DSCF9359

W sobotę 17 października zebrani w Ośrodku Kultury Filmowej w Częstochowie widzowie mieli możliwość zapoznać się z sylwetką rotmistrza Witolda Pileckiego, ochotnika do Auschwitz, skazanego przez komunistyczne władze na karę śmierci i straconego w 1948 r. Przed pokazem filmowym odbyła się licytacja przedmiotów.

– Cel jest szczytny. Chcemy upamiętnić pobyt Pileckiego w Częstochowie na Wolności 33 tablicą, na której będzie powiedziane, że w tym domu, w tym mieszkaniu przebywał, jadąc z misją specjalną do Warszawy, którą zlecił mu generał Anders, rotmistrz Pilecki – mówi Zbigniew Bonarski ze Stowarzyszenia „Solidarność i Niezawisłość”. Odsłonięcie tablicy jest planowane na 16 stycznia 2016 r. Przedmioty na licytację przekazał ks. abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, oraz inni mieszkańcy naszego miasta. Nie brakuje wśród nich dzieł sztuki. Jest prawdopodobne, że kolejna licytacja odbędzie się już w listopadzie.

W pokazie kinowym oraz szczytnej idei upamiętnienia rotmistrza Pileckiego wzięli udział przedstawiciele elit politycznych.

To nie jedyna szansa, aby obejrzeć tegoroczny fabularyzowany dokument pt. „Pilecki” w reż. Mirosława Krzyszkowskiego. Najbliższy pokaz w OKF odbędzie się jutro w południe. – Jest to niejako projekcja na życzenie widzów, ponieważ sporo osób pytało o ten film, więc zaprezentujemy go o takiej nietypowej godzinie, godzinie 12.00, natomiast typowo już będzie można obejrzeć go w listopadzie, od 6 do 12 listopada – mówi Iwona Kwincińska, kierownik OKF.

„Pilecki” to 80-minutowy obraz, który przedstawia historię Witolda Pileckiego od czasów młodości, poprzez służbę w Wojsku Polskim i w Armii Krajowej, do śmierci przez strzał w tył głowy. O rotmistrzu Pileckim opowiada jego syn, Andrzej Pilecki.

Organizatorami pokazu filmowego byli Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość” i Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Krzysztof Rygalik

Skip to content