Profilaktyka nowotworu jelita grubego w Częstochowie

Fot. Radio Fiat

„Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu częstochowskiego na lata 2020-2021” był tematem konferencji prasowej, która miała miejsce w środę 22 lipca w budynku Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Głównym punktem było podpisanie umowy z realizatorem programu – częstochowska firmą Inter Max.

Jak tłumaczy Leonard Smolarski, naczelnik Wydział Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Częstochowskiego, program jest skierowany do osób z podwyższonym czynnikiem ryzyka zachorowania na ten rodzaj nowotworu:

– Program skierowany jest do mieszkańców, których można podzielić na trzy grupy wiekowe. Dla wszystkich mieszkańców w wieku od 50 do 65 lat program umożliwia zgłoszenie się na badania pod kątem nowotworu. Druga grupa to osoby w wieku od 40 do 49 lat, u których w rodzinie zdiagnozowano taką chorobę. Na badania mogą zgłosić się także osoby w wieku od 25 do 49 lat z Zespołem Lyncha – mówił Leonard Smolarski.

Program spotkał się z pozytywną opinią Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie, czego celem będzie współpraca z częstochowska firmą Inter Max. Głównym celem programu jest zwiększenie wykrywalności nowotworów jelita grubego we wczesnym stadium zaawansowania wśród mieszkańców powiatu.

– Ilość zdiagnozowanych nowotworów z roku na rok wzrasta. Jest to związane z wieloma różnymi czynnikami, o czym będziemy informowali naszych pacjentów. Czynników sprzyjających powstawaniu nowotworów jest całe spectrum. Zaczynają się już na etapie przygotowywań posiłków, a kończą się na braku aktywności fizycznej – wyjaśnił Krzysztof Janik, prezes spółki medycznej Inter Max.

W programie ma wziąć udział łącznie 600 osób, z czego połowa zostanie objęta indywidualnymi badaniami medycznymi wraz z badaniem per rectum. Pozostałe osoby zostaną objęte badaniami z zakresu kolonoskopii diagnostycznej, z biopsją oraz polipektomią.

BNO

Skip to content