Respiratory dla szpitali od Caritas

bp Andrzej Przybylski, ks. Marcin Iżycki, ks. Marek Bator, Zbigniew Bajkowski

Fundusze zebrane przez Caritas Polska w ramach #akcji WdzięczniMedykom pozwoliły na zakup tak potrzebnego sprzętu medycznego. Respiratory zostały przekazane placówkom medycznym w środę 24 czerwca w Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Trafiły one do częstochowskiego szpitala na Parkitce, szpitala na Zawodziu oraz szpitali w Zawierciu i Pajęcznie.

Zbiórka pieniędzy na zakup respiratorów została zorganizowana w związku z pandemią koronawirusa. Dary biskupów, księży, oraz innych indywidualnych darczyńców pozwoliły wspomóc szpitale w walce z wirusem. Słowa podziękowań w stronę służb medycznych oraz Caritas Polska wyraził, obecny na wydarzeniu, bp Andrzej Przybylski:

– Najpierw chcę bardzo serdecznie podziękować całej służbie medycznej. Myślę, że całe społeczeństwo, w tym okresie, z dumą i z wielką wdzięcznością myśli o szpitalach, ratownikach, lekarzach. Modlimy się o to, aby to doświadczenie epidemii skończyło się jak najszybciej.

Podczas przekazania respiratorów obecni byli również: dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Marek Bator, a także dyrektorzy szpitali, które otrzymały respiratory. Za zbiórkę podziękował m.in. Zbigniew Bajkowski, dyrektor szpitala im. NMP w Częstochowie:

– Takie miejsca jak szpitale zaczynają być jednym z elementów tkanki społecznej. Ten dar, oraz mnóstwo innych, które otrzymaliśmy od wielu darczyńców, uzmysłowiły wszystkim, że to jest nasze wspólne dobro. Serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom, Caritasowi, oraz innym, którzy pomogli.

Akcja #WdzięczniMedykom jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez szpitale i inne służby medyczne. Pomaga ona zaopatrywać szpitale w respiratory oraz środki ochrony osobistej dla medyków takie jak: maseczki, rękawiczki, przyłbice. Zbiórkę można wspomóc na stronie caritas.pl.

WB