Rocznica powołania Armii Krajowej

Wykus_1943-09-12_Tadeusz_Rylski_9.tif

To był fenomen na skalę światową. Zakonspirowane wojsko, zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego działało na całym terytorium okupowanej II Rzeczypospolitej. Szeregi podziemnego wojska urosły w końcowej fazie wojny, w 1944 r., do 400 tys. ludzie.

Dziś mija 74. rocznica utworzenia Armii Krajowej.

Polscy żołnierze zaczęli przechodzić do konspiracji jeszcze w czasie wrześniowych walk w 1939 r. Niespotykany wcześniej terror, jakim posługiwały się państwa niemieckie i sowieckie, nakazywał nie składać broni. Potwierdziły to losy milionów cywili i wojskowych, ofiar „fabryk śmierci”, obozów koncentracyjnych oraz tzw. akcji doraźnych. Żołnierze gromadzili się najpierw w podziemnej Służbie Zwycięstwu Polski, następnie w Związku Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 r. podziemne wojsko zostało rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława Sikorskiego, przemianowane na Armię Krajową.

Częstochowa wchodziła w skład Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej. Komenda Okręgu zmieniała miejsce, m.in. od października 1944 do stycznia 1945 r. jej siedzibą była Częstochowa. Po kapitulacji Powstania Warszawskiego i zburzeniu Warszawy przez Niemców centralne władze PPP i AK przeniosły się do Częstochowy, która spełniała tymczasowo funkcję stolicy.

Krzysztof Rygalik

Powiązane: https://czestochowskie24.pl/czestochowa/rocznica-rozwiazania-ak/

Źródło: foto. Tadeusz Rylski “Ostoja”. Na zdjęciu Jan Piwnik „Ponury” wita łączniczki

Skip to content