Jeżeli osoby otrzymujące świadczenia z KRUS złożyły wniosek o ich przedłużenie na dalszy okres, i w ich sprawie nie zostało wydane nowe przed upływem terminu ważności starego – nie powinny się martwić!

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że, wypłata:
– rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy;
– rent rodzinnych, uzależnionych od całkowitej niezdolności do pracy;
– dodatków pielęgnacyjnych;
– świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Zostanie przedłużona o trzy miesiące, pod warunkiem, że termin ważności orzeczeń, na podstawie których przyznano prawo do wyżej wymienionych świadczeń, upłynął w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, albo przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej.

Z powodu epidemii koronawirusa decyzje komisji dotyczące przedłużenia wypłaty świadczeń tymczasowo nie są wydawane.

Jeżeli w sprawie wydane zostało orzeczenie przez lekarza rzeczoznawcę Kasy, od którego wniesiono odwołanie lub zgłoszono zarzut wadliwości, to ważność poprzedniego orzeczenia nie zostanie przedłużona, a wypłata świadczenia nie zostanie podjęta do czasu wydania orzeczenia przez komisję lekarską Kasy.

Podstawa prawna: Art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568).

ZWOLNIENIE Z OPŁACANIA SKŁADEK NA UBEZPIECZENIE EMERYTALNO-RENTOWE
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprzejmie informuje, że osoby objęte ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS zostały zwolnione z opłacania składek na to ubezpieczenie za drugi kwartał 2020 r.

Składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za drugi kwartał 2020 r. zostaną opłacone przez budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568).

ZASIŁEK OPIEKUŃCZY DLA UBEZPIECZONEGO W KRUS
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że ubezpieczonemu rodzicowi, który sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem – w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19 – przysługuje zasiłek opiekuńczy za każdy dzień opieki, przez okres nie dłuższy niż 14 dni.

WYPŁATA DODATKOWEGO ROCZNEGO ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNEGO DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW JESZCZE W TYM MIESIĄCU
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że rozpoczyna wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.

Świadczenie to otrzymają osoby, które w dniu 31 marca 2020 r. mają prawo do emerytury lub renty rolniczej albo rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Wszyscy uprawnieni emeryci i renciści otrzymają świadczenie pieniężne w takiej samej wysokości, tj. w kwocie 1200 zł brutto.

Osoba, która ma prawo do kilku świadczeń emerytalno-rentowych (np. do emerytury z ZUS i do emerytury z KRUS), otrzyma tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne.

Do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, również przysługuje jedno świadczenie pieniężne. Emeryt i rencista nie musi składać wniosku o dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, bowiem Kasa wypłaci to świadczenie z urzędu w kwietniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych (tj. 10, 15, 20 i 25 kwietnia).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2020 r. poz. 321).

PRZYPOMINAMY, ŻE KRUS OGRANICZYŁ BEZPOŚREDNIE WIZYTY W SWOICH PLACÓWKACH
Dla bezpieczeństwa naszych interesantów, w związku z epidemią koronawirusa, Oddział Regionalny KRUS w Częstochowie ograniczył kontakt pracowników placówki z osobami z zewnątrz do niezbędnego minimum. Dlatego aż do odwołania ograniczamy możliwość bezpośrednich wizyt w placówkach Kasy. Nie oznacza to ograniczenia naszej pracy. Apelujemy i zachęcamy do zapoznania się z istniejącymi możliwościami załatwienia swojej sprawy inną drogą niż kontakt osobisty.

Wiele spraw w KRUS-ie można obecnie załatwić drogą telefoniczną, bądź korzystając z internetu. Na stronie Kasy można znaleźć wiele gotowych porad oraz wniosków, formularzy i dokumentów, które pobrane, a następnie wypełnione w domu, można odesłać pocztą tradycyjną lub drogą elektroniczną. Bez niebezpieczeństwa zarażenia się w wyniku kontaktu z innymi osobami.

W przypadku braku dostępu do internetu lub kłopotów z funkcjonowaniem sieci możliwe jest złożenie wniosków i dokumentów do specjalnego pojemnika przy drzwiach wejściowych placówki, w dotychczasowych godzinach funkcjonowania od 7.00 do 15.00

Drogą elektroniczną można przesłać wniosek o emeryturę i rentę. Tą samą drogą można przesłać wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do wniosku należy załączyć druk o pogorszeniu stanu zdrowia wypełniony przez lekarza oraz posiadaną dokumentację.

Wszystkie pozostałe sprawy z zakresu świadczeń społecznych można załatwić, przesyłając stosowne wnioski pocztą. Formularze wniosków można pobrać ze strony internetowej KRUS wchodząc na zakładkę Niezbędnik, a następnie formularze i wnioski oraz świadczenia. Więcej informacji na temat świadczeń można uzyskać pod numerami tel.: 34-378-85-65, 34-378-85-36

Podobnie w kwestii ubezpieczeń społecznych. Wszystkie formularze można znaleźć na stronie KRUS. W przypadku wątpliwości radzimy, aby wypełniać je po wcześniejszej konsultacji telefonicznej, a następnie przesłać pocztą tradycyjną (OR KRUS w Częstochowie, ul. Korczaka 5, 42-200 Częstochowa) lub e-mailem na adres czestochowa@krus.gov.pl. Informacje na temat rolniczych ubezpieczeń społecznych można uzyskać pod numerami telefonów: 34-378-85-62, 343-78-85-17, 34-378-85-84

Informacje z zakresu rehabilitacji, prewencji i orzecznictwa lekarskiego można otrzymać pod numerami telefonów: 34-378-85-44, 34-378-85-14

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym:
• zawieszona jest – do odwołania – działalność Punktów Informacyjnych KRUS w Nakle Śląskim, Pilicy, Żarnowcu i Szczekocinach.
• zawieszone zostają wszystkie imprezy i wydarzenia organizowane przez KRUS na terenie województwa śląskiego
• do niezbędnego minimum zostają ograniczone wszelkie wyjścia i wyjazdy służbowe pracowników, w tym wizytacje gospodarstw rolnych.

Źródło: OR KRUS w Częstochowie

Skip to content