W środę 4 kwietnia w V Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zainaugurowano kampanię profilaktyczno-edukacyjną pod hasłem Zostań samo badaczem roku – rak nie zna metryki. Wizyta w V LO zainicjowała cykl spotkań warsztatowych w częstochowskich szkołach, których tematyką jest profilaktyka i badanie swojego ciała.

– Podeszliśmy bardzo świadomie do tej kampanii. Statystyki pokazują, że zachorowalność wśród młodych jest bardzo duża. Jeśli taka choroba zostanie wykryta szybko to jest ona praktycznie w stu procentach wyleczalna. Aby tak jednak było, musimy wyrobić w sobie nawyk i mówić głośno jak ważny jest to problem i jak istotna jest profilaktyka – podkreśla Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskich Amazonek.

Nowotwory piersi są największym problemem onkologicznym w krajach rozwijających się i rozwiniętych. Około miliona 330 tysięcy kobiet żyje z diagnozą raka piersi postawioną w ciągu ostatnich 5 lat. Problem ten dotyka coraz młodszych ludzi.

– Jeszcze do niedawna szczyt zachorowalności miał miejsce po 40 roku życia, a teraz wiek ten drastycznie spada. Wśród młodych chłopców pomiędzy 16 a 29 rokiem życia występuje częsta zachorowalność na raka jąder. O tym się niestety nie mówi, mimo iż nie powinno być to wstydliwe. Musimy wyrobić w sobie nawyk kontrolowania własnego ciała – dodaje prezes Elżbieta Markowska.

Głównym celem kampanii i spotkań z młodymi ludźmi jest uświadomienie potrzeby badania swojego ciała. Młodzi ludzie tego nie robią, ponieważ nie mają świadomości, że tak prosta czynność jest w stanie uratować życie.

– Ogółem temat zdrowia i profilaktyki w XXI wieku, gdzie mamy masę chorób cywilizacyjnych jest bardzo ważny. Szczególnie jeśli mówimy o chorobach intymnych. Mamy spotkania dotyczące profilaktyki, ponieważ świadomość wśród ludzi jest niska, a temat jest bagatelizowany przez społeczeństwo – mówi Dawid Zębik z III klasy V LO.

W krajach członkowskich Unii Europejskiej tylko w 2008 roku zdiagnozowano ponad 330 tysięcy przypadków nowotworów piersi. Stanowi to 22% wszystkich zachorowań na raka u kobiet. Nowotwory jąder to blisko półtora procent wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn, a najbardziej zagrożeni są ci w przedziale od dwudziestego do czterdziestego czwartego roku życia.

BNO

Skip to content