Radni chcą pieniędzy na ŚDM

WP_20151210_009

Populizm czy przedsiębiorczość? Rada Miasta Częstochowy podjęła dzisiaj (31,03) uchwałę w sprawie przyjęcia apelu do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie przyznania wsparcia finansowego dla Częstochowy z związku z wizytą Ojca Świętego Franciszka i przybyciem na Światowe Dni Młodzieży pielgrzymów.

Inicjatorem apelu był klub radnych Platformy Obywatelskiej, który twierdzi, że chodzi o pieniądze dla miasta i bezpieczeństwo mieszkańców. – Kwotę 180 mln zł udało się zabezpieczyć w budżecie państwa, jednakże został tam wskazany tylko Kraków i dysponentami tych środków jej Wojewoda Małopolski, natomiast papież będzie również w Częstochowie, będą również u nas pielgrzymi. Szacujemy, że w liczbie nawet miliona osób, więc uważamy, że też powinniśmy partycypować w pewnej części tych środków – w imieniu klubu mówi Jacek Krawczyk (PO).

Radny stwierdza, że według wyliczeń potrzebna jest kwota ok. 24 mln zł, która byłaby przeznaczona m.in. na zakup nowych karetek pogotowia, usprawnienie monitoringu, środki na centrum zarządzania kryzysowego, zakup dodatkowych pojazdów dla służb mundurowych.

Specjalnie z powodu projektu uchwały o Światowych Dniach Młodzieży do Częstochowy przyjechał senator Artur Warzocha (PiS). Jego zdaniem ta uchwała ma charakter czysto propagandowy i polityczny. – Jeżeli jest mowa w tym stanowisku do pani premier Beaty Szydło o tym, że jest potrzeba przeprowadzenia jakichś inwestycji, to przypomnę, że inwestorem tutaj jest organ publiczny, samorząd częstochowski, w związku z czym obowiązuje go ustawa o zamówieniach publicznych. Nie da rady tych przepisów skrócić tak, żeby zdążyć do lipca z tymi sprawami. Po prostu przetargi nie zostaną rozstrzygnięte – wyjaśnia Artur Warzocha.

Senator przypomina, że fundusze na ŚDM zostały zabezpieczone w budżecie państwa, są w dyspozycji odpowiednich ministrów, a głównym dysponentem jest Wojewoda Małopolski, ponieważ w Krakowie odbędą się główne uroczystości.

Mimo wszystko uchwała została przyjęta. 19 radnych opowiedziało się za apelem do Rady Ministrów, 9 radnych wstrzymało się od głosu, natomiast nikt nie wyraził sprzeciwu. Uchwała poparta przez kluby PO, MCz, SLD nie ma oczywiście charakteru wiążącego dla Rady Ministrów. Ojciec Święty Franciszek odwiedzi Częstochowę 28 lipca.

Krzysztof Rygalik