Renowacja zabytkowych umocnień przy ul. Radomskiej

22b4a51a6d00e7e

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa im. por. Arkadiusza Ordyńskiego w sobotę 18 kwietnia przerzucili setki kilogramów ziemi. Był to II etap prac renowacyjnych przy schronie bojowym przy ul. Radomskiej. Załogi tego i okolicznych umocnień w pierwszych dniach Września 1939 r. stawiły opór wojskom III Rzeszy Niemieckiej.

– Są to polskie schrony bojowe. Zostały wybudowane w ramach przygotowań do wojny z Niemcami w sierpniu 1939 r. – mówi Adam Kurus, prezes Reduty. – Wszystkie trzy obiekty stanowiły jeden kompleks umocnień, oczywiście uzupełniony okopami, zasiekami i innymi obiektami obronnymi do walki przeciwko Niemcom i zostały wykorzystane głównie 2 września 1939 r., kiedy to przez cały dzień o to wzgórze, które się tam znajduje, trwały zacięte walki. Wszystkie niemieckie natarcia zostały odparte, a wzgórza broniła 6 kompania 27 Pułku Piechoty por. Arkadiusza Ordyńskiego, oczywiście wspierana przez polską artylerię i inne pododdziały.

Formalnie schronu przy ul. Radomskiej na zachodnich przedmieściach Częstochowy nazywany jest schronem na wzgórzu 296,6 ze względu na wysokość wzniesienia. W miniony weekend udało się z głównego schronu usunąć część gruzu, śmieci i kilometry syntetycznego sznurka. – Wszystkie trzy obiekty znajdowały się, po wojnie oczywiście, na gruntach rolnych i teren wokół nich był uprawniany. Od lat 90. zaczęła się ich powolna degradacja – wyjaśnia Adam Kurus. – Między innymi podczas budowy Cmentarza Komunalnego jeden ze schronów, który znajduje się na terenie cmentarza, został ładnie wyeksponowany, to trzeba przyznać, natomiast drugi schron przy ulicy został gorzej potraktowany, bo podczas budowy jezdni został zasypany zwałami ziemi, zepchniętymi podczas prac budowlanych. Jest jeszcze trzeci schron. W tej chwili znajduje się na wzgórzu pośród krzewów, krzaków, także jest zasłonięty od strony ulicy. Tam sytuacja wygląda najgorzej, bo wielokrotnie przywracaliśmy ten obiekt do stanu w miarę powiedzmy świetności.

Niestety, to nie pomagało. W ostatnim czasie np. do schronu obserwacyjnego wprowadził się dziki lokator, który nawet wniósł meble do środka. Natomiast główny schron przy ul. Radomskiej został oznaczony tablicą informacyjną, co zmniejszyło częstotliwość dewastacji. Również na Cmentarzu Komunalnym znajduje się informacja o Historycznym Szlaku Spacerowo-Rowerowym „Reduta Częstochowa 1939”, która wiedzie śladami bitwy, którą częstochowska 7 Dywizja Piechoty stoczyła z Niemcami.

Wyraźne uczczenia obrońców będzie miało miejsce 30 maja, gdy na Cmentarzu Komunalnym zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa.

W nadchodzącą sobotę prace renowacyjne będą kontynuowane. Jeśli ktoś chce pomóc, zbiórka ma miejsce obok schronu przy ul. Radomskiej nieopodal Cmentarza Komunalnego. W pobliżu znajduje się parking, do nekropolii dociera komunikacja miejska. Warto zabrać ze sobą rękawiczki, worki, ewentualnie narzędzia.

Krzysztof Rygalik

Skip to content