Rocznica założenia AZS Częstochowa

74 lata temu powstał AZS Częstochowa. 8 marca powołano Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego, który tworzył sześć sekcji m.in. męską drużynę siatkarską.

Powołanie klubu zawdzięcza się grupie młodych sportowców złaknionych ducha rywalizacji. Mówi jeden z założycieli Mieczysław Hrehorow:

– W 1945 roku postanowiliśmy taką grupę założyć. Ponieważ w Częstochowie odbywały się tajne kursy i część tamtejszych członków założyła nieformalny AZS. W 1946 roku powstał pierwszy zarząd. Pierwszym prezesem został mój starszy kolega, a za rok prezesurą objąłem ja – mówi Mieczysław Hrehorow.

AZS z roku na rok umacniał swoją pozycję, nie tylko w regionie, ale i na arenie ogólnopolskiej. Dzisiaj sportowców możemy oglądać w zielono-białych strojach, jednak początki mieli nieco inne. Historię barw klubu opowiada Mieczysław Hrehorow:

– Był taki zwyczaj, że prawie każdy klub w naszym kraju otrzymywał barwy. Ponieważ zabrakło już barw i zaproponowano nam kolor biały. Stąd nasz klub miał barwy białe – podkreśla Mieczysław Hrehorow.

Obecnie AZS przeżywa cięższe chwile, ale już dziś (8.03) może zrobić sobie prezent urodzinowy. Już o godzinie 18 rozpocznie się wyjazdowe spotkanie, w którym częstochowianie w fazie play-out 1. ligi zmierzą się z UKS-em Mickiewicz Kluczbork.

AK

Tagged with