Prymas Polski: Musimy poznać nasze braki, żeby żyć w wolności

Kilkadziesiąt tysięcy wiernych modliło się na placu przed Szczytem jasnogórskim 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Właśnie w tym tytule Matka Boża patronuje metropolii częstochowskiej, dla której jest to szczególnie podniosła uroczystość.

Sumie pontyfikalnej o godz. 11.00 przewodniczył Prymas Polski, metropolita gnieźnieński – abp Wojciech Polak. Czego, jego zdaniem, wymaga od nas dzisiaj Matka Boża?

– Myślę, że tego, o czym przypomnieli nam i św. Jan Paweł II, i papież Franciszek. Św. Jan Paweł II mówił, że wolność zobowiązuje nas do troski o jedność synów i córek wolnego narodu. Papież Franciszek dodał, że naród polski przeszedł w różnych okresach tak wiele doświadczeń jako naród zjednoczony, więc dzisiaj powinniśmy wołać o jedność.

Mszę św. koncelebrował także metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – abp Stanisław Gądecki. Hierarcha powiedział, że Jasna Góra jest miejscem szczególnym, właściwym dla mentalności Polaków:

– Kult Matki Bożej rozwijał się tutaj w sposób naturalny, bez cudownych objawień, i to jest właściwe dla specyfiki polskiej mentalności. Jeżeli mówimy, że Jasna Góra jest polską Kaną Galilejską, to w takim sensie, w jakim to miejsce występuje w Ewangelii. Tam dokonała się przemiana wody w wino, a obecność Matki Bożej na Jasnej Górze zmienia rzeczywistość doczesną w rzeczywistość mesjańską, to, co jest zwykłe w to, co niezwykłe. Ludzie przybywają tu od wieków, aby doznać tej cudownej przemiany, która dokonuje się właśnie dzięki wstawiennictwu Maryi.

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska jest Patronką metropolii częstochowskiej, tak więc podczas uroczystości nie mogło zabraknąć jej pasterza – abp. Wacława Depo:

– Myślę, że nie ma takiego zakątka, zarówno na ziemi polskiej, jak i poza jej granicami, który na tę uroczystość nie reagowałby w sposób emocjonalny. To jest po prostu świadomość bliskości Matki, dlatego jesteśmy dzisiaj razem i pomimo niepogody gromadzimy się tutaj, bo wiemy, do kogo przychodzimy. Nadzieja na poprawę życia i na jedność narodu, której tak bardzo dzisiaj potrzebujemy, spełnia się przez pośrednictwo Maryi.

Na początku uroczystej sumy pontyfikalnej, przywołując słowa sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, licznie zebranych wiernych pozdrowił generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski:

– “(…), ale sercem serc Jasna Góra. Stąd płynie moc, która szła z królami i hetmanami na pole bitew. Tu więź jedności narodu w chwilach niewoli. Tu naród w pokucie korzył się pielgrzymią pieśnią “Serdeczna Matko”. Tu bratały się stany i zawody, składające swe uroczyste śluby. Tu czerpano siły do pracy, ostrzono miecze ducha. Stąd rozdzielano światło, bo to stolica Królowej Korony Polskiej”. (…) Naszej najlepszej Matce chcemy dziś na nowo przyrzec wierność krzyżowi Jej Syna i zawołać: “Królowo Polski, przyrzekamy!”

Homilię wygłosił Prymas Polski abp Wojciech Polak. Wiele uwagi poświęcił tematom związanym z Ojczyzną, apelując o jedność narodową i właściwe korzystanie z daru wolności:

– Ponownie za psalmistą powtórzyliśmy: “Tyś wielką chlubą naszego narodu”, bo ten jasnogórski Szczyt, będący miejscem szczególnej obecności naszej Matki i Królowej, wpisał się nie tylko w naszą osobistą historię, historię jasnogórskich pielgrzymów, naszych rodzin czy wspólnot, ale wpisał się także w dzieje polskiego narodu i naszej umiłowanej Ojczyzny. Kiedy więc w trwającym jubileuszowym roku z radością i wdzięcznością w sercach świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości, warto może jeszcze raz, za Janem Pawłem II, powtórzyć, że właśnie tutaj, na Jasnej Górze, gdzie mieszka Królowa Polski, nie tylko w jakiś sposób zawsze byliśmy wolni, ale że i o to święte miejsce, o Jasną Górę, oparła się nadzieja narodu oraz wytrwałe dążenie do odzyskania niepodległości. (…) Siostro, Bracie, nie jesteś niewolnikiem, ale synem i córką wolnego narodu. Jesteś synem i córką Niepodległej, a to znaczy, że nosisz w sobie “całe to bogate dziedzictwo, któremu na imię Polska”. A to znaczy, że na Tobie i na mnie, jak mówił nam wielokrotnie św. Jan Paweł II, ciąży wielki i święty obowiązek, trudne i odpowiedzialne zadanie, z którego jednak nie można zrezygnować, a którego celem jest budowanie sprawiedliwej jedności wśród synów i córek jednej Ojczyzny. Dziś oznacza to także, że w tym budowaniu, w tym jednoczeniu się wokół wspólnego dobra, trzeba nam wszystkim pokory i otwarcia serca. Trzeba nawrócenia i wzajemnej miłości, trzeba przebaczenia i pojednania, trzeba zaniechania wzajemnych uprzedzeń i niechęci, które tak bardzo dzielą i ranią! Wyzbycia się zemsty i zawiści, bo przecież Ona [Maryja – przyp. red. M.O.] jako Matka rodziny chce nas strzec wszystkich razem!

POSŁUCHAJ HOMILII PRYMASA POLSKI ABP. WOJCIECHA POLAKA

Po Komunii św. wierni złożyli przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Sumę pontyfikalną koncelebrowali również m.in.: kard. Konrad Krajewski – jałmużnik papieski, abp Rrok Gjonlleshaj z arch. czarnogórskiej – Prymas Serbii, abp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński, bp Artur Miziński – sekretarz generalny KEP, abp senior Stanisław Nowak, bp Andrzej Przybylski oraz biskup rzeszowski Jan Wątroba.

O godz. 19.00 Mszy św. w intencji Częstochowy i jej mieszkańców będzie przewodniczyć abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Maciej Orman

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content