Przedszkolaki odwołały zimę

DSCF8655

Tradycja zobowiązuje. W pierwszy dzień wiosny częstochowskie przedszkolaki wzięły udział w Konkursie na najpiękniejszą Marzannę pt. „Muzeum odwołuje zimę”. Celem dzisiejszego (21.03) Konkursu jest przypomnienie o regionalnych, ludowych zwyczajach. W całej Polsce na przełomie zimy i wiosny topi się bądź pali symbolizujące zimę kukły Marzanny, w niektórych rejonach wiesza się kukły Judasza.

Organizatorem konkursu jest Dział Etnografii Muzeum Częstochowskiego. Ocenie podlegała m.in. tradycyjność i rozmaitość form zdobniczych. – Tradycyjna Marzanna, poza tym, że była ze słomy i właśnie z tych naturalnych surowców, była ubrana na biało, w białe płótno, bądź też w niektórych regionach na Śląsku w strój druhny weselnej. Pojawiały się też elementy stroju ludowego, więc na to też zwracamy uwagę – mówi etnograf Joanna Kryszka z MCz.

Przygotowane przez małych częstochowian Marzanny można oglądać w Ratuszu miejskim przez kilka dni. Z powodu deszczowego poranka Konkurs nie mógł odbyć się na Placu Biegańskiego.

Krzysztof Rygalik