hubach.

Prima to owczarek belgijski malinois. Jest psem przeszkolonym m.in. do wykrywania narkotyków. Prima jest w służbie od grudnia 2015 roku.

– W ostatnich latach była częstym gościem w szkołach i przedszkolach, gdzie odbywały się szkolne prelekcje, które na czas stanu epidemii zostały zawieszone. Jest pupilem dzieci i młodzieży. Często współpracowała też z częstochowskimi policjantami i innymi służbami w celu wykrywania narkotyków. Wielokrotnie wywąchała różne środki odurzające – mówił Artur Kucharski, rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie.

Owczarek trenował na torze przeszkód pod okiem niezwykle doświadczonego szkoleniowca i trenera Dariusza Makowskiego. Prima szukała środków odurzających.

– Szkolenie w Hubach to kolejny element sukcesywnego podnoszenia umiejętności przez psa służbowego częstochowskiej Straży Miejskiej. W lutym 2020 roku Prima dzięki uprzejmości władz lotniska w Pyrzowicach oraz funkcjonariuszom Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach mogła trenować na lotnisku – dodał Artur Kucharski.

Tam w hali Cargo oraz hali przylotów sprawdzała walizki podróżnych pod kątem podejrzanych substancji.

BNO