Rodzinne czytanie w bibliotece

„Najbardziej rozczytana rodzina”, to tytuł konkursu czytelniczego, jaki został rozstrzygnięty we wtorek 12 czerwca w Filii nr 8 Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego. Konkurs rozpoczął się w październiku 2017 roku i skierowany był nie tylko do najmłodszych dzieci, ale do całych rodzin. O inicjatywie opowiedziała kierownik filii biblioteki, Halina Kowasz:
– Konkurs został wymyślony wiele lat temu. Jest to konkurs czytelniczy. Dedykowany jest dzieciom, które jeszcze nie rozpoczęły nauki w szkole, czyli przedszkolakom i dzieciom z „zerówki”. Konkurs polega na tym, że rozpoczynamy go pasowaniem na czytelnika. Kolejny etap to czas miesięcy szkolnych, kiedy dzieci przychodzą do nas za swoimi rodzicami, wypożyczają książki, zapoznają się z biblioteką i zaprzyjaźniają się z nią. To jest podstawowy cel i zadanie tego konkursu. Pod koniec roku szkolnego ogłaszamy wyniki konkursu na najbardziej rozczytaną rodzinę, wręczamy nagrody. Cieszy nas to, że dzieci przychodziły i przychodzą do biblioteki. Trzeba zaznaczyć, że tu nie chodzi o to, żeby przyszedł rodzic czy dziadek i wypożyczył książkę, ale żeby dziecko przyszło do biblioteki z rodziną, żeby ich zaangażować w czytelnictwo.
Corocznie w organizację konkursu angażuje się sąsiadująca z biblioteką Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zdobywców Przestworzy. Duże walory edukacyjne takich przedsięwzięć docenia Beata Wieczorkiewicz, nauczyciel wychowania przedszkolnego, która wraz ze swoimi wychowankami uczestniczyła w zakończeniu konkursu:
– To jest bardzo ważne, żeby dziecko od najmłodszych lat było oswojone z książką. Jeżeli po tą książkę sięga poprzez rodziców, to nie tylko potem łatwiej uczy się czytać, pisać, poznaje wszelkie wiadomości, ale także nawiązuje o wiele bliższe kontakty ze swoją rodziną. Zaprzyjaźnia się też z biblioteką. Odkrywa to miejsce, w którym można zupełnie inaczej poznawać świat.
Wręczenie nagród najlepszym rodzinnym czytelnikom poprzedził program artystyczny przygotowany przez przedszkolaków. Na widowni w bibliotecznej sali zasiedli dumni rodzice małych artystów, którzy gromkimi brawami nagrodzili występ.

ZD