Przyjemne z pożytecznym – Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Dobiega końca Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który miał swoją odsłonę również w Częstochowie. Dzisiaj na placu Biegańskiego odbywały się animacje dla najmłodszych, pokazy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, pokazy ratownictwa medycznego i liczne konkursy z nagrodami.

Podczas takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć częstochowskich ratowników. Mówi Piotr Jakubowski, prezes Sztabu Ratownictwa i Łączności w Częstochowie:

– Prezentujemy zasady udzielania pierwszej pomocy. Wykonujemy też pomiary ciśnienia i cukru. Wszędzie, gdzie się pojawiamy, staramy się zaszczepić ludziom ten nawyk udzielania pierwszej pomocy. Dysponujemy fantomami osoby dorosłej, dziecka i noworodka do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Mamy też urządzenie szkoleniowe AED, które według nowych wytycznych jest priorytetem przy prowadzeniu resuscytacji, ponieważ daje duże szanse na przeżycie osobom z zatrzymaniem krążenia.

Na placu Biegańskiego odbyły się również zawody „Kierowca na medal”, które były okazją do tego, aby przekonać się, jak trudną i wymagającą pracę wykonują motorniczowie i kierowcy autobusu miejskiego. Chętni kierowcy rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych i konkursach wiedzy. Jednym z uczestników był Marek, kierowca częstochowskiego MPK:

– Musieliśmy przejechać między tyczkami na czas i odpowiednio zaparkować tyłem tak, żeby nie strącić pachołka. Wykonywaliśmy też slalom i parkowaliśmy autobusem możliwie najbliżej słupka przystankowego.

Dzisiejszy dzień był również okazją do zaapelowania do pozostałych użytkowników dróg o ułatwienie pracy kierowcom częstochowskiego MPK:

– Bardzo prosimy nie podjeżdżać blisko autobusu. Krótki autobus ma 12 m długości, przegubowy – ponad 18 m. Musimy mocno „wyciągnąć się” na sąsiedni pas przy skręcie. Prosimy też o to, aby ułatwić nam włączanie się do ruchu i niezajeżdżanie nam drogi, bo wiedziemy przecież pasażerów i odpowiadamy za ich bezpieczeństwo. Droga hamowania autobusu jadącego z prędkością 40 km/h jest podobna do drogi hamowania samochodu osobowego, poruszającego się z prędkością 80 – 100 km/h. Do tego dochodzi jeszcze duża masa autobusu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zwieńczy jutrzejszy Dzień bez Samochodu.

Maciej Orman