Promieniowanie Ojcostwa – 18. Dzień Papieski w Częstochowie

„Promieniowanie Ojcostwa” – to hasło Dnia Papieskiego, który już po raz osiemnasty obchodzony jest w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie. W tym roku przypada on 14 października. Hasło Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. „Promieniowanie ojcostwa” – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok. Do hasła nawiązywali w trakcie niedzielnych nabożeństw częstochowscy kapłani. – Jan Paweł II podkreślał często, że nie chce tych pomników marmurowych, czy spiżowych  ale żywą pamięć o Bożej miłości. Myślę, że dzieło „Fundacji  Nowego Tysiąclecia” jest takim pięknym żywym pomnikiem, który budujemy –  mówi ks. Łukasz Połacik.

W trakcie kazania wygłoszonego na niedzielnej Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej do często zapominanego przesłania św. Jana Pawła II nawiązał ks. Łukasz Sakowski. – Bracie i Siostro, otwórz swoje oczy. Zostaw dzisiaj to, co słabe i grzeszne w twoim życiu, zostaw to, co cię zniewala i przeszkadza być człowiekiem szczęśliwym i od dzisiaj podążaj za Jezusem – podkreślał z mocą kaznodzieja.

Tegoroczne ogólnopolskie obchody XVIII Dnia Papieskiego rozpoczęły się w sobotę 13 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Odbyło się tam uroczyste posiedzenie Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Po jej zakończeniu nastąpiło wręczenie nagród TOTUS TUUS za rok 2018. W niedzielę sprawowana była Msza Święta w Bazylice św. Krzyża w Warszawie. Celebrował ją kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W samo południe w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona została Msza Święta w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Wydarzeniem towarzyszącym centralnym obchodom Dnia Papieskiego będzie konferencja naukowa XVIII Dnia Papieskiego zatytułowana „Wspólnota-rodzina-ojcostwo-współczesne wyzwania”, która odbędzie się 17 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

PNP