Rak piersi to nie wyrok – II Jurajskie Spotkania Onkologiczne

DSCF1800

95 % szans na przeżycie – taka wartość daje nie tylko nadzieję, ale niemalże pewność. Kobiety chore na raka często nie zdają sobie sprawy z tego, że medycyna oferuje dziś więcej możliwości niż jeszcze kilka lat temu. Skala postępu jest na tyle znacząca, że zdecydowaną większość przypadków zachorowań na raka piersi można wyleczyć – taki wniosek płynie z II Jurajskich Spotkań Onkologicznych, jakie odbyły się 13 listopada w Auli Audiowizualnej Zespołu Poklasztornego przy ulicy Krakowskiej w Częstochowie. Konferencja skierowana była przede wszystkim do onkologów, chirurgów, specjalistów chorób wewnętrznych oraz lekarzy rodzinnych z całej Polski. O jej znaczeniu powiedział dr Artur Bocian z Centrum Onkologii w Kielcach:

– To niezmiernie ważne dla rozwoju takich ośrodków, które zajmują się leczeniem raka piersi. Leczenie zespołowe w tzw. breast unitach daje najlepsze efekty zarówno jeśli chodzi o samo leczenie onkologiczne, jak również leczenie estetyczne. Pacjentki mogą liczyć na odpowiedni rodzaj zabiegu, który łączy tego typu procedury i przede wszystkim daje dobre efekty z punktu całościowego spojrzenia na leczenie raka piersi.

Teoria znajduje swoje odzwierciedlenie w doświadczeniu dr Marka Budnera, szefa niemieckiej kliniki ginekologii onkologicznej, który już od ponad trzydziestu lat mieszka i pracuje w Niemczech. Patrząc z dalszej perspektywy dostrzega wyraźną poprawę w jakości leczenia w Polsce. Szanse na wyzdrowienie znacznie się zwiększają, dzięki postępowi wiedzy, ale nie tylko:

– Dostrzegam dużą poprawę jakości leczenia. Świadomość w społeczeństwie jest w tej chwili bardzo duża. Mamy nowe metody operacyjne, diagnostyczne i leczenia, a nawet nowe leki. Wszystko to razem powoduje, że umieralność na raka piersi w Polsce spada. To już 95 % pacjentek, które żyją po operacjach, jakie przeszły pięć lat temu. To kobiety z bardzo różnym stadium choroby. To jest niesamowite, bo widać z jaką pasją ci ludzie pracują. I to właśnie dzięki tym pasjonatom, jest taki postęp w leczeniu. To ludzie, którzy ze swoimi pacjentkami inaczej rozmawiają i inaczej je traktują – tu jest pełna empatia. Rozmawiamy z nimi jak z partnerkami, dajemy im poczucie własnej wartości i poczucie tego, że zrobimy wszystko, żeby był zdrowe i dobrze się czuły.

Jak przyznają lekarze obecni na II Jurajskich Spotkaniach Onkologicznych, rozwój medycyny i wiedzy na temat leczenia raka piersi przynosi efekty, najważniejsza jest jednak świadomość kobiet i i ich dobre podejście do choroby. Dzięki temu po piątkowej konferencji można powtórzyć słowa, że rak to nie wyrok.

S.W.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content