Przygoda w kapeluszu

Fot. Małgorzata Wójcik/archiwum

Czy kapelusz może być przewodnikiem po życiu? Uczyć właściwego zachowania, manier i tego, co dobre? Na te pytania z pewnością odpowiedziałby główny bohater książki autorstwa Małgorzaty Wójcik. „Przygoda w kapeluszu” to lektura, przez którą dziecko poznaje świat wartości w nienachalny i pozbawiony dydaktyzmu sposób.

Jak tłumaczy Małgorzata Wójcik, historie opisane w książce mają uświadomić czytelnikom, jak ważne w obecnym czasie są: zrozumienie, przyjaźń, życzliwość i pomoc bliźniemu.

– Przez wiele lat pracowałam w szkole. Obserwacja dzieci przyczyniła się do tego, że w sercu narodziło się pragnienie opisania swoich doświadczeń – tego co widzę i słyszę. Bohaterem mojej powieści jest brązowy kapelusz, który przemierza świat w poszukiwaniu swojego właściciela Antka. Na początku podróżują razem, jednak później kapelusz się „gubi”. W trakcie poszukiwań Antka główny bohater spotyka różne postaci, którym będzie pomagał.

Nowych bohaterów poznajemy w każdym z dziesięciu rozdziałów. W pierwszej z przygód kapelusz podróżuje wraz ze swoim właścicielem. Wspólnie z Antkiem pomagają kilkuletniej dziewczynce zrozumieć, jak ważne są zdrowa dieta i ruch. Później tytułowy bohater odkrywa już świat samodzielnie. Pomaga, używając trzech zwykłych, a jednocześnie bardzo ważnych słów.

– Przepraszam, dziękuję i proszę to słowa, które towarzyszą nam w życiu nieustannie. Czasami przyznanie się do błędu, powiedzenie komuś „przepraszam”, powoduje zmiany w nas samych. Możemy otworzyć się na budowanie nowych relacji.

Opisane historie zawierają w swojej treści ważne życiowe przesłania, ukazane przez pryzmat emocjonujących i ciekawych przygód.

ABK