Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów zdecydował, że od dzisiaj (10 lipca) rozpoczyna się ogólnokrajowa akcja protestacyjna funkcjonariuszy tej służby. Akcja jest wynikiem fiaska dotychczasowych rozmów związkowców z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. O przyczynach protestu oraz postulatach, jakie zostały wysunięte przez stronę związkową, mówi Arkadiusz Kobiela przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów przy Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie:
– W związku z niesatysfakcjonującymi środowisko policyjne negocjacjami, które jak dotąd nie zagwarantowały spełnienia postulatów skierowanych do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przez organizacje związkowe reprezentujące interes funkcjonariuszy służb mundurowych i nie podpisanie do chwili obecnej stosownego porozumienia, Zarząd Główny NSZZ Policjantów podjął w dniu 27 czerwca 2018 r. decyzję o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej. Powołał Komitet Protestacyjny, przyjął harmonogram działań protestacyjnych oraz strategię dotyczącą dalszych negocjacji ze stroną rządową. Decyzja o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej przyjęta została jednogłośnie. Za podjęciem akcji protestacyjnej opowiedzieli się przedstawiciele wszystkich zarządów wojewódzkich w kraju. Nasze główne postulaty kierowane do Ministerstwa to przywrócenie 100% płatności za zwolnienia lekarskie do 30 dni, podwyżka w kwocie ok. 650 zł dla każdego policjanta, zrównanie zasad emerytalnych dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 roku z zasadami dla tych przyjętych przed tą datą, odmrożenie waloryzacji, płatność za nadgodziny i służbę w dni ustawowo wolne od pracy.
Arkadiusz Kobiela uspokaja, że na obecnym etapie protestu związek nie przewiduje żadnych drastycznych form działania:
– Mieszkańcy Częstochowy i regionu nie mają się czego obawiać. Jest przyjęty harmonogram działań protestacyjnych. Polegają one na tym, że oflagowane zostały komendy i komisariaty oraz radiowozy. Następnym etapem protestu jest stosowanie pouczeń w związku z ujawnionym wykroczeniem, za które można nakładać mandaty karne. nie będą to oczywiście pouczenia za wszystkie wykroczenia. Sprawcy szczególnie uciążliwych wykroczeń mogą liczyć się z mandatami.
Jeżeli postulaty policjantów nie zostaną spełnione protest może przybrać znacznie ostrzejszą formę. Harmonogram działań protestacyjnych przewiduje m. in. wystąpienie z informacją do policjantów, którzy od dłuższego czasu zmagają się z negatywnymi skutkami przeciążenia obowiązkami służbowymi o rozważenie możliwości skorzystania z porady lekarzy specjalistów, a w konsekwencji z ewentualnego zwolnienia lekarskiego, uruchomieniu od 1 sierpnia 2018 r. działań polegających na drobiazgowym wykonywaniu czynności służbowych przez policjantów pionów dochodzeniowo-śledczych, prewencji i ruchu drogowego, przygotowanie i przeprowadzenie ogólnokrajowej manifestacji w Warszawie, a w ostateczności rozpoczęcie głodówki protestacyjnej.
Jak podkreślają związkowcy z NSZZ Policjantów, ich protest ma charakter całkowicie apolityczny. Liczą też na to, że do protestu dołączą funkcjonariusze niezrzeszeni w związku. Wiele wskazuje na to, że inne służby mundurowe (Straż Pożarna, Straż Graniczna, Służba Więzienna i Służba Celno-Skarbowa) zrzeszone w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych również podejmą niebawem decyzję o akcjach protestacyjnych.

ZD

Skip to content