Próbowali ukraść bankomat. Grozi im 10 lat za kratkami

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie, akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, dotyczący usiłowania kradzieży bankomatu z włamaniem.

W toku śledztwa ustalono, że 26 czerwca 2018 r. do Częstochowy przyjechało trzech mieszkańców Warszawy i okolic w wieku od 39 do 53 lat. W nocy z 26 na 27 czerwca mężczyźni dokonali zaboru samochodu marki Volkswagen Caravelle. Pojazdem tym oskarżeni podjechali pod sklep sieci dyskontowej, znajdujący się w dzielnicy Parkitka, a następnie przy użyciu kijów uszkodzili kamery monitoringu sklepowego. Później sprawcy posiadanymi młotkami próbowali wybić szyby w oknach, aby dostać się do bankomatu stojącego we wnętrzu sklepu. Gdy sprawcom nie udało się rozbić szyb, próbowali sforsować drzwi sklepu przy użyciu samochodu. Wtedy mężczyźni zostali zauważeni przez funkcjonariuszy Policji, którzy po krótkim pościgu zatrzymali sprawców.

Na miejscu zdarzenia policjanci ujawnili metalowe liny, które miały służyć do wyrwania bankomatu z podłoża.

W toku śledztwa mężczyznom przedstawiono zarzuty usiłowania kradzieży bankomatu z włamaniem, zniszczenia drzwi sklepu oraz zaboru samochodu marki Volkswagen Caravelle w celu krótkotrwałego użycia. Przesłuchani przez prokuratora mężczyźni przyznali się do zarzucanych im przestępstw i odmówili złożenia wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Dwóch oskarżonych było w przeszłości karanych za przestępstwa przeciwko mieniu.

Przestępstwo kradzieży z włamaniem jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat, przestępstwo zniszczenia mienia karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, a przestępstwo zaboru w celu krótkotrwałego użycia pojazdu mechanicznego karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Częstochowie