Raków Częstochowa mistrzem Fortuna 1 Ligi!

Raków Częstochowa przegrał 1:2 z Wigrami Suwałki w meczu 34. kolejki Fortuna 1 Ligi. Bramkę dla naszego zespołu zdobył Szymon Lewicki. Z 70 punktami na koncie Raków Częstochowa zwyciężył w Fortuna 1 Lidze w sezonie 2018/2019!

Spotkanie rozpoczęło się od ataków naszego zespołu. Już w pierwszych minutach bramkarza Wigier, Damiana Kąkolewskiego próbował pokonać Franciszek Wróblewski. Jego strzał minął jednak prawy słupek bramki. W 10. minucie goście z Suwałk wyszli na prowadzenie. Na listę strzelców wpisał się Bartosz Bida. “Czerwono-Niebiescy”, wyraźnie podrażnieni takim obrotem spraw, ruszyli do przodu. Dało to efekt w postaci minimalnie niecelnego uderzenia Tomasa Petraska. W 19. minucie gry groźnie uderzał Filip Karbowy, jednak czujność w bramce Rakowa zachował Jakub Szumski i popisał się dobrą interwencją.

Podopieczni trenera Papszuna szukali wyrównującej bramki. W 29. minucie na prawej stronie był Piotr Malinowski, a do jego dośrodkowania dopadł Patryk Kun i oddał strzał, który poszybował tuż nad bramką. Kilka minut później znów było groźnie pod bramką Kąkolewskiego, który zbił na rzut rożny płaski strzał Igora Sapały. Tuż przed przerwą dwa razy świetnym refleksem popisał się Szumski. Najpierw odbił mocny strzał Bidy, a potem złapał piłkę tuż przed linią bramkową. Sędzia Sebastian Jarzębak zakończył pierwszą połowę meczu i odesłał obie drużyny na przerwę.

Pomimo niekorzystnego wyniku, trener Marek Papszun nie zdecydował się na zmiany w przerwie. Raków niemal od razu rzucił się do ofensywy. W 52. minucie w polu karnym suwałczan odnalazł się Rafał Figiel. Oddał uderzenie, które minimalnie minęło bramkę rywala. Kilka minut później z rzutu wolnego kapitalne uderzenie oddał Miłosz Szczepański. Tylko robinsonada Damiana Kąkolewskiego uchroniła Wigry od straty gola. W 59. minucie kolejny raz “Miły” próbował wyrównać stan meczu. Tym razem strzelał z obrębu pola karnego, jednak futbolówka nie znalazła drogi do bramki. Chwilę później pół kroku zabrakło Szymonowi Lewickiemu, by czysto trafić w piłkę i zamienić dośrodkowanie Kuna na gola.

Wigry w swoich nielicznych akcjach szukały drugiej bramki. W 66. minucie Robert Bartczak zdecydował się na strzał z dystansu, który poszybował metr nad bramką Szumskiego. Co się odwlecze, to nie uciecze, bo już w 70. minucie Szymon Lewicki wybił się w powietrze i pewnym strzałem głową doprowadził do wyrównania. Asystę przy tym trafieniu zaliczył Patryk Kun.

Drużyna trenera Smyły w 73. minucie po raz kolejny sprawdziła Jakuba Szumskiego. Tym razem “bombą” z dystansu Bartczak próbował strzelić drugiego gola dla gości. Ostatnie kilka minut było bardzo emocjonujące. Bramka dla którejś z drużyn oznaczał najprawdopodobniej rozstrzygnięcie meczu. W 87. minucie po raz kolejny Szumski uratował naszą drużynę od straty gola, popisując się fantastyczną interwencją. W końcówce obie drużyny szły cios za cios. Ze strony częstochowian przed szansą stanął Maciej Domański i wprowadzony w 85. minucie Sebastian Musiolik. W 92. minucie drugą bramkę dla gości zdobył Daniel Smuga. Było to uderzenie nie tylko na wagę zwycięstwa w sobotnim meczu, ale i utrzymania Wigier w lidze. Chwilę potem sędzia zakończył spotkanie.

Nasz zespół zakończył sezon na pierwszym miejscu w tabeli i może cieszyć się z mistrzostwa Fortuna 1 Ligi. To nagroda za cały sezon ciężkiej pracy. W przyszłym sezonie Raków Częstochowa zagra w LOTTO Ekstraklasie.

Raków Częstochowa – Wigry Suwaki 1:2 (0:1)

Raków: Szumski – Petrasek, Kasperkiewicz, Noiszewski, Kun, Sapała, Figiel (58. Domański), Malinowski (76. Bartl), Frankowski, Szczepański (85. Musiolik), Lewicki

Wigry: Kąkolewski – Olszewski, Chrzanowski, Karbowy (63. Polkowski), Mackiewicz (61. Sabiłło), Biedrzycki, Najemski, Bartczak, Bida, Karankiewicz, Sosnowki (83. Smuda)