Rodzina 500 + w Częstochowie – echa konferencji

DSCF8761

W częstochowskim magistracie odbyła się konferencja prasowa podejmująca temat programu „Rodzina 500 plus”. Wspólnie z włodarzami miasta, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przedstawił informacje dotyczące projektu świadczeń wychowawczych wraz z zasadami obowiązującymi przy składaniu wniosków. Małgorzata Mruszczyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej jest pewna, że to program, którym zainteresuje się wielu mieszkańców miasta:

– To jest sztandarowy program. Myślę, że bardzo ważny dla wszystkich rodziców, którzy wychowują dzieci. Na ten moment mogę stwierdzić, że jesteśmy dobrze przygotowani w Częstochowie do realizacji tego programu. Wszystkie siły skupiliśmy właśnie na tym, żeby jak najlepiej przygotować program, począwszy od zatrudnienia pracowników, szkoleń aż po adaptację nowych pomieszczeń. Otworzymy stanowiska z wydłużonymi godzinami pracy od 7.30 do 20.00, gdzie osoby będą mogły przyjść, skonsultować i złożyć wniosek.

Jak podkreśla Małgorzata Mruszczyk, dużym ułatwieniem w zaznajomieniu się z programem i jego realizacją, są trzy ścieżki postępowania przy składaniu wniosku. To autorski pomysł pracowników częstochowskiego MOPSu:

– Naszym produktem jest ulotka i plakat. Opisaliśmy w nich trzy ścieżki. Ścieżka A jest dla osób, które składają wniosek na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych wymogów. Nie trzeba przychodzić do urzędu, żeby go złożyć, można wysłać go listem poleconym. Ścieżka B przeznaczona jest dla osób, które są już w jakiś sposób zarejestrowane w systemie. Możemy bazować na informacjach, które już mamy. Wizyta w urzędzie w tym przypadku także nie jest konieczna. Ścieżka C jest dla tych osób, które jeszcze nie korzystały w jakikolwiek sposób z pomocy ośrodka, jeśli więc nie mamy pewnych informacji, które możemy zweryfikować, potrzebne nam będą dodatkowe informacje.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina, że wnioski dotyczące świadczenia wychowawczego w ramach Programu „Rodzina 500+” nie są jeszcze przyjmowane. Będzie można je składać od 1 kwietnia 2016 roku. Osoby, które złożą wniosek w ciągu pierwszych 3 miesięcy (do 1 lipca br.) otrzymają wyrównanie świadczenia od 1 kwietnia br. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie MOPS-u i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

SW

Starszy Post